کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
برق
1400/01/29 11:36
مدیرعامل شرکت توزیع برق اصفهان:

17 درصد از قبوض مشترکان برق اصفهان مشمول طرح "برق امید" شد

مدیرعامل شرکت توزیع برق اصفهان گفت: طی ارزیابی صورت گرفته تا پایان سال گذشته در دو حوزه شهری و روستایی 17 درصد از قبوض صادرشده در بازه زمانی آبان تا پایان اسفند‌ماه مشمول طرح برق امید و تخفیف 100 درصدی قرار گرفته‌اند.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "حمیدرضا پیرپیران" در این باره گفت: طرح برق امید در شهریورماه به تصویب هیئت وزیران رسید و مورد تایید مسئولان کشور قرار گرفت که هدف از اجرای این طرح قدردانی از مشترکان کم مصرف و تشویق مشترکان پر مصرف به صرفه‌جویی بیشتر است.
وی در ادامه گفت: یارانه‌ای بودن قیمت برق در سال‌های متمادی از یک سو و گسترش وسایل برقی از سوی دیگر سبب استفاده بی‌رویه از این انرژی شد و همچنین سرازیر شدن کالاهای درجه 2 و 3 خارجی شرایط را برای مدیریت مصرف سخت‌تر کرد، اما در کنار این شرایط مطرح شدن اصلاح الگوی مصرف در پیش از دبستان، مدارس و در بین خانواده‌ها جریان خوبی را رقم زد.
مدیرعامل شرکت توزیع برق اصفهان ادامه داد: همچنین در این بین دولت نیز تلاش کرد که در چندین مرحله با واقعی کردن قیمت‌ها مصرف مشترکان را به حداقل و استاندارد نزدیک کند و به عبارتی به دنبال ساختن نیروگاه‌های مجازی برای مردم بود.
وی تصریح کرد: اما در بخش خانگی همچنان دغدغه کاهش مصرف وجود داشت و می‌بایست عرضه و تقاضا به یک الگو  مناسب می‌رسید که پس از تلاش‌های زیاد راه حل این مسئله توسط دولت و وزیر نیرو مطرح شد و «برق امید بود که مشترکان را به سه دسته کم مصرف، خوش مصرف و پرمصرف تقسیم بندی کرد و برای مشترکان کم مصرف تخفیف 100 درصدی  هزینه برق مصرفی مطرح شد.
پیرپیران خاطرنشان کرد: از سال 97 الگوی مصرفی برای مشترکان در ماه‌های گرم و غیر گرم سال در مناطق مختلف کشور تهیه و تدوین شد به طوری که اصفهان جزو بخش‌های غیر گرمسیر و عادی قرار گرفت.
وی افزود: مشترکانی که در ماه‌های گرم سال یعنی خرداد، تیر، مرداد و شهریور 300 کیلووات و ماه‌های غیر گرم 200 کیلووات به صورت سرانه ماهانه مصرف داشته باشند جزو مشترکان خوش مصرف و مشترکانی که بیش از مقادیر اعلام شده مصرف داشته باشند به عنوان پرمصرف محسوب می‌شوند.
مدیرعامل شرکت توزیع برق اصفهان گفت: در سال 99 طرح برق امید کلید خورد که علاوه بر الگوی قبلی برای فصول گرم سال مصرف کمتر از 100 کیلووات ساعت و برای فصول غیرگرم 80 کیلووات را به عنوان مشترکان کم مصرف تعیین می‌کند و این مشترکان مشمول تخفیف 100 درصدی هزینه برق مصرفی می‌‌شوند.
پیرپیران به مزایای این طرح اشاره کرد و گفت: تغییر نگرش مصرف کنندگان بخش خانگی به استفاده صحیح از منابع انرژی و حفظ محیط زیست با استفاده از ساز و کارهای تشویقی و بازدارنده از جمله مزایای این طرح است.
وی ادامه داد: نخستین دوره اجرایی طرح برق امید در قبوض آبان‌ماه مشترکان مشاهده شد و در دو حوزه شهری و روستایی در ارزیابی صورت گرفته تا پایان سال گذشته 17 درصد از قبوض صادرشده در بازه زمانی آبان تا پایان اسفند ماه مشمول طرح برق امید و تخفیف 100 درصدی قرار گرفته‌اند.
  • خبرنگار:محبوبه وکیلی
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر