کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب
1399/10/29 12:30
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای ایلام:

روند افت سطح ایستابی آب‌های زیرزمینی ایلام متوقف شد

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای ایلام گفت: روند افت سطح ایستابی سفره‌های آب زیرزمینی با اجرای کامل طرح تعادل‌بخشی در استان متوقف و به طور متوسط پنج متر از افت تجمعی سال‌های گذشته جبران شد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "علی پوراحمد" اظهار داشت: بیش از یک دهه خشکسالی متوالی و برداشت بیش از حد از منابع آب زیرزمینی باعث روند نزولی سطح تراز آب زیرزمینی در اکثر آبخوان‌های استان شده بود که ادامه این روند می‌رفت تا نابودی آبخوان‌ها و محرومیت استان از این منبع ارزشمند را در پی داشته باشد که با اجرای کامل پروژه‌های طرح تعادل‌بخشی، اکنون شاهد نجات آبخوان‌ها در استان هستیم.
وی افزود: اطلاع‌رسانی، فعالیت اکیپ‌های گشت و بازرسی، انسداد چاه‌های غیرمجاز، نصب کنتور حجمی هوشمند روی چاه‌ها و اجرای موفق پروژه‌های تغذیه مصنوعی از جمله اقدامات موثری است که در ذیل طرح تعادل‌بخشی تعریف و به نحو مطلوبی در سطح استان به اجرا درآمده که نتیجه آن خیز آب زیرزمینی در دشت‌های ممنوعه استان است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای ایلام یادآور شد: احیای کامل آبخوان‌ها که طی مدت طولانی آسیب دیده‌اند، به سرعت امکان‌پذیر نیست و پروسه‌ای زمان‌بر خواهد بود، لذا بایستی مراقبت‌ها و کنترل برداشت‌ها از این منابع استراتژیک استمرار داشته باشد.
پوراحمد با بیان اینکه حدود ۹۰ درصد از منابع آبی استان در بخش کشاورزی مصرف می‌شود، گفت: کشاورزان طبق قانون می‌بایست چاه‌های خود را به کنتور حجمی هوشمند تجهیز و حجم مندرج در پروانه بهره‌برداری را رعایت کنند.
وی اضافه کرد: ترویج الگوی کشت کم آب‌بر و متناسب با اقلیم استان و همچنین استفاده از کشت‌های گلخانه‌ای و هیدروپونیک می‌تواند نقش بسزایی در صرفه‌جویی در منابع آب استان و سرعت بخشیدن به احیای آبخوان‌ها داشته باشد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای ایلام ادامه داد: در صورتی می‌توان به آینده آب استان امیدوار بود که موضوع آب به مسئله و دغدغه همه ذینفعان و ذی‌مدخلان تبدیل شود.
پوراحمد در ادامه به تغییر اقلیم اشاره کرد و گفت: اینکه در اواخر دی‌ماه اثری از سرما و یخبندان نیست، زنگ خطری است که بایستی همه ما را به تفکر وادارد تا در تصمیم‌گیری‌ها و برنامه‌های آتی بیشتر دقت کنیم.
  • خبرنگار:عباس کردنژاد
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر