کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
برق
1398/10/10 10:08
در نشست اقتصاد اجتماعي پيك سايي در توانير مطرح شد؛

راه‌اندازی بازار صرفه‌جويي انرژي / اجراي طرح "پيك سا" برای كاهش مصرف بخش خانگي به‌صورت آزمایشی در زاهدان

نشست اقتصاد اجتماعي پيك سايي با هدف بهره گيري از ظرفيت‌هاي علوم اجتماعي و تكنيك‌هاي رفتاري در مديريت مصرف بهينه برق مشتركان خانگي و تجاري، همگام با تجارب جهاني در توانير برگزار شد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، محمد فاضلي سرپرست مركز امور اجتماعي آب و انرژي وزارت نيرو در اين نشست گفت: رويكرد اين مركز استفاده از دانش علوم اجتماعي براي مديريت بهينه منابع آب و برق كشور بوده كه با كاهش هزينه‌ها و افزايش سطح رفاه اجتماعي همراه است و با هدف بررسي امور غيرفني با رويكرد اجتماعي و در چارچوب اقتصاد انرژي درجهت مديريت بهينه منابع آب و برق انجام مي‌شود.
در اين نشست كه جمعي از مديران و كارشناسان توانير و شركتهاي برق منطقه اي و توزيع برق حضور داشتند، برنامه هاي مديريت مصرف برق شركت توانير و موفقيت طرح پايلوت پيك سا در سيستان و بلوچستان از سوي مدير كل دفتر مديريت مصرف وخدمات مشتركين توانير ارايه شد.
هادی مدقق، مدیرکل دفتر مدیریت مصرف و خدمات مشترکان توانیر از جمله اقدامات امسال مديريت مصرف را كه به خاموشي صفر در تابستان منجر شد، برنامه‌ريزي و تعيين سقف پيك بار شركت‌هاي زيرمجموعه با توجه به برآورد نياز مصرف مناطق اعلام كرد.
وي با اشاره به اينكه برنامه هاي اين دفتر عمدتا روي مشتركان صنعتي، كشاورزي و تجاري بزرگ اجرا شد، برنامه مديريت مصرف بخش خانگي را مربوط به مباحث فرهنگ‌سازي ذكر كرد كه با همكاري دفاتر روابط عمومي و دفاتر مديريت مصرف شركتها همه ساله اجرا مي‌شود.
مدقق تشكيل شوراي فرهنگي مديريت مصرف با همكاري روابط عمومي و امور بين‌الملل توانير را از اقدامات امسال ذكر كرد كه با هدف هماهنگي بيشتر بين بخشهاي فرهنگي و مديريت مصرف شركت‌ها انجام شد.
وي خاموشي صفر و پيك سايي 3874 مگاوات همزمان با اوج بار شبكه همچنين كاهش رشد پيك سالانه شبكه از 5.2 درصد متوسط سال‌هاي گذشته به يك درصد در تابستان امسال را از نتايج اقدامات مديريت بار و مصرف انرژي برشمرد.
مدقق مديريت بار خانگي در ساعات پيك را از برنامه هاي امسال اين دفتر عنوان كرد كه با توجه به اختصاص 50 درصد بار مصرفي به اين بخش، از ظرفيت خوبي برخوردار است و امسال با حذف قبوض كاغذي برق، ظرفيت جديدي براي ارتباط با مشتركان ايجاد شده و برنامه دفتر براي استفاده از اين ظرفيت در پيك آينده، ايجاد نهادهاي تجميع كننده و فراهم آوردن فضا براي كسب و كارهاي جديد دراين حوزه است كه با استقبال معاونت علمي و فن آوري رياست جمهوري به عنوان حمايت كننده از كسب و كارهاي نوين همراه شد.
وي با اشاره به تدوين آيين نامه جلب مشتركان خانگي و تجاري از طريق تجميع كننده ها، افزود: هدف ما كاهش بار مصرفي با همكاري بخش خصوصي، افزايش قابليت اطمينان شبكه، حفظ رفاه خانواده و... است.
وي گفت: نهايتا درپي آن هستيم با اين روش بازار صرفه جويي انرژي را راه اندازي كنيم و توانير به عنوان مجري و شركتهاي برق به عنوان كارفرما محسوب مي شوند و پرداخت پاداش به تجميع كنندگان به ازاي ميزان بار كاهش يافته خواهد بود.
مدیرکل دفتر مدیریت مصرف و خدمات مشترکان توانیر گفت: يك پايلوت امسال در توزيع برق مشهد انجام شد واين شركت كه در اغلب روزهاي پيك تابستان در محدوده قرمز مصرف برق قرار داشت، طي 3 روز گرم و در ساعات پيك، صرفه جويي قابل توجه به ميزان 204 مگاوات ساعت بين ساعات 14 تا 17 را محقق ساخت كه صرفا از طريق شبكه‌هاي اجتماعي انجام شد.
وي پايلوت بعدي را در سيستان و بلوچستان عنوان كرد كه از سوي دكتر عبداله زاده با موفقيت اجرا شد وبه عنوان يكي از برنامه هاي صفر99 با هدف 100 مگاوات كاهش بار پيك 99 پيشنهاد شد و اين ميزان با تاكيد وزير نيرو به هزار مگاوات افزايش يافت و سهميه هريك از شركتهاي برق دراين خصوص مشخص شده است.
مدقق افزود: درحال حاضر نسخه نهايي آيين نامه مزبور به معاونت امور برق وانرژي وزارت نيرو جهت ابلاغ ،تقديم شده و اميدواريم شركتهاي برق سهميه تعيين شده را محقق سازند.
در ادامه عليرضا عبداله زاده به تشريح نتايج قابل توجه اجراي پايلوت طرح "پيك سا" پيرامون كاهش مصرف بخش خانگي درساعات اوج بار در زاهدان با هدف تسري آن به كل كشورپرداخت و يادآور شد بعد از 4 هفته از اجراي پايلوت در زاهدان 86 درصد مردم علاقه‌مندي خود را براي استمرار طرح در سال‌هاي آينده اعلام كردند.
دانش آموخته دانشگاه صنعتي شريف و هاروارد كه اجراي طرح مشابه او درامريكاي شمالي با اقبال مقامات انتاريو در حال اجراست، هدف هزارمگاوات كاهش بار اين برنامه در پيك 99 را تا 3 هزار مگاوات قابل افزايش دانست و ايده اصلي را ايجاد راهبرد تعاملي با مردم از طريق رسانه هاي مختلف به منظور اثرگذاري بر الگوي مصرف انرژي عنوان كرد كه به عنوان يك ايده جهاني و درسطح مطالعاتي در كشورهاي پيشرو درحال اجراست.
در ادامه اين نشست برنامه گفت وگوهاي آب و انرژي با رويكرد اجتماعي و چارچوب اقتصاد انرژي، از سوي معاون مركز امور اجتماعي وزارت نيرو و با مشاركت حاضران آغاز شد كه با پاسخگويي به سئوالات همراه بود.
  • خبرنگار:روح‌الله حمیدیان
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ دبیر خبر