کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب و فاضلاب
1399/10/25 16:15
مدیرکل روابط عمومی و ارتباطات مردمی آبفای کشور:

70 درصد آب توزیعی در شبکه را 40 درصد مشترکان مصرف می‌کنند

مدیرکل روابط عمومی و ارتباطات مردمی شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور گفت: در کشور، 60 درصد مشترکان زیر 30 درصد آب تولیدی در شبکه توزیع را مصرف می‌کنند و مابقی مصرف مربوط به 40 درصد مشترکان است که 70 درصد آب توزیعی را به خود اختصاص می‌دهند.

«علی سیدزاده» روز پنجشنبه در حاشیه بیستمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت برق و شانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت آب و تاسیسات آب و فاضلاب ایران در کارگروه بررسی آب امید و مدیریت مصرف، هدررفت آب را به صورت واقعی و ظاهری تقسیم بندی و خاطرنشان کرد: هم اینک در بیش از ۱۱۰۰ شهر منطبق بر سند آب کشور ، میزان آب توزیعی در شبکه رصد می شود. در سال 98 از مجموع 6 میلیارد و 400 میلیون متر مکعب آب تولیدی در شبکه آب شهری یک میلیارد و 600 میلیون متر مکعب برای شرکت آب و فاضلاب درآمدی نداشته است. 

وی خاطرنشان کرد: در سال ۹۸ ، ۲۵.۴ درصد آب در شبکه توزیع هدر رفته که  ۱۳ درصد آن در بخش واقعی بوده است. 

سیدزاده یادآوری کرد: میزان 40 و 50 درصد هدررفت آب آمار غیر واقعی است. در سال‌های گذشته میزان هدررفت آب ۳۰ درصد بوده که اکنون ۱۳ درصد است.

وی با بیان این که به دلیل شرایط فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی بخشی از مردم به سمت انشعاب های غیر مجاز می‌روند، گفت: بخشی از درآمدها به دلیل این انشعاب‌ها از دست می رود.

سیدزاده گفت: این انشعاب‌ها اجازه نمی دهند که میزان رصد دقیق و واقعی باشد و منجر به هدررفت واقعی آب می شود.

وی بیشترین میزان هدررفت آب در شبکه های توزیع را علاوه بر تهران مربوط به خوزستان و شهرهایی اعم از اهواز و مازندران و کمترین میزان را در شهرهایی اعم از مشهد، یزد، اصفهان و خراسان جنوبی اعلام کرد.

سیدزاده درباره طرح آب امید هم گفت: در هیات وزیران پیشنهاد وزیر نیرو در خصوص طرح امید مطرح و مصوب شد که بر اساس آن، هر مشترکی یک سوم الگو، مصرف داشته باشد از پرداخت آب بها معاف است.

وی افزود: این طرح که در آن مشترکان به خوش مصرف‌ها، کم مصرف‌ها و پرمصرف‌ها دسته بندی شده‌اند، برای فرهنگ‌سازی و تغییر نگرش در خصوص منابع ارزشمند آبی است. 

سیدزاده گفت: سه میلیون و 900 هزار خانوار مشمول معافیت در پرداخت آب بها در قالب طرح آب امید هستند.
  • خبرنگار:حمید ثریانی/ دبیر خبر
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ دبیر خبر