بخش آب
1397/09/13 16:34:00
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای یزد عنوان کرد:
مدیریت مشارکتی، تنها سرمایه برای پایداری طرح‌های تعادل بخشی/ صرفه‌جویی 20 میلیون لیتر آب در طرح استفاده از آفت‌کش‌های طبیعی
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای یزد گفت: مدیریت مشارکتی، تنها سرمایه شرکت جهت پایداری طرح های تعادل بخشی در دشت‌های استان یزد است.
 
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، جلسه ارزیابی و پیاده سازی مدیریت مشارکتی در منابع آب زیرزمینی دشت ابرکوه و تقویت تشکل آب بران بهادران، با حضور مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای یزد، معاون حفاظت و بهره برداری این شرکت، مدیرکل تعاون روستایی استان، نمایندگان تشکل آب بران بهادران وجمعی از کارشناسان در سالن جلسات برگزار شد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای یزد، در این نشست اظهار داشت: مردم برای عضویت در تعاونی‌ها با اختیار عمل نمی‌کنند؛ زیرا هنوز نیاز به تشکیل تعاونی را حس نکرده و از طرفی آگاهی لازم درخصوص حفاظت از سرمایه عظیم تشکل‌های آب بران یعنی منابع آب زیرزمینی را کسب نکرده‌اند.
محمدمهدی جوادیان زاده با انتقاد از اینکه کشاورزان به جای مدیریت مصرف هنوز به دنبال منابع جدید آبی هستند، گفت: باید ابتدا ضرورت عضویت در تعاونی روستاییان با تشریح منافع آن به کشاورزان گوشزد شود که حداقل منفعت در این موضوع، هم‌صدایی کشاورزان در انتخاب نوع و الگوی کشت است.
 وی با بیان اینکه در حال حاضر مدیریت مشارکتی، تنها سرمایه و امید جهت پایداری طرح‌های تعادل بخشی است، ادامه داد: با ارزیابی تعاونی‌های موجود و یافتن نقاط ضعف و قوت همچنین هدایت تعاونی‌های تشکیل شده به حوزه تعدیل و اصلاح آب می‌توان مشارکت مردم را جلب کرد.
 
صرفه‌جویی 20 میلیون لیتر آب در طرح استفاده از آفت‌کش‌های طبیعی
در ادامه این جلسه، مدیر پروژه پیاده سازی مدیریت مشارکتی در منابع آب زیرزمینی دشت ابرکوه، به ارائه گزارشی از شرح اقدامات صورت گرفته در طرح تشکیل تشکل آب بران ابرکوه و فعالیت‌های صورت گرفته در این تعاونی پرداخت.
سالاری اظهار داشت: طرح خاموشی زمستانه چاه‌های کشاورزی از سال 94 تا 96، همکاری جهت نصب کنتور هوشمند، برگزاری جلسات توجیهی در بحث حفاظت و نگهداری سفره‌های آب زیرزمینی و پیگیری جهت اخذ مجوز اجرایی روش‌های آبیاری نوین، از جمله فعالیت‌های صورت گرفته در تعاونی آب بران کویر بهادران بوده است.
وی ادامه داد: ترویج فرهنگ استفاده از پارازیت‌های طبیعی از طریق خرید و توزیع تله‌های فرومونی به جای استفاده از سموم شیمیایی برای از بین بردن آفات پسته در منطقه، یکی از ابتکارات این تشکل بود که منجر به صرفه جویی حداقل 20 میلیون لیتر آب در آبیاری و 2000 لیتر سم شیمیایی در هردفعه استفاده و کاهش هزینه‌های سنگین انسانی و ادوات مورد نیاز بوده است.
سالاری حفاظت کوتاه مدت و بلندمدت از آبخوان منطقه از طریق اجرای طرح‌های تغذیه مصنوعی آبخیزداری، انجام آزمایشات خاک جهت ارائه در بانک اطلاعاتی تعاونی و انتقال آب‌های جایگزین و تقویت سفره‌های زیرزمینی را از جمله چشم اندازهای تعریف شده برای تعاونی کویر بهادران ذکر کرد.
وی ابتر ماندن واگذاری طرح پیشخوان دولت، عدم همکاری سازمان‌های ذیربط در حمایت از تعاونی و نبود تعریفی مشخص از جایگاه تشکل‌های آب بران را بخشی از مشکلات موجود در طرح پایش تعاونی آب بران کویر بهادران دانست.
سالاری در بخش دیگری از سخنان خود به موضوعاتی نظیر نقاط ضعف و قوت ادغام تعاونی‌های روستایی با تشکل‌های آب بران، تعیین قالب حقوقی تشکل و بررسی عملکرد تعاونی‌ها در محدوده مورد مطالعه اشاره کرد.
 

  • خبرنگار: لیلا احمدی
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر