کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
برق
1401/02/30 15:00
یادداشتی به بهانه اول خرداد روز بهره‌وري و مصرف بهينه؛

عبور از گلوگاه ناترازی برق با بهینه‌سازی مصرف

محسن جوادي آزاد، مدير روابط عمومي شركت برق منطقه‌اي فارس

روز اول خرداد ماه روز بهره‌وري و مصرف بهينه نامگذاري شده است. بهره‌وري ارتباط معناداري با مصرف بهينه داشته و دارد.
بهينه سازي مصرف به معناي استفاده درست و به اندازه، با مفهوم بهره‌وري با معناي استفاده مطلوب، موثر و بهينه از تمام وقت، امكانات، ظرفيت، پتانسيل، سرمايه، نيرو و منابعي كه به انسان براي رسيدن به رشد و شكوفايي همه جانبه كمك مي‌كند، قرابت دارد.
در سالي كه توليد دانش بنيان و اشتغالزايي سر لوحه همه فعاليت‌هاي اقتصادي و برنامه ريزي‌هاي ملي ماست، بايد مصرف بهينه نيز در اولويت‌هاي اول ما قرار گيرد.
در مقوله مصرف انرژي و به ويژه مصرف برق، امسال نيازمند ترويج بيشتر يك ارزش اجتماعي تحت عنوان مصرف بهينه هستيم، چرا كه ناترازي توليد و گذر از اوج مصرف برق تابستان امسال ما را در گردنه‌ای از مسايل قرار داده است كه به دست دو گروه توانمند حل آنها امكان پذير است.
يكي از اين اركان دوگانه مسولان دولتي يعني وزارت نيرو، توانير، برق‌هاي منطقه‌اي توليد و توزيع‌ها هستند.
اقدامات شايسته‌اي در دست است تا حل مسئله ناترازي و گذر از پيك به خوبي صورت پذيرد. به عنوان نمونه تدوين صد برنامه به هم مرتبط و پيوسته در اين راستا اقدام شايسته‌اي است كه مي‌توان در مقاله‌هاي بعدي به آن پرداخت.
اما ركن دوم حل مسئله ناترازي و گذر از اوج مصرف تابستان سال جاري كدام است؟
بدون شك ركن دوم مردم هستند. همان‌ها كه از اول انقلاب اسلامي ايران تا كنون دست به دست هم از سيلاب‌هاي حوادث گذشته‌اند. همان‌هايي كه گرد و غبار كرونا را فرو نشاندند. همان‌ها كه اثبات كرده‌اند در رفتار به شعار و اندرز بني آدم اعضاي يكديگرند دل سپرده‌اند.
مردم مي‌دانند و به خوبي آگاهند كه مسئوليت اجتماعي و تعهد اخلاقي به آنها انگيزه‌اي فراتر از تصور خواهد بخشيد تا با اقداماتي جزيي كه همگي شدني هستند بتوانند برق را بهينه مصرف کنند.
جالب اينكه اين اقدامات از رفاه زندگي آنان نمي‌كاهد، بلكه با تشويق‌هاي مالي و انگيزشي از بيرون و با صداي تشويق وجداني در درون همراه است.
هر دو ركن بايد از جان و دل تلاش كنند تا برق گلوگاه ناترازي را پشت سر بگذارد.
هر دو ركن با موفقيت مي‌توانند مجددا در عرصه تاريخ ايران اسلامي بدرخشند.
اقدامات ساده، شدني و غير مخل رفاه خود را در سايت آموزش مديريت مصرف توانير به آدرس http://www.tavanirpr.ir مشاهده کنید.
  • خبرنگار:
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر