بخش آب و فاضلاب
1397/10/19 09:59:00
با 6200 میلیارد تومان اعتبار؛
ساخت 9 تصفیه‌خانه فاضلاب در شهرهای استان تهران آغاز می‌شود
مدیرعامل آبفای استان تهران در نشست تببین وضعیت پیشرفت فیزیکی تاسیسات فاضلاب استان تهران گفت: از سال آینده عملیات ساخت 11 فاز از 9 تصفیه‌خانه و شبکه فاضلاب در شهرهای استان تهران آغاز می‌شود.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "محمدرضا بختیاری" افزود: شهرهایی که قرار است در آن‌ها تصفیه‌خانه فاضلاب ساخته شود شامل قرچک، ورامین، پاکدشت، شهر قدس، رودهن، بهارستان، رودبار قصران، دماوند و فیروزکوه است.
بختیاری اعتبار مورد نیاز برای این طرح را 6200 میلیارد تومان عنوان و اظهار کرد: به‌دلیل کسری منابع مالی موجود، کاهش شدید اعتبارات عمرانی و افزایش تورم سالیانه این طرح‌ها باید به‌زودی به بهره‌برداری برسد.
وی ادامه داد: هزینه ساخت فاز 7 و 8 تصفیه‌خانه فاضلاب تهران در سال گذشته 350 میلیارد تومان برآورد شده بود که این میزان امسال به 750 میلیارد تومان رسیده است.
مدیرعامل آبفای استان تهران تاکید کرد: اگر می‌خواهیم آینده خوبی برای استان تهران متصور شویم ضروری است در تهران چاه‌های مجاز کشاورزی بسته و آب مورد نیاز کشاورزی از طریق پساب تامین شود.
مدیرعامل آبفای استان تهران گفت: میانگین شبکه فاضلاب در کشور 48 درصد است، در حالی که در شهرهای استان تهران با 4.5 میلیون نفر جمعیت، این میزان 12 درصد است.
بختیاری افزود: برعکس شهرهای استان تهران، در شهر تهران پیشرفت طرح فاضلاب بسیار خوب بوده و از 9000 کیلومتر شبکه فاضلاب که باید در شهر تهران ساخته شود 6700 کیلومتر ساخته شده است.
او یکی از دلایل پیشرفت طرح فاضلاب در شهر تهران را همراهی شورای شهر و مردم عنوان کرد.
مدیرعامل آبفای استان تهران خاطرنشان کرد: برای افق طرح در سال 1420 در شهرهای استان تهران 44 فاز تصفیه‌خانه فاضلاب با 93 کیلومتر خط انتقال، حدود 4 هزار و 22 کیلومتر شبکه فاضلاب و 735 هزار انشعاب با 11هزار میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده است.
  • خبرنگار: رویا مرادی زاده
  • منتشر کننده: حمید ثریانی/ دبیر خبر