کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب و فاضلاب
1399/08/08 10:37
با حضور رئیس جمهور و در بیست و ششمین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران؛

دو پروژه صنعت آب استان تهران با اعتبار 975 میلیارد تومان افتتاح شد

دو پروژه صنعت آب استان تهران با اعتبار 975 میلیارد تومان با حضور ویدئوکنفرانسی رئیس جمهور و در قالب بیست و ششمین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران افتتاح شد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، صبح امروز پنجشنبه با حضور رئیس جمهور به صورت ویدئوکنفرانسی دو پروژه "تصفیه‌خانه ششم آب تهران" و "طرح بزرگ رینگ شبکه انتقال آب شرب شهر تهران" (سامانه آبرسانی غرب، سامانه آبرسانی به شهر جدید پرند، سامانه آبرسانی شمال شرق) با اعتبار 975 میلیارد تومان به بهره‌برداری رسید.
پروژه "تصفیه‌خانه ششم آب تهران" با ظرفیت هفت هزار و 500 لیتر درثانیه و با سرمایه گذاری 485 میلیارد تومان در حد فاصل سد تنظيمي امیرکبیر و تصفيه‌خانه ششم واقع در ضلع شمالي شهرك راه‌آهن تهران افتتاح شد.
این پروژه به‌منظور ايجاد سيستم انتقال جديد آب از منابع غربي تهران و امكان افزايش ظرفيت تصفيه آب آشاميدني شهر تهران در چهار بخش اصلي تونل انتقال به طول مجموع 29.5 كيلومتر، آبگير ابتدایي تونل تصفيه‌خانه ششم تهران با ظرفيت 15 مترمكعب در ثانيه (دو فاز 7.5 مترمکعب در ثانیه) و کانال سرریز تصفیه‌خانه ششم آب تهران با دستور رئیس جمهور به بهره‌برداری رسید.
اهداف اصلی این پروژه شامل جایگزینی سيستم‌هاي موجود انتقال و تصفيه آب شهر تهران، فراهم کردن امكان بررسي، بازسازي و اصلاح سيستم‌هاي موجود انتقال و تصفيه آب در تهران، آبرساني به مناطق شهري با ارتفاع بالاتر از رقوم تحت پوشش تصفيه‌خانه‌هاي موجود و آبرساني به مناطق گسترش يافته در محدوده شمال و شمالغرب تهران بزرگ است.
افزايش ظرفيت تصفيه آب در شهر تهران، افزايش ظرفيت انتقال آب از منابع غربي تهران (سدهاي اميركبير و طالقان)، افزايش ايمني و پدافند غيرعامل تامين آب تهران، حفاظت كيفي آب شرب تخصيص‌يافته از رودخانه كرج از ‌نظر آلودگي‌هاي موجود در حاشيه رودخانه و افزايش كيفيت آب شرب مصرفي شهروندان از دیگر اهداف پروژه"تصفیه‌خانه ششم آب تهران" است.
 
طرح بزرگ "رینگ شبکه انتقال آب شرب شهر تهران" (سامانه آبرسانی غرب، سامانه آبرسانی به شهر جدید پرند، سامانه آبرسانی شمال شرق) دیگر پروژه‌ای است که امروز با اعتباری بالغ بر 490 میلیارد تومان و باهدف تعادل بخشی کمی و کیفی و پدافندی آبرسانی در سطح شهر تهران و مناطق غربی و جنوب غربی استان تهران افتتاح شد.
این پروژه در سه بخش (سامانه آبرسانی غرب، سامانه آبرسانی به شهر جدید پرند از مخزن تلمبه‌خانه یافت‌آباد تا مخزن رضی آباد و سامانه آبرسانی شمال شرق) در مجموع حدود 40 کیلومتر خط انتقال آب در اقطار یک هزار و 200 تا دو هزار میلی‌متر با لوله‌هایی از جنس فولادی افتتاح شد.
تأمین و ارتقای کیفیت آب جمعیتی بالغ‌ بر یک میلیون نفر و جلوگیری از بروز پیامدهای زیست‌محیطی در محدوده‌های شمال غرب، غرب و جنوب غرب تهران، استفاده بهینه از منابع قابل‌توجهی آب شیرین با کیفیت بسیار بالای سد امیرکبیر به علت سرریزهای فصلی، کاهش برداشت از منابع آب زیرزمینی (چاه‌ها)، از مدار خارج کردن ایستگاه‌های پمپاژ آب و کاهش 30 درصد مصرف انرژی نسبت به قبل در شبکه توزیع آب از جمله اثرات پروژه‌های مذکور است.
بخش اول این طرح، رینگ آبرسانی شهر تهران – سامانه آبرسانی غرب با هدف انتقال 7.5 مترمکعب آب تصفیه‌شده از محل تصفیه‌خانه ششم آب تهران به نواحی غربی شهر تهران شامل مناطق 5، 9، 18، 21 و 22 در راستای ارتقای کمی و کیفی آب شرب و بهداشتی بوده که اجرای 7.4 کیلومتر خطوط انتقال آب با لوله‌هایی از جنس فولادی انجام شده است.
بخش دوم این طرح، سامانه آبرسانی به شهر جدید پرند از مخزن تلمبه‌خانه یافت‌آباد تا مخزن رضی آباد است که با توجه به محدودیت‌های تأمین آب در محدوده شهر جدید پرند و لزوم رفع کمبود و ارتقای کیفیت آب شرب در محدوده جنوب و جنوب غربی شهر و استان تهران، تامین و انتقال آب از سامانه آبرسانی شهر تهران با اجرای 12 کیلومتر خطوط انتقال آب از محل مخزن تلمبه‌خانه یافت‌آباد تا مخزن رضی آباد امروز افتتاح شد.
بخش سوم این طرح رینگ آبرسانی شهر تهران - سامانه آبرسانی شمال شرق با هدف انتقال سه مترمکعب بر ثانیه آب تصفیه‌شده از محل خروجی تصفیه‌خانه پنجم آب تهران به نواحی شمال شرق و شرق تهران و انتقال چهار مترمکعب بر ثانیه آب خام از محل سد لار به تصفیه‌خانه سوم و چهارم آب تهران در شرایط اضطراری با هدف بهبود کمی و کیفی آب شرب در مناطق به بهره‌برداری رسید.
در این بخش نیز با اجرای 20 کیلومتر خطوط انتقال آب، اجرای یک‌رشته خط انتقال آب تصفیه‌شده به طول 10 کیلومتر از محل تصفیه‌خانه پنجم آب تهران تا مخازن 45، 43 و 71 در تصفیه‌خانه سوم و چهارم آب تهران و اجرای یک‌رشته خط انتقال آب خام به طول 10 کیلومتر از محل تونل ورودی آب خام به تصفیه‌خانه پنجم آب تهران تا تونل ورودی آب خام به تصفیه‌خانه سوم و چهارم آب تهران امروز افتتاح شد.
این گزارش می‌افزاید، صبح امروز پنج‌شنبه با حضور رئیس جمهور و در قالب بیست و ششمین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران به صورت ویدئو کنفرانس سه پروژه صنعت آب و برق با اعتبار سه هزار و 340 میلیارد تومان افتتاح شد.
  • خبرنگار:امیر رضا آزاده
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ دبیر خبر