بخش آب
1397/11/23 10:18:32
ساخت 116 کیلومتر تونل انتقال آب توسط شرکت آب منطقه‌ای تهران
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران گفت: پس از انقلاب اسلامی 116 کیلومتر تونل انتقال آب از جمله طولانی ترین تونل انتقال آب خاورمیانه توسط متخصصان این شرکت ساخته شده است و این درحالی است که پیش از انقلاب تنها 19 کیلومتر تونل انتقال آب در محدوده عملکرد شرکت وجود داشت.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "سیدحسن رضوی" با اعلام این مطلب اظهار داشت: تونل یکی از شیوه های اصولی و مدرن و با بهترین پدافند غیر عامل و دوران بهره برداری در زمینه انتقال آب است که متخصصان شرکت علی رغم پیچیدگی های فراوان در طول چهل سال گذشته موفق به طراحی و اجرای آن در نفاط مختلف کشور شده اند و شرکت آب منطقه ای تهران در این خصوص بالاترین و بهترین عملکرد را در میان سایر شرکت‌های آب منطقه ای کشور را داشته است.
وی با بیان اینکه پیش از انقلاب تنها یک تونل به طول 19 کیلومتر در محدوده عملکرد شرکت آب منطقه‌ای تهران وجود داشت، افزود: پس از پیروزی انقلاب اسلامی به همت متخصصان ایرانی 11 رشته تونل انتقال آب به طول 116 کیلومتر توسط شرکت آب منطقه ای تهران مطالعه، طراحی و اجرا شده است که از مهمترین آنها می توان به تونل انتقال آب از سرشاخه های دز به قم به عنوان طولانی ترین طونل انتقال آب خاورمیانه و همچنین تونل انتقال آب از سد امیرکبیر به تهران اشاره کرد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران با اشاره به اینکه تونل انتقال آب از سرشاخه های دز به قم به طول 51 کیلومتر توسط این شرکت اجرا شده است، تصریح کرد: این تونل که طولانی ترین تونل انتقال آب خاورمیانه محسوب می‌شود 181 میلیون مترمکعب در سال از نیاز آبی 10 شهر و 100 روستای نواحی خشک مرکزی کشور را تامین می‌کند.
وی ادامه داد: قطر اين تونل 3.8 متر و ظرفيت آبگيري آن 23 مترمكعب در ثانيه است که براي حفاري آن از سيستم مكانيزه و با دستگاه‌هاي TBM استفاده شده است.  
رضوی از تونل انتقال آب از سد کرج به تهران به عنوان یکی از اقدامات مهم شرکت آب منطقه ای تهران برای تامین آب این کلان شهر یاد کرد و گفت: این تونل به تونل 29 کیلومتر به طور مستقیم آب را از سد امیرکبیر به بالاترین رقوم تهران منتقل می سازد تا دیگر نیاز به پمپاژ آن نباشد و این پروژه نیز یکی از طرح های منحصر به فرد است که به دست متخصصان توانمند کشور محقق شده است.
وی در پایان گفت: شرکت اب منطقه ای تهران در مجموع 116 کیلومتر تونل را پس از پیروزی انقلاب اسلامی در تهران و استان های همجوار جهت تامین آب مورد نیاز شهرها اجرا کرده است.

  • خبرنگار: نرگس شیخ الاسلام
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر