بخش آب و فاضلاب
1398/01/20 15:28:00
خسارت 400 میلیارد ریالی سیل به تاسیسات آبفای گلستان
سرپرست آبفای گلستان از خسارت بیش از 400 میلیارد ریالی سیل اخیر به تاسیسات آب و فاضلاب این استان خبر داد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "ابوالفضل رحیمی" با بیان اینکه ادارات تابعه این شرکت ضمن تعامل و همکاری با ادارات ذی‌ربط در شهرهای استان تمهیدات لازم را برای کاهش آثار احتمالی ناشی از سیل انجام داده‌اند، گفت: تاسیسات آبفای استان تاکنون بیش از 40 میلیارد تومان از سیل خسارت دیده‌اند.
 وی با بیان اینکه بیشترین میزان خسارت به تاسیسات آب و فاضلاب در شهر آق‌قلا به‌وقوع پیوسته افزود: این خسارت شامل آسیب دیدگی کامل یک حلقه چاه آب، خطوط انتقال 500 میلی‌متری، شبکه اصلی آبرسانی، پرشدگی 3200 متر شبکه فاضلاب و خط انتقال مربوطه، آسیب دیدگی یک‌دستگاه کلریناتور، خرابی حوضچه شیرآلات، فشارشکن‌ها، حصارکشی محوطه تصفیه‌خانه فاضلاب، خسارت به یک دستگاه تابلوی برق و دو دستگاه فلومتر مغناطیسی و همچنین آسیب دیدگی کنتورهای مشترکان در این شهر  است.
سرپرست آبفای گلستان اظهار کرد: در شهرهای دیگر نیز این خسارت در بخش آب  شامل سوختن منصوبات شناور، اینورتر و ابزار دقیق چاه‌ها، حوادث در شبکه توزیع، خسارت حوضچه‌های شیرآلات (فشار شکن هوا، قطع و وصل و خسارت به محوطه تاسیسات و ابنیه تاسیسات، خسارت به ابزار دقیق و فلومترهای مغناطیسی، ارتفاع سنج، فشارسنج و کدورت و کلرسنج آنلاین و کنتور خانگی در اثر غرقابی طولانی مدت بوده است.
وی افزود: وارد شدن صدمه به تاسیسات الکترومکانیکال نظیر سقوط پست‌های هوایی، شکستن تیرهای خطوط انتقال برق، از کار افتادن الکتروموتورهای شناور، تابلوهای راه انداز به‌دلیل نوسانات برق و دو فاز شدن جریان از دیگر خسارت‌های وارد شده به تاسیسات بوده است.
سرپرست شرکت در خصوص آسیب دیدگی به سیستم جمع آوری، انتقال و دفع بهداشتی  فاضلاب  گفت: ورود جریان‌های گل و لای به داخل حوضچه‌های شیرآلات، شبکه‌های جمع آوری، ایستگاه‌های پمپاژ و تصفیه‌خانه‌های فاضلاب موجب آسیب دیدگی جدی برخی از تجهیزات الکترومکانیکال مربوطه در شهرهای گرگان، کردکوی، بندرگز و بندرترکمن شده است.
رحیمی خسارت وارد شده به تاسیسات آبفای استان گلستان را جدی دانست و در ادامه بیان کرد: با عنایت به خسارات و مشکلات پیش آمده همکاران شرکت با تمام توان نسبت به برقراری و ساماندهی کلیه منابع تامین، ایستگاه‌های پمپاژ، شبکه آبرسانی و خدمات فاضلاب اقدام نموده تا تمامی شهرهای تحت پوشش، در شب سال نو از خدمات آب شرب و سیستم جمع آوری فاضلاب در حد استاندارد بهره‌مند شوند.
وی در پایان ضمن ابراز همدردی با هموطنان سیل‌زده ابراز امیدواری کرد که با همکاری تمامی دستگاه‌های اجرایی و ذیربط و مشارکت مردم شریف استان، آثار بحران سیل در گلستان به حداقل برسد.
  • خبرنگار: رقیه ایوبی
  • منتشر کننده: حمید ثریانی/ دبیر خبر