بخش آب و فاضلاب
1398/04/30 11:41:00
مدیرعامل آبفای سیستان و بلوچستان در گفت‌وگو با پاون خبر داد:
اجرای طرح‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت برای رفع مشکل آب شرب زاهدان/ کمبود 600 لیتر بر ثانیه‌ای آب شرب در شهر زاهدان
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان سیستان و بلوچستان از تجهیز پنج حلقه چاه به‌عنوان برنامه کوتاه مدت و تکمیل پروژه خط دوم انتقال از چاه نیمه‌های زابل به زاهدان با ظرفیت 1680 لیتر در ثانیه به‌عنوان راهکار اساسی و مطمئن برای بهره‌مندی 100 درصدی شهروندان از نعمت آب شرب خبر داد.

"علیرضا قاسمی" در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون) افزود: تکمیل و اتمام پروژه اجرایی خط دوم انتقال آب از چاه نیمه‌های زابل به زاهدان با کارفرمایی شرکت آب نیرو به ظرفیت 1680 لیتر در ثانیه راهکار اساسی و مطمئن به‌منظور بهره‌مندی 100 درصدی شهروندان از آب شرب پایدار خواهد بود.
وی در شبکه آب زاهدان برای توزیع بهتر و بهره‌مندی مناطق فاقد شبکه حدود 800 کیلومتر عملیات اصلاح و توسعه باید انجام گیرد، ادامه داد: 100 کیلومتر از این طرح هدف‌گذاری شده و در حال انجام است؛ لوازم و مصالح آن به‌همراه لوله‌های مورد نیاز خریداری شده و در انبار موجود است.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان سیستان و بلوچستان با اشاره به اقدامات انجام شده کوتاه مدت افزود: حفر و تجهیز پنج حلقه چاه، اجرای خطوط جمع آوری و شیرین‌سازی به ظرفیت 15 هزار متر مکعب در شبانه‌روز با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی نیز در دست انجام است.
وی با بیان اینکه مدیریت توزیع عادلانه آب اصلی‌ترین راهبرد این شرکت است، افزود: برنامه اجرایی مدیریت توزیع در شبکه با توجه به کمبود جدی به گونه‌ای اجرا می‌شود که هیچ‌یک از مشترکان آب با قطعی آب مداوم و طولانی مواجه نشوند.
قاسمی اظهار کرد: علاوه بر ظرفیت‌سازی به میزان 15 هزار مترمکعب آب از منابع شهر زاهدان باید اقدامات لازم جهت بهره‌برداری از قسمتی از خط دوم انتقال حد فاصل دوراهی زابل تا زاهدان در اولویت پیمانکار قرار گیرد.
مدیرعامل آبفای استان سیستان و بلوچستان از کمبود 600 لیتر بر ثانیه آب شرب در زاهدان خبر داد و نیاز آبی کلان‌شهر زاهدان را در فصول گرم سال و پیک مصرف با وضعیت مشترکان موجود و بدون در نظر گرفتن مناطق جدید الحاقی به میزان 2200 لیتر در ثانیه اعلام کرد.
وی اضافه کرد: شهرستان زاهدان با بیش از 36 هزار کیلومتر مترمربع وسعت و دارای جمعیت شهری بیش از 700 هزار نفر دارای 1665 کیلومتر شبکه توزیع و 154 هزار فقره اشتراک که از این تعداد 129 هزار مشترک آب شیرین و 25 هزار مشترک آب بهداشتی لب شور است.
قاسمی افزود: آب شرب زاهدان از سه منبع آب انتقالی از چاه نیمه‌های زابل به زاهدان با حجم 850 لیتر برثانیه معادل 73 هزار متر مکعب در شبانه‌روز، آب تولیدی آب شیرین‌کن با حجم 300 لیتر بر ثانیه معادل 26 هزار مترمکعب در شبانه‌روز و آب استحصالی چاه‌های جنوب با حجم 50 لیتر بر ثانیه معادل 6000 متر مکعب در شبانه روز در شهر زاهدان تامین می‌شود که در شرایط اوج مصرف در وضعیت موجود 600 لیتر برثانیه کمبود آب شرب دارد.
مدیرعامل آبفای استان با اشاره به تولید 400 لیتر برثانیه در بخش آب بهداشتی گفت: این مقدار برابر با نیاز فعلی بوده و مشکلی در این بخش وجود ندارد و در مناطق انتهایی فاقد سامانه آبرسانی با نیاز آبی 250 لیتر روبرو هستیم که کمبود ناشی از محدودیت ظرفیت انتقال از منابع چاه نیمه‌های سیستان به زاهدان و محدودیت منابع آبی محلی در محدوده شهر است.
  • خبرنگار: حمید ثریانی/ دبیر خبر
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر