کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
برق
1400/06/27 11:42
گزارش توانیر از میزان مصرف رمز ارزهای غیرمجاز؛

استخراج كنندگان غيرمجاز رمز ارز در كشور، معادل مصرف برق 3 كلان‌شهر را مي‌بلعيدند

بر اساس اعلام توانیر، استخراج كنندگان غيرمجاز رمز ارز در كشور، معادل مصرف برق سه كلان‌شهر مشهد، اصفهان و تبريز را مي‌بلعيدند كه از تاريخ پنجم خردادماه 1400 به دستور رئيس جمهور وقت خاموش شده‌اند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، ميزان فعاليت استخراج رمز ارزها برابر با 2000 مگاوات تخمين زده مي‌شود. از اين مقدار، حدود 200 مگاوات (يك دهم كل ظرفيت) به صورت مجاز فعاليت مي‌كنند كه از تاريخ پنجم خردادماه 1400 به دستور رئيس جمهور وقت خاموش شده‌اند. اين ميزان، برابر با مجموع توان متوسط مصرفي سالانه سه كلان شهر مشهد، اصفهان و تبريز در سال 1399 است. همچنين از توان متوسط مصرفي سالانه استان‌هايي مانند اصفهان، خراسان رضوي، شمالي و جنوبي، يزد، كرمان، مازندران، گيلان، آذربايجان غربي و شرقي در سال 1399 بيشتر است.
شركت توانير در تحليلي به منظور برآورد ميزان فعاليت استخراج رمز ارزها، مصرف برق در ساعات 2 تا 5 بامداد ارديبهشت سال‌هاي 1398، 1399 و 1400 را با يكديگر مقايسه کرد. اين ساعات و ايام سال از آن جهت انتخاب شدند كه بار پايه و مصرف برق در ساعات نيمه شب به كمترين ميزان مي‌رسد، زيرا بخش‌هاي تجاري، خانگي، عمومي و كشاورزي تا حد زيادي از مدار خارج مي‌شوند. بنابراين اثر مصرف اين دسته از مشتركان در بازه مورد بررسي به حداقل مي‌رسد. همچنين به دليل معتدل بودن هوا در بازه مورد بررسي، اثر دما بر افزايش مصرف حذف مي‌شود. از سوي ديگر مصرف تعداد 427 مشترك صنعتي كه داراي رشد غيرمتعارف در سال‌هاي اخير بوده‌اند از محاسبات حذف شده است. ضمن اينكه بايد اين موضوع را در نظر داشت كه در ارديبهشت ماه 1400 برنامه وسيع جمع‌آوري، خانگي و صنعتي مشخص است، بنابراین هرگونه رشد غيرمتعارف مصرف در بازه فوق به عامل مصرف كننده خارج از اين مصارف متعارف مربوط مي‌شود.
مطابق برآورد به روش مذكور، ميزان فعاليت استخراج رمز ارزها برابر با 2000 مگاوات تخمين زده مي‌شود. از اين مقدار، حدود 200 مگاوات (يك دهم كل ظرفيت) به صورت مجاز فعاليت مي‌كنند كه از تاريخ پنجم خردادماه 1400 به دستور رئيس جمهور وقت خاموش شده اند. اين ميزان توان (با فرض استفاده مستمر در طول يك سال) برابر با مجموع توان متوسط مصرفي سالانه  سه كلان شهر مشهد، اصفهان و تبريز در سال 1399 است. همچنين از توان متوسط مصرفي سالانه استان‌هايي مانند اصفهان، خراسان رضوي، شمالي و جنوبي، يزد، كرمان، مازندران، گيلان، آذربايجان غربي و شرقي در سال 1399 بيشتر است.
download1


دلايل رشد شديد استخراج رمز ارزها طی ماه‌های اخیر در ايران
با اعلام شركت خودروسازي تسلا در زمستان پارسال مبني بر سرمايه گذاري يك و نيم ميليارد دلاري در بازار بيت كوين، ارزش اين رمز ارز به يكباره روند صعودي بسيار شديدي گرفت و در عرض كمتر از 5 ماه با 200 درصد رشد مواجه شد. همزماني اين اتفاق با ريزش كم سابقه شاخص بورس در كشورمان و وجود نقدينگي سرگردان خارج شده از بازار سرمايه موجب شد تا ميليون‌ها ايراني (طبق برآورد اتاق بازرگاني ايران) بخشي از سرمايه خود را در رمز ارزها سرمايه گذاري كنند. از آنجايي كه برق در ايران با قيمت يارانه‌اي در دسترس فعالان اقتصادي بوده و اين قيمت در مقايسه با هزينه تمام شده آن (اعم از هزينه سوخت مصرفي در نيروگاه و هزينه تبديل آن به برق) عملا ناچيز است، تعداد قابل توجهي از افراد نيز به جاي خريد رمز ارزها به خريد دستگاه‌هاي استخراج رمز ارز و استفاده غيرقانوني از برق براي به دست آوردن رمز ارزها زدند كه اثرات بسيار زيان‌باري بر تامين برق و گاز ساير شهروندان و همچنين بر اقتصاد كشور دارد.
download2

راهكارهاي مقابله با پديده استخراج غيرمجاز رمز ارز
در بلندمدت، مهم‌ترين راهكار از بين بردن پديده‌هاي شومي مانند استخراج غيرمجاز رمز ارز و يا قاچاق سوخت در كشور، آزادسازي قيمت حامل‌هاي انرژي است تا عملا امكان سوءاستفاده از تفاوت قيمت اين حامل‌ها در داخل و خارج از كشور از افراد گرفته شود. اما در كوتاه مدت مي‌بايست با هدف كاهش حجم چنين فعاليت‌هاي مخرب و مجرمانه‌اي، هزينه‌ها و مجازات‌هايي كه براي اين قبيل سوءاستفاده‌ها در نظر گرفته مي‌شود به حدي افزايش يابد تا انگيزه از متخلفاني كه سرمايه‌هاي ملي را به تاراج مي‌برند گرفته شود. اين جريمه‌ها مي‌تواند شامل جرم انگاري استخراج غيرمجاز رمز ارز، دريافت بهاي برق يا گاز مصرفي به چندين برابر نرخ برق يا گاز صادراتي، محروميت دائمي متخفان از برخي خدمات رفاهي و اجتماعي مانند قطع دائم انشعاب برق و گاز فرد خاطي و حتي اعمال مجازات حبس در صورت تكرار جرم باشد.


​***  توان متوسط مصرفی سالیانه از تقسیم مجموع انرژی مصرفی در یک سال بر تعداد ساعات یک سال به دست می‌آید.

  • خبرنگار:روح‌الله حمیدیان
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر