بخش انرژي
1397/12/08 14:15:00
سخنگوی ساتبا خبر داد:
حمایت از راه‌اندازی نیروگاه‌های کوچک خورشیدی در کشور
سخنگوی سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق از حمایت وزارت نیرو از احداث نیروگاه‌های خورشیدی کوچک در کشور خبر داد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو(پاون)، "جعفر محمدنژاد" در بازدید از نیروگاه 100 کیلوواتی آب و فاضلاب قم، با قدردانی از اقدامات شرکت آب و فاضلاب در زمینه استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر اظهار داشت: با توجه به شرایط ایجاد شده، منابع خرید تضمینی برق برای نیروگاه‌های کوچک در کشور فراهم شده است.
وی با اشاره به حمایت وزارت نیرو از راه‌اندازی نیروگاه‌های کوچک خورشیدی گفت: 20 سال خرید تضمینی برق از جمله مزایای در نظر گرفته برای راه‌اندازی این‌گونه نیروگاه‌هاست، ضمن اینکه در مواقع ضروری و در مباحث پدافند غیرعامل می‌توانند یاری‌رسان باشند.
محمدنژاد با بیان اینکه راهکار ما آماده کردن بستری برای ایجاد این‌گونه نیروگاه‌هاست خاطرنشان کرد: همین حرکت‌های کوچک ضمن ایجاد فرهنگ‌سازی، مسیر را برای توسعه نیروگاه‌های خورشیدی هموار می‌کند.
سخنگوی سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق با اشاره به اینکه امروز مردم نیز به‌دنبال راه‌اندازی اینگونه نیروگاه‌ها هستند، تأکید کرد: نیروگاه‌های خورشیدی کوچک می‌توانند در پیک مصرف تابستان برای تأمین برق و کاهش مسائل اجتماعی به کمک ما بیایند.

استفاده از ظرفیت‌های موجود در زمینه انرژی‌های تجدیدپذیر
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم نیز با بیان اینکه این شرکت نیز تمام تلاش خود را برای استفاده از ظرفیت‌های موجود در خصوص انرژی‌های تجدیدپذیر به‌کار بسته است، ابراز داشت: احداث نیروگاه برق‌آبی با ظرفیت سه مگاوات در محل تصفیه‌خانه آب قم با استفاده از سرمایه بخش خصوصی و احداث دو نیروگاه خورشیدی 20 و 25 کیلوواتی در ستاد مرکزی شرکت آب و فاضلاب از جمله اقدامات انجام شده در این زمینه است.
"علی جان صادق پور" با اشاره به احداث نیروگاه 100 کیلوواتی در تأسیسات سالاریه ابراز داشت: قرارداد یک نیروگاه سه مگاواتی در تأسیسات معصومیه نیز منعقد شده و آماده آغاز عملیات اجرایی آن هستیم.
وی به برخی دیگر از اقدامات شرکت آب و فاضلاب در زمینه استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر از جمله احداث نیروگاه برق‌آبی 425 کیلوواتی اشاره کرد و یادآور شد: سعی می‌کنیم تمام ظرفیت‌ها را شناسایی و از آن به بهترین نحو ممکن استفاده کنیم.
وی تأکید کرد: در این زمینه نگاه ما بیشتر به رفع نیاز استان در زمان کمبود برق در مواقع ضروری به‌عنوان یک تعهد اجتماعی است که امیدواریم بتوانیم به این هدف دست یابیم.
  • خبرنگار: مهدي جعفري
  • منتشر کننده: حمید ثریانی/ دبیر خبر