بخش برق
1397/09/14 00:14:00
با اخذ مجوز از شوراي اقتصاد صورت می‌گیرد:
اجرای 36 پروژه برق در استان گیلان با استفاده از تسهیلات بانک زيرساخت‌هاي آسيايی
با استفاده از تسهیلات بانک سرمايه‌گذاري زيرساخت‌هاي آسيايي، تعداد 36 پروژه احداث و توسعه در بخش‌های انتقال، فوق توزیع و دیسپاچینگ استان گیلان اجرا خواهد شد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، مدیر دفتر برنامه‌ریزی فنی و برآورد بار شرکت برق منطقه‌اي گيلان با اعلام این مطلب گفت: با استفاده از تسهیلات بانک سرمايه‌گذاري زيرساخت‌هاي آسيايي به مبلغ 141 میلیون یورو، تعداد زیادی از پروژه‌های زیربنایی شبکه انتقال و فوق توزیع استان به اجرا در خواهند آمد.
"عادل سلیمانی" افزود: بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته با اخذ تسهیلات مذکور، در بخش 230 کیلوولت درخصوص احداث پست‌های رودبنه، دیلمان و سیادتی و توسعه پست‌های عضدی، لاکان، لوشان و همچنین خرید یک دستگاه پست سیار اقدام خواهد شد.
وی ادامه داد: در سطح ولتاژ 132 کیلوولت، توسعه پست‌های رستم آباد و منجیل و در سطح ولتاژ 63 کیلوولت احداث شش پست جدید به همراه توسعه 10 پست موجود به اجرا در خواهد آمد. علاوه بر پست‌های مذکور، منابع مالی مورد نیاز برای اجرای 9 پروژه خط جهت تقویت شبکه تامین برق استان به طول تقریبی 285 کیلومتر، تامین خواهد شد.
سلیمانی با بیان اینکه با توسعه شبکه، استفاده از سیستم‌های ارتباطی وکنترلی مدرن به منظور بهره برداری مناسب از شبکه اهمیت بیشتری خواهد یافت، افزود: احداث مرکز دیسپاچینگ فوق توزیع گیلان و احداث 540 کیلومتر فیبر نوری جهت برقراری ارتباط مناسب با پست‌های استان از دیگر برنامه‌هایی است که پس از اخذ تسهیلات مد نظر اجرایی خواهد شد.
مدیر دفتر برنامه‌ریزی فنی و برآورد بار در خصوص فرایند دریافت تسهیلات اظهار داشت: با توجه به محدودیت‌های تامین نقدینگی موردنیاز برای اجرای پروژه‌های صنعت برق و ضرورت توجه به راه‌های جدید تامین منابع مالی، شرکت سهامي برق منطقه‌اي گيلان به عنوان اولین شرکت در بین شرکت‌های برق منطقه‌ای کشور، موفق شد در آبان ماه سال جاری مجوز شوراي اقتصاد را برای استفاده از تسهیلات مذکور اخذ کند. البته در راستای دریافت وام مذکور اخذ مجوز بانک مرکزی و سایر مجوزات قانونی نیز در دست اقدام است که با یاری خداوند به‌زودی اخذ خواهد شد.
سلیمانی در خصوص اهداف دریافت تسهیلات از بانک توسعه زیرساخت آسیا گفت: با توجه به بحران خشکسالی در مناطق مرکزی کشور، استان گیلان از اهداف اصلی مهاجرت محسوب شده و بایستی زیرساخت‌های لازم بدین منظور فراهم گردد.
وی با اشاره به ایجاد زیرساخت‌های لازم برای توسعه سرمایه‌گذاری در منطقه پس از اجرای پروژه‌های مد نظر و توسعه شبکه برق استان گفت: برنامه‌ریزی لازم برای انتقال اضافه تولید نیروگاه‌های استان گیلان به شبکه سراسری انجام شده و مشکل حبس تولید نیز حل خواهد شد.
  • خبرنگار: حسين اميدخواه
  • منتشر کننده: حمید ثریانی/ دبیر خبر