کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
برق
1400/07/21 12:55
مدیرعامل برق حرارتی:

واحدهای گازی نیروگاه آریان زنجان زمستان امسال وارد مدار می‌شوند/ کسری تولید برق استان زنجان برطرف می‌شود

مدیرعامل شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی گفت: دو واحد گازی نیروگاه سیکل‌ترکیبی آریان (زنجان2) به ظرفیت 366 مگاوات زمستان امسال وارد مدار خواهند شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "محسن طرزطلب" در جریان بازدید از نیروگاه سیکل‌ترکیبی آریان با بیان این مطلب افزود: در راستای توسعه تولید برق در شمال‌‌غرب کشور و پاسخگویی به رشد مصرف برق در منطقه، احداث این نیروگاه با بهره‌گیری از توربین‌های گازی کلاس E و راندمان 54 درصد در دستور کار قرار گرفته است.
وی ظرفیت این نیروگاه سیکل‌ترکیبی را 546 مگاوات برشمرد و گفت: این مجموعه دارای دو واحد گازی 183 مگاواتی و یک واحد بخار 180 مگاواتی است که پروژه توسط شرکت توسعه انرژی شمال و جنوب در حال اجرا است.
مدیرعامل شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی حجم سرمایه‌گذاری در این پروژه را 290 میلیون یورو عنوان کرد و افزود: توربین و ژنراتور واحدهای اول و دوم گازی نیروگاه بر روی فونداسیون مربوطه نصب شده و فرایند احداث این واحدها به ترتیب با 83 و 80 درصد پیشرفت در حال است.
طرزطلب با اشاره به اینکه واحد بخار این نیروگاه زمستان سال 1402 وارد مدار می‌شود، گفت: با همکاری تمامی عوامل اجرایی این پروژه در تلاشیم تا واحدهای گازی این نیروگاه برای کمک به تامین برق پایدار زمستان امسال وارد مدار شود.
وی تاکید کرد: استان زنجان در حال حاضر با کسری 300 مگاواتی تولید برق روبه‌رو است که با بهره‌برداری از واحدهای این نیروگاه کسری تولید برق این استان نیز برطرف خواهد شد.
نیروگاه سیکل‌ترکیبی آریان (زنجان2) در 80 کیلومتری اتوبان زنجان به تبریز و در نزدیکی روستای چوروک علیا در حال ساخت است.
  • خبرنگار:رسول صادقی
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر