بخش انرژي
1397/12/27 09:46:42
نتیجه یک مطالعه مشترک توسط ساتبا و دانشگاه تهران؛
آمار اشتغال ایجاد شده در نیروگاه‌های بادی کشور بالاتر از متوسط جهانی است
بر اساس مطالعات مقایسه‌ای برآورد میزان اشتغال در نیروگاه‌های بادی کشور و جهان که از سوی ساتبا و توسط دانشگاه تهران انجام شده است، مشخص شد که میزان آمار اشتغال ایجاد شده در این نیروگاه‌ها در ایران بالاتر از متوسط جهانی بوده است.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، بر اساس ارزیابی صورت گرفته این مسئله می‌تواند ناشی از نوپا بودن این صنعت یا پایین بودن شاخص بهره‌وری نیروی کار در ایران نسبت به کشورهای صنعتی باشد.
نتایج این تحقیق نشان می‌دهد که اشتغال ایجاد شده در طول زنجیره ارزش یک نیروگاه بادی ۵۰ مگاواتی بومی، به ایجاد ۶۶۸ شغل مستقیم و هزار و 670 شغل غیرمستقیم در زمان راه‌اندازی و همچنین ۴۸ شغل مستقیم و ۱۲۰ شغل غیرمستقیم در زمان بهره‌برداری، تعمیر و نگهداری منجر شده است.
در طی سال‌های اخیر، اشتغال‌زایی یکی از اصلی‌ترین مزایای توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر در سراسر جهان بوده است و براساس مطالعات آژانس بین‌المللی انرژی‌های تجدیدپذیر (IRENA)، حدود ۱۰,۳ میلیون نفر در سال ۲۰۱۷ میلادی در بخش تجدیدپذیرها مشغول به کار بوده‌اند.
ضمنا در این سال میزان اشتغال جهانی در بخش انرژی باد به رقم ۱.۱۵ میلیون نفر و میزان ظرفیت نصب شده انرژی باد به بیش از ۵۳۹ گیگاوات رسیده است و بررسی‌ها حاکی از آن است که تا سال ۲۰۵۰ میلادی بیش از ۳.۸ میلیون شغل بواسطه توسعه نیروگاه‌های بادی ایجاد خواهند شد.
گفتنی است: در حال حاضر ۱۹ نیروگاه بادی با ظرفیت ۲۸۲,۶ مگاوات در کشور نصب شده است و حدود ۱۰۰ مگاوات دیگر نیز در حال نصب می‌باشد.
  • خبرنگار: رسول صادقی/ دبیر خبر
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر