بخش آب و فاضلاب
1398/06/11 15:07:27
سرپرست شرکت آبفار آذربایجان شرقی در گفت‌و‌گو با پاون:
2.5 برابر نیاز استاندارد هر نفر در روستاهای آذربایجان شرقی آب تولید می‌شود
سرپرست شرکت آب و فاضلاب روستایی آذربایجان شرقی گفت: در حال‌حاضر سرانه تولید برای هر نفر در روستاهای استان 496 لیتر در روز برآورد شده که این حجم آب تقریباً 2.5 برابر نیاز استاندارد است.

"علیرضا ایمانلو" در گفت‌و‌گو با پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، با اشاره به اینکه توسعه سیستم آبرسانی در قالب مجتمع‌های آبرسانی باعث توانمندی روستاییان در ایجاد صنایع خرد و افزایش اشتغال شده است، افزود: کمبود آب و پایین بودن کیفیت شرایط انتقال آب حوزه به حوزه باعث شده تا مجتمع‌های بزرگ آبرسانی در سطح استان اجرا شود که به همین منظور علاوه بر انتقال آب از حوضه به حوضه 20 دستگاه آب شیرین‌کن در سطح استان اجرایی شده است.
وی ادامه داد: به منظور پایش سیستم‌های آبرسانی و حفظ کیفیت آب، شش باب آزمایشگاه در سطح استان تجهیز شده و این اقدام باعث شده از تامین کیفیت به تضمین کیفیت در گذر زمان برسیم.
سرپرست شرکت آب و فاضلاب روستایی آذربایجان شرقی، تعداد مجتمع‌های آبرسانی بهره‌برداری شده در استان را 70 مورد و تعداد مجتمع‌های آبرسانی در دست اجرا را 16 مورد عنوان کرد و گفت: در سال 97 آب مورد نیاز ساکنان 169 روستا و در سال 98 آب 57 روستا از طریق آبرسانی سیار تامین شد.
ایمانلو درخصوص تامین آب روستاهای شهرستان هشترود، با اشاره به اینکه 81 درصد جمعیت روستایی شهرستان هشترود زیر پوشش شرکت آب و فاضلاب روستایی است، افزود: در شهرستان هشترود با اجرایی شدن مجتمع‌های آبرسانی بزرگ مثل کوهسار – سهند و آلمالو – عرقطو (62 روستا) به‌طور کامل از نعمت آب شرب بهره‌مند بوده و 118 روستا با جمعیت 28 هزار و 16 نفر یعنی 81 درصد از کل جمعیت تحت پوشش بوده که با تاسیسات موجود توان تولید 165 لیتر در ثانیه امکان‌پذیر است.
سرپرست شرکت آبفار استان آذربایجان شرقی با بیان اینکه از مجموع روستاهای سطح شهرستان هشترود 40 روستا زیر 20 خانوار بوده که فقط یک درصد از جمعیت شهرستان در آنها ساکن است، گفت: از این تعداد 16 روستا تحت پوشش شرکت آب و فاضلاب روستایی بوده و از آب سالم و بهداشتی برخوردار هستند.
وی افزود: در تلاش هستیم تا با تخصیص به‌موقع اعتبار برای طرح‌های آبرسانی به روستاهای این شهرستان پروژه‌ها زودتر از موعد مقرر به بهره‌برداری برسند.
ایمانلو با بیان اینکه تعداد 72 روستای خارج از پوشش شهرستان هشترود به‌دلیل مشکلات اجتماعی و سایر موارد فعلا تحت پوشش این شرکت نیستند، خاطرنشان کرد: برای تحت پوشش قراردادن این روستاها اقدامات لازم در دستور کار قرار گرفته است.
  • خبرنگار: حمید ثریانی/ دبیر خبر
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر