بخش آب و فاضلاب
1397/11/16 22:58:00
وزیر نیرو در سفر به استان همدان:
75 درصد جمعیت استان همدان زیر پوشش شبکه جمع‌آوری فاضلاب است/ برنامه‌ریزی برای تأمین پایدار آب شرب همدان
وزیر نیرو گفت:‌ 75 درصد جمعیت استان همدان زیر پوشش شبکه به‌روز جمع‌آوری فاضلاب است که 25 درصد آن در 5.5 سال گذشته و در دولت تدبیر و امید انجام شده است.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "رضا اردکانیان" عصر امروز (سه‌شنبه) در نشست مشترک برنامه‌ریزی و توسعه و هیئت‌های اندیشه‌ورز جوان استان همدان با اشاره به اینکه در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تنها 4 هزار و 400 روستا برق داشتند و این تعداد امروز به 57 هزار روستا افزایش یافته است، خاطرنشان کرد:‌ امروز مفتخریم که تمام روستاهای بالای 10 خانوار به برق مجهز هستند.
اردکانیان با بیان اینکه در سال 2050 جمعیت کره زمین به 11.5 میلیارد نفر می‌رسد و در همین سطح ثبات می‌یابد، گفت:‌ دنیا بین 30 تا 50 درصد بیش از آنچه امروز نیاز دارد آب، غذا و انرژی مصرف می‌کند.
وزیر نیرو اظهار کرد: کشورهای توسعه‌یافته بخش قابل ملاحظه‌ای از منابع خود را به تأمین نیازهای فردا اختصاص داده‌اند تا نسل‌های آینده بتوانند نیاز خود را برطرف کنند.
وی افزود:‌ در دنیای امروز از هر 100 نفر 15 نفر به الکتریسیته دسترسی ندارند، از هر 100 نفر 10 نفر به آب شرب سالم و از هر سه نفر یک نفر به خدمات بهداشت دسترسی ندارد.
اردکانیان اظهار کرد: در حال حاضر تعداد تصفیه‌خانه‌های شهری به 217 عدد رسیده و 50 درصد جمعیت کشور از شبکه جمع‌آوری مدرن فاضلاب بهره‌مند است، در حالی که پیش از پیروزی انقلاب کشور فقط صاحب چهار تصفیه‌خانه بود.
وزیر نیرو با اشاره به اینکه شاخص بهره‌مندی استان همدان از شبکه فاضلاب نسبت به متوسط کشوری بالاتر است افزود:‌ 75 درصد جمعیت استان زیر پوشش شبکه به‌روز جمع‌آوری فاضلاب است که 25 درصد آن در 5.5 سال گذشته و در دولت تدبیر و امید انجام شده است.
وی همچنین اضافه کرد: 100 درصد جمعیت شهر سرکان نیز زیر پوشش شبکه فاضلاب است.
اردکانیان اظهار کرد: به مناسبت دهه فجر تعداد 8 هزار و 250 پروژه در حوزه آب، برق و فاضلاب با اعتباری بالغ بر 22 هزار میلیارد تومان در کشور افتتاح و کلنگ‌زنی می‌شود.
وزیر نیرو افزود: امروز در معیت معاون اول رئیس جمهور در استان همدان سه نیروگاه خورشیدی با ظرفیت 25 مگاوات و اعتباری بالغ بر 250 میلیارد تومان به بهره‌برداری رسید.
وی همچنین از آغاز عملیات اجرایی پروژه‌های آبرسانی روستایی در شهرستان‌های مختلف استان همدان و سد مخزنی گرین در نهاوند و افتتاح پست 63.20  کیلوولت شهرستان اسدآباد در این سفر خبر داد و افزود: برای پروژه‌های افتتاح شده در استان همدان در مجموع بالغ بر 275 میلیارد تومان و 21 میلیون یورو اعتبار صرف شده است.
اردکانیان با تاکید بر اینکه استان همدان در بخش برق دارای وضعیت مطلوبی است، اظهار کرد: در استان همدان حداکثر مصرف بار 834 مگاوات بوده در حالی که یک‌هزار مگاوات تولید می‌شود. البته این به معنای توقف طرح‌های توسعه نیست و تلاش در این زمینه ادامه خواهد داشت.
وزیر نیرو درخصوص آبرسانی به کلانشهر همدان گفت: به طور قطع موضوع تأمین آب شرب همدان بسیار حائز اهمیت است و به‌همین دلیل برنامه‌ای به‌صورت پایدار برای آن در نظر گرفته شده که به زودی گزارش آن را ارائه خواهیم کرد.

 
  • خبرنگار: حمید ثریانی/ دبیر خبر
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر