بخش آب و فاضلاب
1398/09/11 12:28:16
مدیرعامل آبفای گیلان:
جمعیت زیر پوشش خدمات آب گیلان 99.3 درصد است
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان گیلان با اشاره به اینکه این شرکت در 50 شهر استان وظیفه تأمین، تصفیه، انتقال و توزیع آب شهروندان را بر عهده دارد، گفت: جمعیت زیر پوشش خدمات آب گیلان 99.3 درصد و بالاتر از میانگین کشوری است.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "سید محسن حسینی" با حضور در صدا و سیمای مرکز گیلان افزود: منابع تأمین آب استان از 215 حلقه چاه، 13 واحد تصفیه‌خانه و هفت دهنه چشمه تشکیل شده که تصفیه‌خانه بزرگ آب گیلان با ظرفیت 3 مترمکعب در شبانه روز در سنگر قرار داشته و در سال آتی با بهره‌برداری از واحد دوم 3 مترمکعب دیگر بر ظرفیت کنونی تصفیه خانه افزوده خواهد شد.
مدیرعامل آبفای گیلان همچنین اظهار داشت: تلاش مجموعه آبفای گیلان بر افزایش کیفیت آب در نقاط مختلف استان است که مجموع پروژه‌های در حال اجرا همچون خط انتقال سنگر به کوچصفهان و خط انتقال خمام به خشکبیجار موجب افزایش کیفیت آب خواهد شد.
حسینی با بیان اینکه جمع آوری و تصفیه فاضلاب نیز بخشی از وظایف شرکت آب و فاضلاب گیلان است، افزود: جمعیت زیر پوشش خدمات شبکه جمع‌آوری فاضلاب این شرکت 67 درصد است که از طریق چهار واحد تصفیه‌خانه‌ای در شهرهای انزلی، لاهیجان و بزرگترین آن در شهر رشت با ظرفیت 63 هزار مترمکعب در شبانه‌روز صورت می‌گیرد و در تلاش هستیم با وارد مدار بهره‌برداری شدن تصفیه‌خانه‌های در حال ساخت همچون غازیان و آستارا و جنوب شهر رشت بر ظرفیت تصفیه فاضلاب افزوده شود.
مدیرعامل آبفای گیلان با تأکید بر اهمیت حفظ محیط زیست و ضرورت تصفیه فاضلاب تصریح کرد: در برخی نقاط همچون صومعه‌سرا به‌صورت اضطراری و با استفاده از پکیج‌های آماده تصفیه فاضلاب انجام می‌شود که در بخش ساحلی آستارا نیز در کنار تصفیه‌خانه در حال ساخت یک واحد پکیج با ظرفیت 1500 متر مکعب در شبانه روز در حال ساخت است.
وی مهم‌ترین هدف از اجرای این پروژه‌ها را افزایش ظرفیت تصفیه فاضلاب به‌صورت پیوسته عنوان کرد و گفت: با بهره‌برداری از تصفیه‌خانه جنوب شهر رشت از ورود 12 هزار و 500 مترمکعب فاضلاب به رودخانه گوهررود جلوگیری شده که خط انتقال فاضلاب در جنوب شهر رشت به‌طول 5.6 کیلومتر از لاکان به تصفیه‌خانه جنوب شهر رشت منتقل و پساب وارد رودخانه می‌شود.
حسینی همچنین خاطرنشان کرد: در انزلی نیز 2 ایستگاه پمپاژ در دست ساخت است و تصفیه‌خانه غازیان نیز با پیشرفت فیزیکی 85 درصد به‌زودی وارد مدار بهره‌برداری خواهد شد.
وی با بیان اینکه یک واحد تصفیه‌خانه در شهر صومعه‌سرا نیز در مرحله مناقصه قرار دارد و تصفیه‌خانه در حال ساخت آستارا نیز با قرارداد 39 میلیارد تومانی برای وسعتی به میزان 80 هکتار از این شهر پیش‌بینی شده است، ادامه داد: فاضلاب این تصفیه‌خانه به روش وکیوم جمع‌آوری و به تصفیه‌خانه هدایت خواهد شد که درصددیم با بهره‌برداری از این پروژه‌ها، فاضلاب تصفیه نشده وارد محیط زیست نشود.
حسینی کدورت آب در برخی نقاط شهری را ناشی از تزریق کلر جهت سلامت آب دانست و گفت: به‌دلیل وجود آهن و منگنز در برخی مناطق ممکن است محلول کلر با مواد موجود در آب تغییراتی در کیفیت آب ایجاد کند که با شستشوی شبکه مشکل برطرف خواهد شد.
  • خبرنگار: لیلا علیزاده
  • منتشر کننده: حمید ثریانی/ دبیر خبر