بخش آب و فاضلاب
1398/05/19 10:14:00
اجرای پروژه‌های آبرسانی برای 45 روستای شهرستان باشت در کهگیلویه و بویراحمد
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کهگیلویه و بویراحمد از اجرای سه پروژه بزرگ آبرسانی برای 45 روستای شهرستان باشت خبر داد و گفت: 500 كیلومتر شبكه توزیع آب در روستاهای این شهرستان وجود دارد و آب روستاهای باشت از 116 ایستگاه پمپاژ با 55 مخزن آب تأمین می‌شود.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو(پاون)، "فیض اله پاسره" در جمع خبرنگاران اظهار داشت: 124 روستا در شهرستان باشت داریم که از این تعداد 82 روستا با جمعیت 14 هزار نفر تحت پوشش خدمات شرکت آب و فاضلاب روستایی هستند.
مدیرعامل آب و فاضلاب روستایی استان کهگیلویه و بویراحمد از اجرای دو مجتمع بزرگ آبرسانی در باشت خبر داد و افزود: طرح تصفیه خانه شاه بهرام برای آبرسانی به ۳۵ روستای شهرستان باشت با جمعیتی حدود 5000 نفر با مشارکت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در حال اجراست.
وی اظهار کرد: برآورد ما برای فاز اولیه این پروژه بزرگ آبرسانی 4 میلیارد تومان است که البته برای تکمیل تمامی فازها و آبرسانی به هر 35 روستا به حدود 10 میلیارد تومان اعتبار نیاز است که قرار شد با مشارکت قرارگاه محرومیت زدایی سپاه پاسداران عملیاتی شود.
مدیرعامل آب و فاضلاب استان از همکاری بنیاد برکت در آبرسانی به روستاهای محروم باشت گفت و ادامه داد: پروژه آبرسانی خان احمد باشت از دیگر اقدامات عمرانی آب و فاضلاب روستایی در این شهرستان است که اجرای 20 کیلومتر خط انتقال و شبکه توزیع، سه باب مخزن با حجم 650 متر مکعب، با اعتبار 4 میلیارد تومانی، گوشه‌هایی از عملیات اجرایی این طرح است.
وی افزود: روستاهای فتح، کهسرک، شاه بهرام، تلچگاه و شادگان از مهم‌ترین روستاهای این شهرستان هستند که در آینده از منابع این پروژه بزرگ بهره‌مند خواهند شد.
پاسره بیان کرد: در روستای پشت کوه نیز طرح اصلاح شبکه آب با اعتبار 400 میلیون تومان در حال انجام است که به‌زودی و در هفته دولت به بهره‌برداری می‌رسد.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کهگیلویه و بویراحمد افزود: شهرستان باشت از جمله مناطق خشک استان است که در آن با فقر منابع آبی روبرو هستیم، همین امر ما را مجبور به آبرسانی سیار به‌صورت پاره وقت برای هشت روستای با 112 خانوار و جمعیت 800 نفر کرده است.
وی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در خصوص دلیل قطعی آب روستای تلچگاه باشت گفت: ما در روستاهای باشت مشکل تاسیسات آبرسانی و یا آب شرب نداریم، در این منطقه منابع آبی زیرزمین بسیار محدود است و به ناچار آبرسانی به 23 روستای آن از طریق یک حلقه چاه عمیق در سرابیز انجام می‌شود.
مدیرعامل آب و فاضلاب استان کهگیلویه و بویراحمد خاطر نشان کرد: روستاهای این منطقه نیز بسیار پراکنده هستند و به واسطه بعد مسافت بسیار زیاد آنها آب در هر دو روز و یا سه روز یک بار بین روستاها توزیع می‌شود، متاسفانه در روزهای اخیر عملیات عمرانی یکی از دستگاهای اجرایی موجب شکستگی و ترکیدگی خط انتقال در 12 نقطه شد که همین امر موجب وقفه پنج روزه در آبرسانی به روستای تلچگاه شد.
پاسره ضمن عذرخواهی از مردم بابت تاخیر به‌وجود آمده در آبرسانی به روستای تلچگاه، گفت: با تکمیل و بهره‌برداری از مجتمع‌های آب روستایی در باشت، شاهد برطرف شدن مشکلات مردم روستاهای این شهرستان خواهیم بود.
  • خبرنگار: محمود سپهر
  • منتشر کننده: حمید ثریانی/ دبیر خبر