بخش برق
1397/09/17 12:01:43
با حضور استاندار مركزي صورت گرفت؛
رونمایی از رله جرياني ساخت داخل در استان مرکزی
رونمایی از رله جرياني ساخت داخل با رويكرد بومي‌سازي دانش ساخت و بهره برداري از مركز مانيتورينگ شركت برق منطقه‌اي باختر با حضور استاندار مرکزی انجام شد.
به‌گزارش پايگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای باختر با اشاره به جايگاه سيستم هاي حفاظتي در شبكه برق‌رساني و نقش مهم آن در پايداري و حفاظت از تجهيزات با ارزش گفت: هزينه‌هاي ارزي بالا، ‌واردات رله و وابستگي شديد به طرف خارجي از جمله دلايل اصلي توجه صنعت برق كشور به اين پروژه ملی بوده است.
"فرهاد شبيهي" اظهار داشت: اين شركت پس از تجربه موفق مشاركت در ساخت دستگاه تست رله پشتيباني و حمايت از ساخت رله حفاظتي و مالتي فانكشن شبكه انتقال را از طریق شرکت‌های دانش بنيان و وبكو در اهداف و برنامه‌ريزي‌هاي خود قرار داده است.
وي ادامه داد:‌ پلتفرم مربوطه بر اساس نياز صنعت برق كشور به رله‌هاي ماژولار، ‌مالتي فانكشن با قابليت تعريف در كلاس جهاني و تأمين نيازهاي متونع موجود شبكه پيش‌بيني شده است.
مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای باختر اظهار اميدواري كرد: رله‌هاي مالتي فانكشن مورد نياز طي چند ماه آينده با حضور مسئولان وزارت نيرو و توانير رونمايي شده و انتظار مي‌رود استان مركزي با رويكرد مربوطه به عنوان قطب حفاظت كشور مطرح گردد.
همچنین در ادامه، بهره برداري از مركز مانيتورينگ شركت برق منطقه‌اي باختر صورت پذيرفت و استاندار مركزي در اين مراسم افزود: هزينه بالاي توليد برق و دريافت كمتر از نصف بهاي تمام شده برق از مشتركان جوابگوي نيازهاي برق منطقه‌اي باختر نيست و بايد براي رفع اين مشكل چاره‌انديشي كرد.
"سيد علي آقازاده" ادامه داد: نهادينه كردن فرهنگ صرفه‌جويي و درست مصرف كردن در شرايط كنوني بهترين راهكار براي حل اين مشكل است كه در اين راستا كارگروه استاني با حضور مسئولان شركت برق منطقه اي باختر، شركت توزيع برق، كاركنان دستگاه‌هاي اجرايي، استاندار و معاون هماهنگي امور اقتصادي و توسعه منابع استاندار مركزي تشكيل شده است.
استاندار مركزي اضافه كرد: علاوه بر برنامه‌ريزي كاهش مصرف برق در استان، مطالبات شركت برق منطقه‌اي باختر و شركت توزيع برق استان از دستگاه‌هاي اجرايي، صنايع و مشتركان خانگي نيز با جديت در اين كارگروه پيگيري مي‌شود.
آقازاده بيان كرد: اگرچه استان مركزي در تابستان امسال به لحاظ مديريت بهينه مصرف برق از رئيس جمهوري تقديرنامه دريافت كرد اما، بايد اين فرهنگ در تمام مدت سال در لايه‌هاي مختلف جامعه به‌خصوص صنايع نهادينه شود.
وي اظهار داشت: صنعت برق در بخش‌هاي توليد، نگهداري و توزيع پر هزينه است و بايد از اين انرژي به بهترين شكل ممكن استفاده كرد.
استاندار مركزي گفت: برق منطقه‌اي باختر كانون انتقال برق در هسته مركزي كشور است و دستگاه‌هاي اجرايي بايد نسبت به پشتيباني و همكاري با اين مركز بيش از پيش تلاش كنند.
وي ادامه داد: مركز مانيتورينگ هوشمند شركت برق باختر بيش از ۹۰۰ دوربين را در سراسر استان‌هاي تحت پوشش به صورت هوشمند رصد مي‌كند و كوچك‌ترين حركت و اتفاقي را در شبكه به سرعت اطلاع داده و در مركز كنترل رسيدگي مي شود.
استاندار مركزي با بیان اینکه اين مركز اهميت زيادي دارد چرا كه استفاده از اين تكنولوژي در ارائه مطلوب خدمات برق موثر است، عنوان كرد: استان مركزي به عنوان كوريدور انتقال برق كشور مطرح است و اين وظيفه از طريق 11 هزار كيلومتر شبكه انتقال و فوق توزيع در كشور انجام مي‌گيرد.
حفاظت از تأسيسات و تجهيزات، يكي از وظايف بسيار مهم و حياتي صنعت برق كشور است كه بر اين مبنا توسعه سيستم هاي مذكور موجب گردآوري داده‌هاي صحيح از رخدادهاي مربوطه شده و امكان تحليل مناسب و كاربردي براي مديران و كارشناسان سيستم را فراهم مي‌کند.
  • خبرنگار: مژگان اسماعيلي
  • منتشر کننده: حمید ثریانی/ دبیر خبر