بخش آب و فاضلاب
1398/04/18 13:31:28
افزایش 17 درصدی مصرف آب در کرمانشاه
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کرمانشاه از افزایش 17 درصدی میزان مصرف آب در استان از اول امسال تاکنون نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "علیرضا تخت‌شاهی" با بیان اینکه برخی مناطق شهری همچون نقاطی از شهر کرمانشاه در زمان اوج مصرف با افت فشار و یا قطعی آب مواجه می‌شوند، گفت: اگر مردم مصرفشان را مدیریت کرده و از اسراف و استفاده بی‌رویه آب پرهیز کنند، مشکلات افت فشار و یا قطعی آب این مناطق به همان اندازه کمتر می‌شود.
وی با بیان اینکه بسیاری از شهرها با تنش آبی مواجه هستند، از شهروندان خواست با مصرف بهینه و مدیریت مصرف به‌ویژه در زمان پیک به بهره‌مندی دیگر شهروندانی که ممکن است در نتیجه پرمصرفی آنان با قطع آب مواجه شوند، کمک کنند.
تخت‌شاهی در ادامه، کرمانشاه، سرپل ذهاب، قصرشیرین، جوانرود، تازه آباد و گیلانغرب را به ترتیب پرمصرف‌ترین نقاط استان اعلام و تأکید کرد: بخشی از این پرمصرفی به دلیل شرایط آب و هوایی این نقاط است و گرمای هوا علت پرمصرفی آنهاست.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان کرمانشاه از جمله دلایل مصرف بالای آب در شهر کرمانشاه را بزرگی این شهر، تنوع و وجود انواع کاربری‌های پرمصرف دانست و تأکید کرد: مصارف صنعتی و تجاری بیشتری در شهر کرمانشاه وجود دارد و وجود استخر، ورزشگاه‌ و کارواش‌های بیشتر نسبت به سایر نقاط، باعث پرمصرفی آن نسبت به نقاط دیگر استان شده است.
وی دلیل پرمصرفی شهرهای سرپل ذهاب و تازه‌آباد را نیز اتفاقاتی که در اثر زلزله رخ داد، دانست و گفت: به دلیل مسایل ساخت و ساز و استفاده از آب شرب شهری در این ساخت و سازها، عدم پرداخت آب بها و وجود انشعاب‌های غیرمجاز در این نقاط، مصرف آب در شهرهای سرپل ذهاب و تازه‌آباد بالاست.
تخت‌شاهی با اشاره به اینکه از 20 خرداد سال‌جاری، بر اساس مصوبه ستاد بازسازی مناطق زلزله‌زده، مجوز مدیریت همه انشعاب‌ها در شهر سرپل ذهاب صادر و قرار شد اجرایی شود و مردم آب بها بپردازند، افزود: از 20 خرداد اقدامات مربوط به این موضوع را آغاز کرده‌ایم، اما به دلایلی امکان قطع این انشعاب‌ها وجود ندارد و کار قدری کند پیش می‌رود.
مدیرعامل آبفای استان کرمانشاه تصریح کرد: برای مدیریت مصرف آب در این نقاط باید همه کانکس‌ها به کمک فرمانداری جمع‌آوری شود تا بتوانیم مصرف آب را مدیریت کنیم.
استان کرمانشاه 370 هزار مشترک آب دارد که از این تعداد 220 هزار مشترک مربوط به شهر کرمانشاه است.
  • خبرنگار: شهلا مرادی
  • منتشر کننده: حمید ثریانی/ دبیر خبر