بخش برق
1398/01/25 09:12:00
مدیرعامل برق منطقه‌ای گیلان:
با طرحی نو از پیک بار گذر خواهیم کرد
شرکت برق منطقه‌ای گیلان برای عبور از پیک بار امسال و سال آینده مجموعه‌ای از اقدامات را عملیاتی کرده است.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، عظیم بلبل‌آبادی، مدیرعامل شرکت سهامی برق منطقه‌ای گیلان با بیان این مطلب به خبرنگار ما گفت: با پیش بینی مشکلات پست‌های انتقال و فوق توزیع استان پیش از پیک بار سال گذشته (1397) و با در نظر گرفتن محدودیت‌های مالی صنعت برق، به منظور جلوگیری از بارگذاری بیش از حد برخی از پست‌ها، اقدام به شناسایی و برنامه ریزی برای جابه جایی تعدادی از ترانسفورماتورها بر اساس میزان بارگیری و ظرفیت مربوطه بین پست‌های انتقال و فوق توزیع کم بار و پر بار صورت گرفت.
وی افزود: شرکت برق منطقه‌ای گیلان موفق شد با صرف هزینه کمتر در مقایسه با خرید ترانسفورماتور یا توسعه پست‌ها تجربه موفقی در گذر از پیک بار سال 1397 بر جای گذارد.
 بلبل آبادی با اشاره به ضرورت‌ها با توجه به نتایج مطلوب ناشی از جابجایی ترانسفورماتورها گفت: به منظور مقابله با شرایط پیک سال‌های 1398 و 1399 پس از انجام مطالعات جامع، در راستای حفظ پایداری شبکه برق در بخش‌های انتقال و فوق توزیع استان، کار جابجایی ترانسفورماتورها جهت بارگیری ایمن با صرف هزینه کمتر در مقایسه با خرید ترانسفورماتور با توسعه پست‌ها در چندین فاز اجرایی شده است.
وی افزود: با جابجایی ترانسفورماتورها، افزایش ظرفیت برق پست 63.20 کیلوولت رشت مرکزی، پست 63.20 کیلو ولت آیت ا... طالقانی رشت، پست 63.20 کیلوولت شهید قلی پور رشت و پست 63.20 کیلو ولت شفت با موفقیت انجام شد که در هر یک از این پست‌ها افزایش 20 مگاولت آمپری (33 درصدی) و در مورد پست شفت افزایش 30 مگاولت آمپری (100 درصدی) به ظرفیت توان الکتریکی اضافه شد.
وی اضافه کرد: همچنین در فازهای بعدی، افزایش ظرفیت برق پست‌های 63.20 کیلو ولت فومن، پست سیار اسالم، پست لشت نشاء، پست کیاشهر و افزایش ظرفیت بخش 20 کیلوولت پست 230.63.20 کیلوولت چابکسر و افزایش ظرفیت برق پست 230.63 کیلوولت نفوت صومعه سرا انجام خواهد پذیرفت.
بلبل آبادی در پایان یاد آور شد که راه حل اساسی رفع مشکل شبکه انتقال و فوق توزیع برق گیلان، اجرای طرح‌های مصوب ابلاغی شرکت توانیر است. اجرای بسته پیشنهادی مربوط به جابجایی ترانسفورماتورها فقط می‌تواند برای حداکثر 2 تا 3 سال عواقب ناشی از عدم به مدار آمدن طرح‌های مذکور را بهبود بخشد.

  • خبرنگار: حسين اميدخواه
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر