کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب
1399/08/14 17:10
تحقق مهمترین پازل حکمرانی آب هرمزگان؛

ظرفیت 40 هزار مترمکعبی فاز یک آب شیرین‌کن یک میلیونی بندرعباس بهره‌برداری شد

طی چند سال اخیر، تفکر حاکم بر حوزه تامین آب در شهرهای ساحلی بر این استوار بوده که می‌توان با تکیه بر «تکنولوژی شیرین‌سازی آب» تقاضای تامین آب در این شهرها را پاسخ داد و اینگونه مرهمی بر زخمِ کهنه دشت‌های بحرانی و بحران کم آبی گذاشت.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، توسعه تکنولوژی شیرین‌سازی آب دریا و احداث بزرگترین آب شیرین کن‌های کشور و خاورمیانه در استان هرمزگان به نوعی بازنگری در اهداف استراتژیک وزارت نیرو و به تبع صنعت آب و فاضلاب کشور است تا بتواند بر بحران کم آبی در این استان فائق آید، سیاستی که صنعت آب و فاضلاب هرمزگان به شایستگی از عهده تحقق آن برآمده است.
در همین رابطه، پس از بهره برداری از 2 فاز آب شیرین کن یکصد هزار متر مکعبی شهر بندرعباس با ظرفیت 40 هزار مترمکعب و آماده بودن فاز 3 آن، در هفته اخیر و با حضور مقام عالی دولت در استان، بهره برداری از ظرفیت 40 هزار مترمکعبی فاز 1 آب شیرین کن یک میلیون مترمکعبی غرب بندرعباس با هدف تامین آب شهرستان خمیر، تحقق مهمترین پازل حکمرانی آب استان را رقم زد.    
"فریدون همتی" مقام عالی دولت در استان، در این آیین از آب شیرین کن یک میلیون متر مکعبی غرب بندرعباس به عنوان یک ابر پروژه یاد کرد که در شرایط تحریم به دست مهندسان و نیروهای توانمند صنعت آب و فاضلاب ساخته شد.
همتی این پروژه را در نوع خود کم نظیر دانست و گفت:  در حال حاضر با بهره برداری از ظرفیت 40 هزار مترمکعبی فاز یک این پروژه، آب شهر خمیر و روستاهای مسیر تامین می‌شود. همچنین با اجرای خط انتقال جدید، آب شهر بندرعباس و برخی از روستاهای این شهرستان نیز از محل این آب شیرین‌کن تامین خواهد شد.
همتی با بیان اینکه مردم هرمزگان در اجرای این پروژه همکاری خوبی داشته اند، به دغدغه های زیست محیطی پیرامون این پروژه اشاره کرد و گفت: اطمینان می‌دهیم که علاوه بر بهره‌مندی مردم استان از ظرفیت این آب شیرین‌کن، هیچ مشکل زیست محیطی خلیج فارس را تهدید نمی‌کند.

آب شیرین‌کن‌ها، دستاوردی بزرگ در دل تحریم‌ها
 در ادامه این مراسم نماینده مردم هرمزگان در مجلس شورای اسلامی، به دغدغه‌های اجرای پروژه آب شیرین‌کن یک میلیون متر مکعبی اشاره کرد و گفت: با تدابیری که در روند اجرای این پروژه اتخاذ شد، هم آب مورد نیاز هرمزگان از این محل تامین خواهد شد و هم دغدغه های زیست محیطی آن مرتفع می‌شود.
"محمد آشوری" از این پروژه به عنوان یک دستاورد بزرگ یاد کرد که احساس باور ملی را تقویت کرد و نشان داد که در دل تحریم ها نیز می توان فرصت ساخت یک پروژه عظیم را با توان داخلی به سرانجام رساند.
نماینده مردم استان در مجلس همچنین با اشاره به بهره گیری کشورهای حاشیه خلیج فارس از ظرفیت آب دریا برای تامین آب مورد نیاز، گفت: این کشورها 30 میلیون متر مکعب آب بصورت شبانه روزی از محل شیرین سازی آب دریا تولید می کنند این در حالی است که ما فقط 4 درصد آن نیاز آبی مان از آب دریا تامین می‌کنیم.  
وی ضمن قدردانی از تلاش مهندسین و دست اندرکاران این پروژه در بهره برداری از ظرفیت 40 هزار متر مکعبی شیرین سازی آب دریا گفت: تکمیل آب شیرین کن یک میلیون متر مکعبی و توسعه آب شیرین کن‌ها سبب خواهد شد تا در این تکنولوژی به نقطه اتکا برسیم.

احداث 47 سایت فعال آب شیرین‌کن در هرمزگان
امین قصمی مدیرعامل آب و فاضلاب هرمزگان نیز با قدردانی از تلاش های صورت گرفته در اجرای این پروژه گفت: آب تولیدی بصورت تضمینی خریداری و برای رفع نیاز آبی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
وی افزود: با بهره‌برداری از ظرفیت 40 هزار متر مکعبی، آب خمیر و روستاهای مسیر از این محل تامین و در ادامه، روستاهای بیشتری در طول مسیر از جمله تازیان از آب تولیدی این آب شیرین کن بهره مند می‌شوند.
امین قصمی بیان کرد: آب شیرین کن‌ها به عنوان منابع غیر متعارف در تامین آب هرمزگان، ازاولویت برخوردار هستند که با اضافه شدن ظرفیت جدید آب شیرین کن یک میلیون مترمکعبی، منابع آبی استان بویژه مرکزاستان به پایداری لازم خواهد رسید.
مدیرعامل آبفای استان هرمزگان افزود: هرمزگان به عنوان یک استان ساحلی، ظرفیتی بزرگ برای شیرین سازی آب دریا محسوب می شود که این ظرفیت در سطح ملی نیز مورد توجه است.
قصمی افزود: با تامین آب شهر بندرعباس از محل  دو آب شیرین کن  یک میلیون و یکصد هزار مترمکعبی، مشترکان مرکز استان، از آب سد استقلال بی نیاز خواهند شد و ظرفیت کامل سد در راستای پایداری آب شرق استان در اختیار شهرستات میناب قرار می‌گیرد.
وی در ادامه با اشاره به سهم منابع آبی استان از ظرفیت آب شیرین کن‌ها، اظهار داشت: در این زمینه، آبفای هرمزگان با احداث 47 سایت آب شیرین‌کن فعال توسط بخش خصوصی یکی از شرکت‌های پیش‌رو در زمینه استفاده از تکنولوژی شیرین سازی آب دریا در سطح کشور است.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب هرمزگان افزود: در حال حاضر سالیانه 45.600 میلیون مترمکعب منابع آب شرب استان از طریق تاسیسات نمک زدایی تامین می‌شود و با تکمیل پروژه های در دست اجرا تا پایان دولت، این ظرفیت به ۸۹ میلیون متر مکعب در سال افزایش خواهد یافت.

آب شیرین‌کن یک میلیونی، زیرساخت آبی عظیم برای هرمزگان
در ادامه، "میر علی یاری" مدیرعامل شرکت تامین و انتقال آب خلیج فارس نیز اظهار داشت: اجرای پروژه آب شیرین کن یک میلیون مترمکعبی غرب بندرعباس در قالب سه فاز تکمیل و مورد بهره برداری قرار می‌گیرد که با اتمام آن، نیاز آبی شهر بندرعباس، شرکت معدنی و صنعتی گل گهر، شرکت مس سرچشمه و شرکت معدنی و صنعتی چادر ملو از این محل تامین می‌شود.
وی با بیان اینکه؛ شهر بندرعباس به عنوان اولین بهره بردار این پروژه بوده که از ظرفیت 40 هزار مترمکعبی آن بهره مند شده است، بیان داشت: با اجرای این پروژه زیرساخت آبی عظیمی در اختیار هرمزگان قرار گرفته است به طوری که در آینده می‌تواند گره آبی استان را باز کند.
 به گفته یاری، در فاز نهایی این پروژه آبِ خلیج فارس به اردکان یزد خواهد رسید.
  • خبرنگار:زهرا بیگلری
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ دبیر خبر