آب
1398/10/22 12:52
مدیرعامل آب منطقه‌ای سیستان و بلوچستان به پاون خبر داد:

ورود ۱۱۰ میلیون مترمکعب آب به سدهای سیستان و بلوچستان/ سرریز سد زیردان چابهار پس از 8 سال

مدیرعامل آب منطقه‌ای سیستان و بلوچستان گفت: در پی بارندگی‌های چند روز گذشته در سیستان و بلوچستان ۶۴ درصد از حجم سدهای استان آبگیری شده است.

اتابک جعفری در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، در این خصوص گفت: بارندگی‌های اخیر در استان باعث جاری شدن سیل و رواناب شد که با برنامه‌ریزی و مدیریت بخشی از این آب‌ها درسدها ذخیره سازی شد.
وی افزود: بارندگی‌ها در این استان اغلب به صورت رگبارهای شدید و در مدت کم و سرعت زیاد اتفاق می‌افتد و باعث ایجاد خسارت شده و از دسترس خارج می‌شود، ولی خوشبختانه با احداث سدها این روان‌آب‌ها مهارشده و از بروزهر گونه خساراتی جلوگیری می‌شود.
مدیرعامل آب منطقه‌ای سیستان و بلوچستان درباره سدهای در دست بهره‌برداری استان گفت: در حال حاضر تعداد ۷ سد مخزنی و ۲۳ سد تغذ یه‌ای با ظرفیت حدود ۲ میلیارد مترمکعب وجود دارد که قادراست این سیلاب‌ها و روان‌آب‌ها را ذخیره و کنترل نماید.
مدیرعامل آب منطقه‌ای سیستان و بلوچستان اظهار داشت: میانگین بارش نسبت به سال آبی قبل افزایش قابل توجهی داشته که با توجه به گستردگی و کمبود منابع آبی در استان ذخیره‌سازی کامل برنامه‌ریزی و مدیریت شده تا در پایین دست برای کشاورزان مشکلی ایجاد نشود.
جعفری در ادامه افزود: در جریان این بارندگی‌ها سد خیرآباد نیکشهر پس از ۸ سال، سد زیردان چابهار برای اولین بار پس از احداث و سدهای پیشین و شی کلک چابهار سرریز کرده‌اند.
وی در پایان از مردم خواست در زمان بارندگی ازتردد واسکان در مسیل ها و اطراف رودخانه خودداری نمایند.

  • خبرنگار:مجتبی همایون‌مهر
  • منتشر کننده:امیر جعفری آزاد/ سردبیر