بخش برق
1397/10/18 10:39:50
تولید آب مقطر مورد نیاز برای شستشوی شبکه برق خوزستان در نیروگاه رامین اهواز
نیروگاه رامین با تولید آب مقطر مورد نیاز برای شستشوی مقره‌ها و خطوط برق نقش فعالی در کاهش اثرات گرد وخاک بر شبکه برق استان خوزستان ایفا کرده است.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "ناصر محمدی" مدیرعامل نیروگاه رامین با اعلام این خبر گفت: این نیروگاه ضمن تلاش جدی و تمرکز بر تولید پایدار انرژی برق توانست طی سال‌های اخیر، بیش از 4 میلیون و 300 هزار لیتر آب مقطر مورد نیاز شرکت‌های برق منطقه‌ای و توزیع برق استان به‌منظور شستشوی مقره‌ها، ترانس‌ها و سایر تجهیزات شبکه برق خوزستان تولید کرده است.
وی گفت: یکی از چالش‌های جدی صنعت برق در این استان طی سال‌های اخیر، بروز پدیده گرد و خاک و چالش‌های ناشی از آن بر تجهیزات شبکه برق استان است که این موضوع باعث خاموشی‌های ناخواسته و اختلال در فرآیند تأمین برق مورد نیاز مردم شده است.
محمدی افزود: نیروگاه رامین به‌عنوان بزرگترین نیروگاه بخاری کشور و تأمین کننده اصلی برق استان خوزستان ضمن تمرکز بر تولید مستمر این انرژی حیاتی، از تمام ظرفیت‌ها و پتانسیل فنی خود بمنظور توسعه تعاملات با سایر شرکت‌ها و سازمان‌های ذی‌ربط به‌منظور کاهش اثرات گرد و خاک بر تجهیزات شبکه و رفع این چالش منطقه‌ای استفاده خواهیم کرد.
وی با اشاره به نیاز مبرم این نیروگاه به آب مقطر کافی به‌منظور تولید انرژی برق، میزان آب مقطر تولیدی این نیروگاه به‌منظور شستشوی تجهیزات شبکه برق استان خوزستان در 8 ماهه سال جاری را حدود 300 هزار لیتر عنوان کرد.
وی درادامه این خدمت ارزنده اظهار داشت: آب مقطر تولیدی در نیروگاه رامین به لحاظ کیفیت بالا و خاصیت نارسانا بودن آن باعث شد تا سرویس و شستشوی تجهیزات برقی و مسیرهای انتقال این انرژی در شرایط در مدار بودن انجام شود که این درمدار بودن تجهیزات باعث حذف خاموشی‌های گسترده خواهد شد.
نیروگاه رامین اهواز با 6 واحد تولیدی و با مجموع 1850 مگاوات ساعت بزرگترین نیروگاه بخاری کشور و تأمین کننده حدود 40 درصد برق مورد نیاز استان خوزستان است.

  • خبرنگار: داوود سليماني
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر