بخش برق
1397/09/17 15:37:00
معاون برنامه‌ریزی شرکت توانیر عنوان کرد:
راهكارهاي مرتفع سازي تنگناهاي صنعت برق در تابستان 98/ حمايت از استارت آپ‌ها براي اجراي مديريت بار در سطح گسترده/ رویت پذیری بار شبکه برق به 50 درصد خواهد رسید
معاون برنامه‌ريزي و امور اقتصادي شركت توانير با تاکید بر اینکه با راه‌اندازي كسب و كارهاي نوپا(استارت آپ‌ها) مديريت بار در سطح گسترده‌اي اجرا خواهد شد، گفت: درصددیم با افزايش تعداد كنتورهای AMI رويت پذيري براي مديريت بار را به 50 درصد برسانیم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو(پاون)، مصطفي رجبي مشهدي به رشد پيك برق ساليانه متوسط پنج درصدی اشاره كرد و افزود: در صورت تحقق رشد اقتصادي مطابق برنامه، ميزان رشد تقاضا در سال‌هاي آينده هفت درصد خواهد بود.
وي افزود: با توجه به كم آبي در سال آبي 97-96، عليرغم افزايش دو هزار مگاوات قدرت اسمي نيروگاه‌هاي جديد به شبكه، امكان تأمين تقاضا بطور كامل فراهم نشد.
رجبي مشهدی با تاکید بر اینکه امكان تأمين بار براي تعداد ساعت محدود و كمتر از 500 ساعت در سال نياز به سرمايه‌گذاري بسيار سنگيني در توسعه بخش‌هاي انتقال و توليد دارد، ادامه داد: در طي سال‌هاي اخير به دليل كمبود منابع مالي، توسعه شبكه انتقال و فوق توزيع به تعويق افتاده است و در صورت احداث نيروگاه‌هاي جديد امكان انتقال و توزيع آن به طور كامل با راهكارهايي از جمله هوشمندسازي ممكن است.
این عضو هيأت مديره شركت توانير به اقدامات انجام شده براي مديريت سمت تقاضا و پاسخگويي بار كه در تابستان امسال مورد استفاده قرار گرفته است اشاره كرد و گفت: طرح تشويقي ذخيره عملياتي صنايع، ساعت كاركرد چاه هاي كشاورزي و اصلاح ساعت كار ادارات از جمله طرح هايي بودند كه در تابستان امسال مورد استفاده قرار گرفتند.
رجبي مشهدي تصريح كرد:با اجراي طرح ذخيره عملياتي صنايع بزرگ، گستره اعمال خاموشي‌ها به 18 روز كاهش يافت و در ساعت‌هاي محدودي به اجرا در آمد.
وی استفاده از طرح‌هاي حفاظت ويژه را براي رفع گلوگاه‌هاي شبكه انتقال كه منجر به رفع حبس توليد بيش از سه هزار مگاوات ظرفيت نيروگاهي و جلوگيري از سه هزار مگاوات اعمال خاموشي ناشي از پرشدگي خطوط و ترانسفورماتورها و افت ولتاژ را براي حفظ پايداري شبكه در كوتاه مدت سودمند دانست.
معاون برنامه‌ريزي و امور اقتصادي شركت توانير افزود: طرح‌هاي حفاظت ويژه زمينه‌اي براي توسعه هوشمندسازي شبكه انتقال است كه با الگوريتم‌هاي كامل تر و هوشمند مي‌تواند شرايط را براي سال‌هاي آينده تنگناهاي صنعت برق را مرتفع نمايد.
وی بر وضعيت حال و نيازهاي آينده هوشمندسازي شبكه برق ايران اشاره كرد و افزود: شبكه فيبرنوري صنعت برق، بزرگترين شبكه مخابراتي كشور بعد از شبكه ملي مخابرات كشور بوده و زير ساخت اصلي شبكه هوشمند است.
این عضو هيأت مديره شركت توانير بر دفاع سايبري با بومي سازي نرم افزارها و سخت افزارها اشاره و بر آمادگي در برابر تهديدات و بازيابي شبكه تاكيد كرد و گفت: در حال حاضر 650 مگاوات نيروگاه تجديدپذير نصب شده كه براساس برنامه ريزي‌ها اين ميزان بايد به چهار هزار مگاوات برسد. در صورت تحقق اين برنامه، لازم است متناسب با افزايش ضريب نفوذ توليد تجديدپذير حفظ يكپارچگي، كنترل توليد و ذخيره سازها در اولويت قرار گيرند.
رجبی مشهدی گفت: علاوه بر طرح‌هاي مديريت بار در بخش‌هاي صنعت و كشاورزي لازم است در بخش مصارف خانگي توجه ويژه‌اي صورت پذيرد.
وی تصریح کرد: در حال حاضر با نصب 350 هزار كنتور AMI حدود 30 درصد بار شبكه رويت پذير شده است که با برنامه‌ريزي انجام شده قرار است با راه‌اندازي كسب و كارهاي نوپا(استارت آپ‌ها) مديريت بار در سطح گسترده‌اي اجرا شود.
معاون برنامه‌ريزي و امور اقتصادي شركت توانير تاکید کرد: این شرکت در نظر دارد با افزايش تعداد كنتورهای AMI رويت پذيري براي مديريت بار را به 50 درصد برساند.
رجبي مشهدی افزود: با اجراي طرح خريد تابستاني برق از مولدين مقياس كوچك و استفاده از مولدهاي خود تأمين براي چهارماه خرداد تا شهريور پيش‌بيني مي‌شود كه 1000 مگاوات ظرفيت مولدهاي مقياس كوچك اين نيروگاه‌ها به سه هزار مگاوات برسد كه نيازمند رويت پذيري و مديريت پذيري است.
وي خاطرنشان كرد: البته لازم است براي مراكز حساس و حياتي كاركرد اين مولدين در شرايط جزيره‌اي مورد توجه قرار گيرد.
این عضو هيأت مديره شركت توانير تصریح کرد: با تحقق ظرفيت‌هاي برنامه ريزي شده مولدين مقياس كوچك و افزايش ظرفيت بيش از پنج درصدی رويكرد كنترلي بايستي از سيستم‌هاي متمركز به سيستم‌هاي تركيبي و شبكه‌هاي هوشمند پيش رفت.

  • خبرنگار: روح‌الله حمیدیان
  • منتشر کننده: رسول صادقی/ دبیر خبر