بخش آب
1397/09/13 10:33:00
برداشت 13 درصدی چاه‌های غیرمجاز از سفره‌های آب زیرزمینی گلستان
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گلستان گفت: 13 درصد برداشت سفره های آب زیرزمینی از طریق چاه های غیر مجاز و مابقی توسط چاه‌های مجاز در استان انجام می شود.
 
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "علی نظری" در این باره اظهار کرد: از 16 هزار و 300 حلقه چاه غیر مجاز در استان تاکنون 2 هزار و 530 حلقه چاه مسدود شده است و در سال جاری نیز 4 هزار حلقه چاه تعیین تکلیف می‌شوند.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گلستان بیان کرد: حدود 12 هزار چاه غیر مجاز در استان عمقی کمتر از 20 متر دارند و سیاست ما این است که ابتدا چاه‌های عمیق که هر کدام از آن‌ها با حدود 20 چاه کم عمق از لحاظ آبدهی برابری می‌کند را تعیین تکلیف نمائیم.
نظری با بیان این که 32 گروه گشت و بازرسی در استان شبانه روز کنترل چاه‌های غیر مجاز و مجاز را انجام می‌دهند، گفت: چاه‌های مجاز نیز اگر بیش برداشت انجام دهند از منظر قانون غیر مجاز محسوب می‌شوند و از کشاورزان و بهره برداران عزیز تقاضا داریم به جهت رعایت قانون و مصرف بهینه آب پروانه بهره برداری را ملاک عمل قرار دهند.
مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای استان گلستان در ادامه تصریح کرد: ما تأمین کننده آب هستیم و تولید آب نداریم و در شرایط کنونی به دلیل تغییر اقلیم، خشکسالی و افزایش دما با مشکل کمبود آب رو به رو هستیم و باید بهره روی از آب را افزایش دهیم. در شرایط کنونی مدیریت عرضه و مصرف باید با هم صورت گیرد.
نظری ادامه داد: افت سفره‌های آب زیرزمینی موجب کف شکنی، لایروبی و جا به جایی چاه‌ها توسط بهره برداران شده است که همه این‌ها هزینه بر است و لزوم رعایت پروانه بهره برداری ضرورت دارد.
وی افزود: امروز با خشکسالی، تغییر اقلیم و افزایش دما رو به رو هستیم و می‌بایست فرآیندها را تغییر داده و مدیریت نمائیم. افزایش کشت گلخانه‌ای، افزایش بهره وری از آب و مصرف بهینه از جمله راهکارهای مدیریت مصرف در شرایط کنونی است.

  • خبرنگار: زهرا خورشیدکلاهی
  • منتشر کننده: حمید ثریانی/ دبیر خبر