کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
برق
1399/06/11 09:57
سخنگوی صنعت برق عنوان کرد:

منافع اجرای طرح برق امید برای کشور/ کاهش نیاز صنعت برق به سرمایه‌گذاری در احداث تاسیسات جدید برای انتقال و توزیع

سخنگوی صنعت برق در خصوص طرح برق امید گفت: اين طرح فرصت مناسبي براي همه مشتركان ايجاد می‌کند تا با کاهش مصرف، از تخفيف صد درصدي بهاي برق برخوردار شوند.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "مصطفی رجبی‌مشهدی" با حضور در برنامه سلام صبح بخیر شبکه سوم سیما در خصوص طرح برق امید گفت: در این طرح مشترکان به سه دسته پرمصرف، خوش مصرف و کم مصرف تقسیم بندی می‌شوند و ما امیدواریم که اجرای طرح برق امید باعث هجرت دو گروه دیگر به جمع مشترکان کم مصرف شود.
وی با بیان این که 36 میلیون مشترک برق در کشور وجود دارد که از این میان نزدیک به 30 میلیون مشترک خانگی هستند، خاطرنشان کرد: بر اساس آمارها 8.5 میلیون مشترک خانگی در گروه کم مصرف‌ها و 4.5 میلیون نفر نیز جزو مشترکان پرمصرف قرار دارند و الباقی مشترکانی هستند که در گروه خوش مصرف‌ها تقسیم بندی می‌شوند.
رجبی مشهدی ادامه داد: این طرح فرصت مناسبی برای همه مشترکان ایجاد می‌کند که مصرفشان را کم کنند و از تخفیف صد درصدی بهای برق برخوردار شوند.
وی تصریح کرد: هدف از اجرای این طرح به هیچ عنوان کاستن از رفاه خانوار نیست، بلکه به دنبال بهینه سازی مصرف و اختصاص آن بخش های تولیدی مانند کشاورزی و صنعتی هستیم.
رجبی مشهدی با اشاره به این که به طور مثال یک یخچال 12 فوت در هر 24 ساعت یک کیلووات ساعت برق مصرف می‌کند، گفت: هرچه از یخچال و وسایل برقی با درجه انرژی بالاتر استفاده شود، میزان مصرف برق این نوع وسایل نیز کمتر خواهد شد.
سخنگوی صنعت برق همچنین پراکندگی جمعیت کم مصرف‌ها را در کشور تقریبا یکسان دانست و با بیان این که حدود 30 درصد از مشترکان مناطق مختلف در این گروه قرار می‌گیرند، افزود: 60 درصد از جمعیت کم مصرف‌های برق کشور در روستاها و 40 درصد نیز در مناطق شهری هستند ولی ما امیدواریم با آگاه سازی و تبلیغات مناسب، جمعیت بیشتری به گروه‌های کم مصرف اضافه شوند.
رجبی مشهدی در عین حال در خصوص الگوی کم مصرفی در مناطق عادی و گرم نیز گفت: این الگوها در حال بررسی‌های بیشتر قرار دارد، اما بر اساس آمارهای موجود اگر الگوی کم مصرفی در مناطق عادی 100 کیلووات ساعت در ماه است، این الگو در مناطق گرم 4 برابر بیشتر و حدود 400 کیلووات ساعت خواهد بود.
وی یادآور شد: بر اساس آمارهای موجود، 30 درصد از مشترکان خانگی در مناطق گرم نیز در جرگه کم مصرف‌ها قرار دارند.
سخنگوی صنعت برق اظهار امیدواری کرد: با تبلیغات مناسب و اطلاع رسانی صحیح، تا 10 درصد از مصرف برق مشترکان خانگی کاهش و به بخش‌های صنعتی و کشاورزی تزریق و باعث رونق بیشتر این بخش‌ها در کشور شود.
رجبی مشهدی اظهار کرد: ممکن است با اجرای این طرح در کوتاه مدت هزینه هایی به صنعت برق وارد شود چرا که باعث کاسته شدن از درآمدهای برق خواهد شد اما در بلند مدت و از دیدگاه اقتصادی صحیح، باعث کاهش سرمایه گذاری مورد نیاز برای احداث نیروگاه های جدید و تاسیسات مورد نیاز برای انتقال و توزیع می‌شود که تنها برای ساعت‌های محدودی در سال مورد استفاده قرار می گیرند و این سرمایه گذاری را می توان به بخش های دیگر تزریق کرد.
وی خاطرنان کرد: کاهش 10 درصدی مصرف برق بخش خانگی از انتشار 5 میلیون تن گازهای آلاینده به جو جلوگیری خواهد کرد.
سخنگوی صنعت برق در عین حال تصریح کرد: شکل گیری روند پایدار تامین برق نیز از دیگر محاسن این طرح به شمار می‌رود؛ همانگونه که همکاری مشترکان در دوسال متوالی(امسال و سال گذشته) باعث شد تابستانی بدون خاموشی و تنها با رشد 10 درصدی در پیک را شاهد باشیم.
رجبی مشهدی گفت: در کشور 50 تا 60 درصد انرژی بیشتر برای تولید کالا و خدمات مصرف می شودکه با شاخص شدت انرژی سنجیده و بیان می شود و این روند در بخش خانگی هم وجود دارد اما ما امیدواریم که اجرای این طرح به بهینه سازی مصرف برق در بخش خانگی کشور منتج شود.
وی یادآورشد: ما به دنبال آن هستیم که طرح برق امید را به طرح های تشویقی در ساعت های پیک گره بزنیم و باعث کاهش مصرف برق در پیک (ماه های گرم) شویم.
  • خبرنگار:روح‌الله حمیدیان
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ دبیر خبر