بخش آب و فاضلاب
1398/04/05 14:16:00
مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور در جمع خبرنگاران:
تنش آبی در 233 شهر کشور/ در هیچ شهری برنامه‌ای برای نوبت‌بندی آب نداریم
مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با بیان اینکه در تابستان سال جاری در 233 شهر ایران با تنش آبی مواجه‌ایم، گفت: در هیچ شهری برنامه‌ای برای نوبت‌بندی آب نداریم، اما برای تأمین پایدار و مطلوب آب همواره نیاز به مدیریت مصرف وجود دارد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، "حمیدرضا جانباز" در حاشیه افتتاحیه نشست آب شرب شهری و روستایی در همایش ملی سازگاری با کم آبی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: متوسط سرانه مصرف آب کشور ۱۵۵ لیتر به ازای هر نفر در روز است که البته این عدد در استان‌های مختلف بسته به منابع آب در دسترس بیشتر یا کمتر است.
وی افزود: متوسط مصرف آب در کشور از بیش از ۲۲۰ لیتر به ازای هر نفر در روز طی سال‌های اخیر، اکنون به ۱۵۵ لیتر کاهش پیدا کرده که این نشان دهنده این است که طرح‌های مدیریت مصرف آب و فرهنگ سازی در این زمینه بی‌نتیجه نبوده، اما هنوز مقایسه این عدد با سرانه آب در بسیاری از کشورها نشان می‌دهد که می‌توانیم در مصرف آب بیش از پیش صرفه‌جویی کنیم.
مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با بیان اینکه در برخی از نقاط کشور همچنان شاهد این هستیم که از آب شرب برای آبیاری فضای سبز، منازل، شست‌وشوی غیرمجاز و حتی به عنوان جارو استفاده می‌شود، گفت:علاوه بر موضوع اطلاع‌رسانی باید از ابزارهای کاهنده مصرف هم در منازل مسکونی و اماکن عمومی استفاده شود، چرا که با نصب تجهیزات کاهنده فشار روی شیرهای آب مصرفی میزان مصرف حدود ۳۰ درصد کاهش پیدا می‌کند.
وی ادامه داد: نصب این تجهیزات به صورت پکیج و در مجموع حدود ۱۰۰ یا ۲۰۰ هزار تومان برای مشترک هزینه دارد و در این راستا طی بخشنامه‌ای به شرکت‌های آب و فاضلاب اعلام کرده‌ایم که این میزان را به صورت اقساط از روی قبوض کم کنند.
مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب موضوع بازچرخانی آب را از مباحث مهم مورد توجه در صنعت آب و فاضلاب دانست و گفت: تغییراتی در سیستم جمع‌آوری فاضلاب در سطح شهرها اعمال شد و تصفیه‌خانه‌های متمرکز تبدیل به تصفیه خانه‌های غیرمتمرکز در محلات و در سطح مجتمع‌های مسکونی شدند.
جانباز ادامه داد: می‌توان در یک کشور کم‌آب مانند ایران که بخش عمده‌ای از مصرف آب در صنایع صورت می‌گیرد، توسط بازچرخانی فاضلاب و تصفیه آن بحران کم‌آبی را مدیریت کرد.
مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با بیان اینکه در تابستان سال جاری در 233 شهر ایران با تنش آبی مواجه‌ایم، گفت: در هیچ شهری برنامه‌ای برای نوبت‌بندی آب نداریم، اما برای تأمین پایدار و مطلوب آب همواره نیاز به مدیریت مصرف وجود دارد.
وی افزود: کم‌آبی‌ها در بخش‌هایی از استان اصفهان به این دلیل است که نتوانستیم بخش‌هایی از سامانه‌هایی که باید آب را تأمین کند، احداث کنیم یا در بخش‌هایی از کشور با کمبود مخزن مواجه هستیم؛ البته از حدود پنج سال قبل با هوشمندسازی شبکه و مدیریت فشار توانستیم کم‌آبی‌ها را جبران کرده و از پرت جلوگیری کنیم.
جانباز با بیان اینکه کاهش فشار شبکه در شب‌ها باعث می‌شود بخش زیادی از پرت شبکه‌ها کمتر شود، گفت: امسال با توجه به بارندگی‌ها نسبت به سال‌های گذشته وضعیت آب هم در روستاها و هم در شهرها بهتر است.
مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور تصریح کرد: میزان مصرف آب در کشور بیش از 7 میلیارد مترمکعب است که از این میزان ۱.۲ میلیارد مترمکعب توسط سامانه‌های مدرن تصفیه و بازچرخانی می‌شود و در نظر داریم این عدد را تا پایان برنامه ششم به دو برابر برسانیم.

  • خبرنگار: حمید ثریانی/ دبیر خبر
  • منتشر کننده: رسول صادقی/ دبیر خبر