بخش آب و فاضلاب
1398/03/20 13:31:10
با اعمال تعرفه‌های جدید آب‌بها؛
مشترکان کم مصرف آب در قم تشویق می‌شوند
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم تعرفه‌های جدید آب را در راستای مدیریت صحیح مصرف دانست و گفت: مشترکان خانگی که از ابتدای خردادماه تا پایان شهریورماه پایین‌تر از الگو مصرف کنند و در مقایسه با دوره مشابه سال قبل، مصرف خود را کاهش دهند تشویق می‌شوند.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "علی جان صادق پور" مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم، اصلاح قوانین و مقررات از جمله قیمت‌گذاری واقعی آب را جزو برنامه‌های مدیریت مصرف برشمرد و افزود: متأسفانه قیمت پایین آب، منجر به مصرف بی‌رویه و حتی اسراف در این زمینه شده است.
وی سرانه مصرف آب برای هر فرد را در قم روزانه 160 لیتر اعلام کرد و اظهار داشت: این در حالی است که یک فرد می‌تواند با مصرف حدود 80 لیتر آب، نیازهای خود را برطرف کند.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم تاکید کرد: این مصرف حدود دو برابری به منزله هدررفت آب است و اسراف به‌شمار می‌رود که برخلاف آموزه‌های دینی، مصلحت کشور و اقتصاد خانوار است.
وی تأکیدهای رهبر معظم انقلاب در خصوص اصلاح الگوی مصرف و اقتصاد مقاومتی را مورد توجه قرار داد و یادآور شد: اصلاح الگوی مصرف نقش بسیار مهمی در اقتصاد مقاومتی، اشتغال و تولید ایفا خواهد کرد.
صادق‌پور تعرفه‌های جدید آب و خدمات دفع بهداشتی فاضلاب را در راستای مدیریت صحیح و اصلاح الگوی مصرف دانست و گفت: بر اساس تعرفه‌های جدید که در راستای تحقق عدالت در زمینه توزیع یارانه‌های انرژی در کشور است، کسانی که مصرف بیش از الگوی مصوب داشته باشند باید بخشی از قیمت تمام شده آب را بپردازند.
وی با بیان اینکه مشترکانی که الگوی مصرف را رعایت کنند تنها هفت درصد با افزایش آب بها مواجه خواهند شد، افزود: این در حالی است که افزایش تعرفه برای مشترکان پرمصرفی که الگوی مصرف را رعایت نکنند 23 درصد خواهد بود.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم الگوی مصرف ماهیانه به ازای هر واحد مسکونی را در استان قم 15 مترمکعب اعلام و خاطرنشان کرد: مشترکان خانگی که از ابتدای خردادماه تا پایان شهریورماه پایین‌تر از الگو، مصرف کنند و در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مصرف خود را کاهش دهند به ازای هر متر مکعب کاهش مصرف مبلغ 1624 ریال تشویق می‌شوند.
وی مصرف بیش از الگوی مصرف آب را به زیان اقتصاد خانواده دانست و افزود: هر چه میزان مصرف آب افزایش یابد هزینه آب‌بهای مصرفی افزایش پیدا می‌کند و با اصلاح الگوی مصرف آب می‌توان کمک شایانی به اقتصاد خانواده کرد.
صادق‌پور همچنین خاطرنشان کرد: برای مشترکان غیرخانگی که بر اساس ظرفیت قراردادی مصرف می‌کنند قیمت آب مصرفی برابر تعرفه عادی و متناسب با کاربری محاسبه می‌شود، اما چنانچه بالاتر از ظرفیت قراردادی مصرف باشد، هر متر مکعب 37 هزار و 450 ریال محاسبه خواهد شد.
  • خبرنگار: مهدي جعفري
  • منتشر کننده: حمید ثریانی/ دبیر خبر