کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
برق
1400/10/28 12:24
مدیرعامل توانیر در آئین افتتاحیه کنفرانس منطقه‌ای سیرد؛

نقش کانونی شرکت‌های توزیع در آینده صنعت برق/ بیش از ۵۰ درصد بار شبکه برق کنترل‎‌پذیر می‌شود

مدیرعامل شرکت توانیر با بیان اینکه شرکت‌های توزیع در صنعت برق دارنده نقش کانونی هستند، گفت: با نصب کنتورهای هوشمند، قطعا بیش از نیمی از بار شبکه کنترل پذیر و رويت پذیر خواهد شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "آرش کردی" صبح امروز سه‌شنبه در آئین افتتاحیه کنفرانس منطقه‌ای سیرد که به عنوان مهم‌ترین رويداد علمی صنعت توزیع برق در پژوهشگاه نیرو برگزار شد، بر نقش کانونی شرکت‌های توزیع در برق تاکید و با بیان اینکه برخی از فعالیت‌ها و طرح‌ها باید پیش از این‌ها آغاز می‌شد، اظهار کرد: در بخش تولید، توزیع و انتقال به‌صورت‌ سنتی پیش می‌رفتیم تا زمانی که به محدودیت‌های مالی و ... برخورد نکردیم، در فرایندهای بازنگری نشد.
وی گفت: محدودیت‌ها و تغییر نیازها باعث بازنگری در عرصه توزیع برق و به ویژه مدیریت تقاضا شد که موضوعات مهمی مانند اصلاح ساختار اقتصادی صنعت برق و بخش توزیع برق، بهبود حاکمیت شرکت‌های توزیع برق، هوشمندسازی و ارتباطات هوشمند با مشتریان، تاب آوري و قابلیت اطمینان بودن و غیره مورد توجه قرار گرفت.
کردی با اشاره به برنامه‌ریزی‌های انجام شده، ادامه داد: با توجه به‌ برنامه‌های تعریف شده برای کاهش مصرف در پیک تابستان ۱۴۰۱، شرکت‌های توزیع در کنار تولید، بیشترین نقش تعرف شده را دارند که باید در عرصه مدیریت مصرف و مدیریت تقاضا جدی‌تر پیش بروند.
وی همچنین با اشاره به اینکه مصوبه دولت در خصوص تعرفه‌ها از بهمن‌ماه کلید خواهد خورد، بر ضرورت آگاه سازی مشترکان ونقش روابط عمومی و ها رسانه ها تاکید کرد و در عین حال خاطرنشان کرد: در این زمينه نیز شرکت‌هاي توزیع، پایه و اساس تحول در عرصه مدیریت تقاضا و مصرف هستند که لازم است اقدامات خود را در انجام صحیح این مصوبه اجرایی کنند.
وی با تشریح مصوبه اخیر دولت تصریح کرد: دولت در مصوبه خود به دنبال تمرکز بر روی بخش خانگي و اصلاح الگوی مصرف است که در این راستا باید قرائت، کنترل پذیری تعرفه و ... با جدیت دنبال شود.
مدیرعامل شرکت توانیر نصب کنتورهای هوشمند را مهم‌ترین ابزار کنترل بار شبکه برشمرد و افزود: به این منظور طرح فهام که از سال‌ها پیش تعریف شده بود، امسال با سرعت بیشتری پیش خواهد رفت و مشترکان دیماندی، پرمصرف و صنعتی را به صورت صد درصد تحت پوشش قرار خواهد داد.
مدیرعامل توانیر خاطرنشان کرد: اگر موضوع تعرفه‌ها و هوشمندسازی کنتورهای برق در کنار هم به صورت صحیحی پیش رود، به هدف‌گیری مدیریت مصرف ۱۰ هزار مگاواتی در تابستان خواهیم رسید.
کردی در پایان با بیان اینکه شرکت‌های توزیع، نقشی کانونی در این تحولات دارند، تصریح کرد: برای اطلاع‌رسانی در خصوص موضاعاتی مثل نحوه و میزان مصرف به مشترکان، نیازمند نصب کنتورهای هوشمند هستیم که باید اقدامات مطرح شده با جدیت پیگیری شود.
  • خبرنگار:روح‌الله حمیدیان
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر