کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
برق
1400/07/07 13:49

کاهش 15 درصدی مصرف برق با اجرای طرح‌های ابتکاری در یزد

وقتی با اجرای طرح‌های خلاقانه، مصرف برق در استان یزد تا ۱۵ درصد کاهش می‌یابد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون) به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، تابستان گرم و سوزان، کاهش منابع آبی و افزایش مصرف برق، این واژه‌ها که تابستان امسال در کنار خاموشی‌ها و جیره بندی‌های برق رسانی در سراسر کشور، بیشتر شنیده شد، از لزوم صرفه جویی و مدیریت مصرف برق حکایت داشت.
کاهش منابع آبی و کم شدن آب پشت سدها تولید برق را در کشور با چالشی جدی مواجه ساخته بود. از دیگر سو گرمای زودرس، مصرف انرژی برق را تا حدود 20 درصد افزایش داد و مهمتر از همه، امسال بیش از گذشته شاهد خاموشی‌های با برنامه و یا بدون برنامه در کشور بودیم. همه این‌ها موجب شد دست اندرکاران و مدیران صنعت برق استان یزد به فکر چاره باشند.
به‌جز برنامه‌ریزی برای تولید و توزیع مناسب برق در کشور، اصلی‌ترین گزینه سیاست گذاری و برنامه‌ریزی برای مدیریت مصرف، صرفه‌جویی و در نتیجه کاهش مصرف برق در بخش‌های مختلف بود.
از صنایع مختلف که خوشبختانه همکاری خوبی در این زمینه داشتند تا مشترکان خانگی که چاره‌ای جز روبرو شدن با خاموشی نداشتند.
مهم‌تر از همه این‌ها لزوم فرهنگ سازی مدیریت مصرف برق در بخش‌های مختلف بود؛ کار تا جایی پیش رفت که فرهنگ سازی مدیریت مصرف برق را خود دست اندرکاران این حوزه آغاز کردند.
 
کولرهای آبی سهم بالای مصرف انرژی
شرکت برق منطقه‌ای یزد یکی از شرکت‌های زیر مجموعه وزارت نیرو است. اداره‌ای که ابتدا خودش هم برایی اجرای طرح‌های الگویی و اثرگذار در کشور و هم برای انجام اقدامات لازم در راستای صرفه جویی در مصرف برق ساختمان‌های زیرمجموعه‌‌اش پیشقدم شد. یکی از گزینه‌های مهم برای اجرای این اقدامات کولر‌های آبی بودند. کولرهای آبی را می‌توان یکی از پر مصرف‌ترین وسایل خنک کننده دانست.
بررسی‌ها نشان داده است کولرهای آبی در حال حاضر بالغ بر ۴۰ درصد مصرف انرژی برق کشور یعنی چیزی حدود ۲۵ هزار مگاوات را در فصل تابستان به خود اختصاص داده اند.
تعدادشان هم کم نیست؛ بیش از ۴۰۰ هزار تنها در استان یزد و ۱۸ میلیون کولر آبی در کشور که در تابستان بخش عظیمی از انرژی آب و برق را می‌بلعند.
برنامه ریزی برای مدیریت مصرف آب و برق در کولرهای آبی یکی از برنامه‌های وزارت نیرو است که البته استان یزد در این زمینه پیشقدم بوده است.
 
طرح بهینه سازی مصرف خانه به خانه
یکی از این طرح‌ها که به خوبی در استان یزد اجرا شد و اثرات ملموسی در مدیریت مصرف انرژی داشت، طرح بهینه سازی مصرف خانه به خانه برق بود.
آنگونه که مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای یزد می‌گوید این طرح از سوی استان یزد برای اولین بار به وزارت نیرو پیشنهاد شد و مورد استقبال قرارگرفت.
ابوالفضل اسدی افزود: با تخصیص اعتبارات لازم و تعیین پیمانکار، اجرای طرح بهینه سازی مصرف خانه به خانه از اردیبهشت ماه سال جاری در برخی محلات یزد آغاز شد.
وی تصریح کرد: طرح بهینه سازی مصرف خانه به خانه در مجموع موجب صرفه جویی ۸ و نیم درصدی در مصرف برق و ۵۰ درصدی در مصرف آب کولرهایی شد که در طرح مذکور سرویس شده بودند.
اثرات این طرح در صرفه جویی قابل توجه بود، آنقدر مهم و اثر گذار که ان را بیشتر بررسی کنیم و جزییات بیشتری از آن را بیابیم.
اگر اینگونه صرفه جویی شده است، نه تنها می‌تواند در یزد بلکه در سطح کشور نیز با وجود بالغ بر ۱۸ میلیون کولر ابی بسیار اثربخش باشد و مقادیر قابل توجهی صرفه جویی به دنبال داشته باشد.
برای بررسی بیشتر این موضوع به سراغ پیمانکار طرح مذکور رفتیم. اعرابی می‌گوید: یک هزارو ۲۹ خانوار یزدی در اجرای این طرح مشارکت داشته‌‌اند که برای اجرای آن همکاری و همراهی خوبی رقم خورد.
وی گفت: اجرای این طرح در یزد شامل سرویس کولرهای آبی، تعویض پوشال و نصب سایبان بود که در مجموع بالغ بر ۵۰۰ هزار تومان برای هر مشترک هزینه داشت که البته برای مشترکان بصورت رایگان انجام شد و هیچ وجهی از آنان دریافت نشد.
وی گفت: آنچه مهم بود، اثرات رضایت بخش و نتایج خوب این طرح بود که منجر شد برای سال‌های آینده نیز اجرای آن در استان و حتی برخی دیگر از استان‌های کشور تصویب شود.
اعرابی گفت: در این طرح تنها با نصب سایبان حدود ۴ و نیم درصد در مصرف انرژی برق و ۱۴ درصد در مصرف آب صرفه جویی شد.
در مورد تعویض پوشال نیز با انجام این کار شاهد صرفه جویی ۳۶ درصدی در مصرف آب و بیش از ۴ درصدی در مصرف برق کولرهای آبی بودیم.
حسین زارعی مجری این طرح بود، به همراه او به سراغ خانواده‌هایی رفتیم که در این طرح مشارکت داشته‌‌اند؛ به گفته او در مدت ۴ ماه اجرای این طرح، بیش از ۱۶۰۰ پوشال کولر تعویض و ۱۵۲۰ سایبان نیز نصب شد.
زارعی می‌گوید: اجرای این طرح در محلات حسن آباد، پردیسان، مجتمع مسکونی سامان و برخی ادارات استان انجام شده است.
آقای فلاح یکی از ساکنان منطقه حسن آباد یزد بود که طرح بهینه سازی مصرف خانه به خانه برای او اجرا شده است. او می‌گفت تابستان امسال با تعویض پوشال و نصب سایبانی که انجام شد، مصرف برق خانه او کاهش محسوسی داشته است.
 
طرح مدیریت مصرف در پست‌های برق
این تنها برنامه شرکت برق منطقه‌ای برای مدیریت مصرف و کاهش مصرف انرژی نیست. در پست‌های برق نیز اتفاقات خوبی رقم خورده است.
اجرای طرحی برای کاهش مصرف برق در ۵۳ پست موجود استان و انجام اقدامات لازم برای پست‌های در حال احداث یکی دیگر از طرح‌های این شرکت است.
دشتی مدیر انتقال برق منطقه‌ای استان است او گفت: جداسازی محل استقرار کارکنان از بخش تجهیزات، استفاده از لامپ‌های کم مصرف و پنل‌های خورشیدی و سنسورهای حرکتی و بهره گیری از عایق‌های لازم در در و پنجره‌ها از جمله اقداماتی است که در پست‌های موجود برق انجام و موجب صرفه جویی بالغ بر ۸ و نیم درصدی در مصرف برق شده است.
اما در پست‌های در حال ساخت هم اقدامات خوبی از جمله استفاده از عایق پشم شیشه در دیوارها، محدود کردن و کوچک نمودن پنجره‌ها و جهت گیری مناسب ساختمان برای استفاده بهینه از نور و گرما انجام شده است.
آنگونه که پیش بینی شده بود با تکمیل ساخت و بهره برداری از چنین ساختمان‌هایی مصرف برق در ان تا ۱۵ درصد کمتر خواهد شد.
مهمتر اینکه بر اساس یک برنامه هدفمند از این پس همه ساختمان‌هایی که در شرکت برق منطقه‌ای ساخته خواهند شد با چنین شیوه‌ای ساخته و بهره برداری خواهند شد تا نقش مهمی در صرفه جویی مصرف انرژی استان داشته باشند.
 
ساختمان اداری شرکت برق منطقه‌‌ای، یک الگوی دیگر
اقدامات شرکت برق منطقه‌ای یز به همین جا ختم نمی‌شد. در ساختمان اداری شرکت نیز اقدامات خوبی دنبال شده تا هم کاهش مصرف برق را بدنبال داشته باشد و هم الگویی باشد برای دیگر ساختمان‌های اداری استان.
سیدرضا حسینی معاون مالی و پشتیبانی این شرکت است. او گفت: در راستای کاهش مصرف انرژی با استفاده از اقدامات کم هزینه و اثرگذار، خلق ایده و ارائه راهکار برای کاهش مصرف در بخش‌های سرمایشی و روشنایی شرکت در دستور کار کمیته مدیریت انرژی قرار گرفت و اقدامات لازم اجرا شده است.
وی ادامه داد: اصلاح مدار سیستم سرمایش مرکزی، خاموشی ۵۰ درصد از الکتروپمپ‌های الکتریکی سیستم آب گردشی و اصلاح برج‌های خنک‌کننده با افزایش راندمان که موجب حذف ۴ الکتروپمپ الکتریکی پر مصرف شد؛ بخشی از اقدامات مدیریت مصرفی انجام‌شده در شرکت برق منطقه‌ای یزد بوده است.
حسینی همچنین نصب توری پشت پنجره‌ها، نصب درب‌های شیشه‌ای انتهای سالن‌های شرکت به منظور کاهش برون رفت هوای مطبوع، استفاده از روش‌های خنک‌کاری کم‌هزینه، نصب کانال خورشیدی و هواکش بادگیر جهت تهویه هوای گرم طبقات فوقانی شرکت و عایق‌کاری تجهیزات برودتی موتورخانه را از دیگر اقدامات انجام‌شده در این راستا برشمرد و افزود: این اقدامات موجب حذف کولرهای گازی پرمصرف و تنظیم و افزایش درجه آسایش سیستم سرمایش شرکت، بدون ایجاد اختلال در رضایت و آسایش همکاران شده است.
معاون مالی و پشتیبانی شرکت برق منطقه‌ای یزد همچنین حذف لامپ‌های پرمصرف و استفاده از لامپ‌های LED و SMD، استفاده از لامپ‌های سنسوردار حرکتی در راهروها و فضاهای عمومی، کاهش حداقل ۳۰ درصدی روشنایی غیرضروری اتاق‌ها، شستشوی منظم سلول‌های خورشیدی جهت افزایش بازده تولیدی و مدیریت و کاهش بار مصرفی در زمان‌های اوج مصرف را از دیگر اقدامات کمیته مدیریت انرژی شرکت برشمرد.
در اثر اجرای این اقدامات، صرفه جویی حدود ۲۸ درصدی در مصرف برق ساختمان شرکت برق منطقه‌ای حاصل شده است که خود می‌تواند الگویی برای دیگر ادارات هم باشد.
 
ایده‌های کوچک، گام‌های بلند
آنچه بدنبال اجرای موفق این طرح‌ها و اقدامات در شرکت برق منطقه‌ای یزد حاصل شد، صرفه جویی و مدیریت مصرف انرژی است.
اتفاقات خوب و ارزشمندی که در این زمینه در این شرکت رقم خورد، بجز اثر بخشی قابل توجهی که در مصرف انرژی داشته است می‌تواند الگویی برای دیگر دستگاه‌ها، ادارات و استان‌ها باشد تا با اجرای طرح‌های کوچک و کم هزینه، گام‌های بلندی در صرفه جویی مصرف انرژی داشته باشند.
  • خبرنگار:علیرضا عسکری اشکذری
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر