بخش آب و فاضلاب
1397/10/15 10:10:41
برگزاری همایش مدیریت مصرف آب در گیلان؛
برنامه وزارت نیرو هدایت مشترکین به سمت مدیریت تقاضا است
همایش مدیریت مصرف آب به منظور تجلیل از دستگاه‌ها و سازمان‌های موفق درحوزه مدیریت مصرف آب، با مشارکت شرکت‌های آب و فاضلاب شهری و روستایی و سپاه پاسداران برگزار شد.
 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، در راستای سیاست تجلیل از دستگاه‌ها و سازمان‌های موفق در حوزه مدیریت مصرف آب، استان گیلان به‌عنوان دومین استان، همایش مدیریت مصرف آب را با مشارکت شرکت‌های آب و فاضلاب شهری و روستایی و همکاری سپاه پاسداران برگزار نمود.
در ابتدای همایش سید محسن حسینی، رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان گیلان بیان داشت: این همایش با مشارکت دو شرکت آب وفاضلاب شهری و روستایی گیلان و همکاری سپاه پاسداران و سازمان‌های مردم نهاد برگزار می‌شود.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان گیلان با تاکید بر اینکه امسال گیلان شرایط خوبی به لحاظ بارندگی داشته است تصریح کرد: گیلان استانی است با جمعیتی بالغ بر دو و نیم میلیون نفر و مساحت بیش از 14 هزار متر مربع که 61 درصد آن جمعیت شهری و 39 درصد جمعیت روستایی است که پرتراکم‌ترین استان بعد از تهران است.
او با تاکید بر برخورداری بیش از 99 درصد جمعیت شهری و بیش از 76 درصد جمعیت روستایی از نعمت آب شرب سالم تصریح کرد: استان گیلان یکی از استان‌های گردشگری در تعطیلات کوتاه مدت و بلند مدت سال است و طبق گزارش‌های واصله از سازمان گردشگری استان در عید سال 97 حدود 8 میلیون مسافر، به عبارتی حدود 4 برابر جمعیت گیلان وارد استان شده‌اند.
مدیرعامل شرکت آب شهری گیلان با اشاره به مهاجرت هموطنان‌مان از فلات مرکزی کشور طی سال‌های اخیر یادآور شد: میانگین بارندگی در گیلان هزار میلیمتر است، اما باز برای تأمین آب شرب سالم و بهداشتی با توجه به جمعیت شناور استان با مشکلات متعددی روبرو هستیم.
حسینی سازگاری با کم آبی را برنامه اصلی وزارت نیرو خواند و افزود: نگرش وزارت نیرو براین است که برای تأمین آب شرب با دشواری‌های متعددی روبرو هستیم. لذا برنامه وزارت نیرو هدایت مشترکین به سمت مدیریت تقاضا و مدیریت مصرف آب است.
مدیرعامل شرکت آب و فاصلاب شهری گیلان یادآور شد: در راستای فعالیت اجتماعی با هدف کاهش مصارف آبی با استفاده ازظرفیت سمن‌ها می‌توان هم کاهش مصرف آب داشت و هم نگاهی به مصارف مازاد داشت. که وزارت نیرو و دو شرکت آب و فاصلاب برنامه‌هایی در راستای فرهنگ سازی چون توزیع کاهنده مصرف، برگزاری جشنواره آب با کمک آموزش و پرورش، آشنایی مشترکین با تاسیسات و فرآیند تصفیه و توزیع آب، تقدیر از دستگاه‌های برتر در زمینه مصرف بهینه آب را داشته است.
وی در خصوص نحوه تجلیل از دستگاههای برتر در راستای مدیریت مصرف آب تصریح کرد: با ابلاغ بخشنامه‌هایی که از سوی هیئت دولت به وزارت نیرو شد، مجموعه دستگاههای استان عملکرد خوبی داشتند و با بررسی انجام شده توسط معاونت امور مشترکین از بین دو هزار اشتراک دستگاه در استان در یک مقایسه 9 ماهه سالجاری نسبت به نه ماهه سال 9. شاهد کاهش ده درصدی در مصرف آب بوده‌ایم.
او گفت: از بین دو هزار مشترک،500 اشتراک بیش از 20 درصد صرفه جویی در مصرف آب داشتند که شامل 46 درصد است.
 
آب یک موضوع فراسرزمینی است
محمد خلیلی پیر، مدیر دفتر روابط عمومی و امور بین الملل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با قدردانی از برگزار کنندگان این همایش اذعان داشت: گیلان دومین استانی است که همایش مدیریت مصرف در آن برگزار می‌شود.
وی در انتقاد از هدررفت آب خاطرنشان کرد: نگاه تک بعدی به وزارت نیرو در تأمین آب بدون مشارکت دیگر نهادها و سازمان‌ها بی‌انصافی است، لذا از آن جایی که موضوع آب یک موضوع همگانی است و با توجه به وضعیت کنونی در هر موقعیت شغلی که هستیم مدیریت مصرف را باید با مسئولیت شخصی خود رعایت کنیم.
وی با اشاره به افزایش هدر رفت آب در دستگاه‌های دولتی تصریح کرد: بسیاری از گرفتاری‌ها و مصارف بالا در سازمان‌ها و ادارات است و اگر دستگاه‌های دولتی مقید به پرداخت واقعی بهای آب و برق و گاز می‌شدند شاید شاهد صرفه جویی بیشتری در حوزه انرژی‌های آب و برق و گاز بودیم.
 
 

  • خبرنگار: لیلا علیزاده
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر