بخش آب
1397/09/13 11:02:16
استاندار مركزي:
ساماندهي چاه‌هاي غيرمجاز دروازه حفاظت از منابع آبي است
استاندار مرکزی در جلسه شورای حفاظت از منابع آب استان گفت: ساماندهی چاه‌های غیرمجاز، دروازه حفاظت از منابع آبی و مقابله با چالش‌های ناشی از خشکسالی است.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "سید علی آقازاده" اظهار کرد: میزان برداشت از منابع زیرزمینی کشور بیش از سه برابر متوسط جهانی است و این موضوع زنگ هشداری در راستای حفاظت از منابع آب است.
وی ادامه داد: میزان بارش در فصل زراعی جاری بیش از 2 برابر متوسط 50 ساله اخیر ارزیابی می‌شود اما این مهم نباید باعث غفلت از صرفه‌جویی و حفاظت از منابع آب شود.
استاندار مرکزی بیان کرد: اصلاح و رعایت الگوی مصرف آب باید بیشتر از گذشته دنبال شود چرا که در بین جامعه نخبه در دانشگاه ها با ارایه‌ 100 عنوان مقاله و مبحث مهم کشور، بحران آب به عنوان بزرگترین مسئله کشور مطرح شد و باید در این راستا تدابیر حکیمانه اندیشیده شود.
وی بیان کرد: با موافقت وزیر نیرو و پیگیری مدیریت ارشد استان و فرمانداران دلیجان و محلات مقرر شد برای نخستین بار، بخش قابل توجهی از آب سد ۱۵ خرداد دلیجان به منظور مصارف صنعتی این 2 شهرستان تخصیص یابد که این مهم گامی برای استفاده کمتر از منابع آب زیر زمینی است.
استاندار مرکزی افزود: بر اساس بند (ی) تبصره ۶ قانون دولت یکهزار میلیارد ریال اعتبار به مصارف آب و برق مساجد و مدارس با رعایت الگوی مصرف تخصیص داده که مسئولان ذیربط باید تمام تلاش خود را در راستای جذب سهم استان به‌کار گیرند.
وی اضافه کرد: شرکت توزیع برق استان موظف است قبوض آب و برق مساجد و مدارس استان را بر اساس الگوی مصرف ابلاغی صادر کنند و نسبت به اصلاح قبوض هشت ماه گذشته نیز اقدام شود.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی نیز در این نشست گفت: 50 درصد اعتبارات دهیاری‌های استان باید برای اصلاح شبکه آب روستایی تخصیص یابد.
مهدی زندیه وکیلی اظهار داشت: 420 میلیارد ریالدر سال جاری برای آبیاری تحت فشار بخش کشاورزی تخصیص یافته که این میزان نسبت به سال گذشته 2 برابر افزایش دارد.
فرماندار شهرستان اراک نیز گفت: استان مرکزی با بارش ۲۷۹ میلی‌متر در سال رتبه ۱۹ کشور را از لحاظ میزان بارندگی دارد.
بختیاری افزود: میزان بارندگی از ۳۱۷ میلی‌متر به ۲۹۴ میلی‌متر در سال رسیده است و می توان گفت شهرستان اراک پس از شازند رتبه دوم را از لحاظ بارندگی دارد و میزان متوسط بارش در استان ۲۷۵ میلی متر است.
وی ادامه داد: متوسط حجم کسری مخزن تجمعی دشت اراک سالیانه ۳۴ میلیون متر مکعب است و میانگین افت سالیانه دشت اراک ۵۴ سانتی‌متر گزارش شده است.
فرماندار اراک بیان کرد: 2 هزار و 117 حلقه چاه آب در شهرستان اراک حفر شده که یک‌هزار و 376 حلقه چاه به مصرف کشاورزی، 190 حلقه چاه آب شرب شهری و روستایی، 195 حلقه چاه صنعت و 354 حلقه نیز به مصرف خدمات اختصاص یافته است.
وی، میزان برداشت سالیانه آب در شهرستان اراک را 411 میلیون متر مکعب عنوان کرد و گفت: 78 درصد این آب در کشاورزی، 16 درصد آشامیدنی، 2 درصد صنعت و چهار درصد نیز در بخش خدمات مصرف می شود.
بختیاری ادامه داد: ۵۰۱ حلقه چاه غیر مجاز در استان وجود دارد که 281 حلقه فرم یک(حفر قبل از سال 85) و 320 حلقه نیز فرم پنج(حفر بعد از سال 85) است ساماندهی این مهم در دستور کار شهرستان قرار گرفته است.
وی بیان کرد: میزان کسری مخزن سالیانه استان مرکزی 35 میلیون متر مکعب است که با مسدود کردن چاه های غیر مجاز این مشکل حل می‌شود.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای مرکزی نیز گفت: بارش در پاییز امسال نسبت به مدت مشابه قبل و دوره بلندمدت با ۱۲۲ میلی‌متر بارندگی ۱۴۰ درصد افزایش داشته است.
آمره‌ای افزود: با توجه به بارش های قابل توجه در 2 ماه گذشته انتظار می‌رود کشاورزان در راستای حفظ منابع آب استان از روشن کردن چاه‌ها به منظور صرفه‌جویی آب های زیرزمینی در فصول پاییز و زمستان خودداری کنند.
گفتنی است اصلاح شبکه های شهری و روستایی به منظور جلوگیری از هدررفت آب ، استاندارد سازی و اصلاح شیرهای خانگی به لحاظ رعایت الگوی مصرف آب شرب و تغییر رویه مصرف در مساجد و مدارس از جمله مصوبات این نشست بود.
  • خبرنگار: مسعود بهاری
  • منتشر کننده: حمید ثریانی/ دبیر خبر