کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
برق
1401/03/09 12:24
یادداشت؛

جایگاه تعمیرات پیشگیرانه در بهره‌وری نیروگاه‌های سیکل‌ترکیبی

ایمان پشتوان، کارشناس مکانیک بهره‌برداری نیروگاه شهید سلیمانی کرمان

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، از آنجایی که صنعت برق یک صنعت استراتژیک بوده و بروز هرگونه توقف تولید ممکن است تبعات گسترده‌ای در سطح ملی و منطقه‌ای داشته باشد، لذا فعالیت‌های تعمیرات و نگهداری نیروگاه‌ها عمدتاً با رویکرد پیشگیرانه مدیریت و راهبری می‌شوند.
صنعت برق اصلی‌ترین و موثرترین زیرساخت جهت توسعه و ادامه حیات جوامع امروزی محسوب می‌شود و بدون برق هیچ یک از فعالیت‌های جامعه قابل تصور نیست. با توسعه کشورها، افزایش جمعیت، توسعه صنعتی و ظهور فناوری‌های نوین مصرف انرژی نیز افزایش یافته و میزان تولید انرژی بایستی تقاضای بازار مصرف رو به رشد را فراهم نماید.
با وجود برخی سیاست‌های حمایتی جهت خصوصی‌سازی صنعت برق و از طرفی وجود برخی ابهامات و اشکالات قراردادی، همواره نگاه سیاست‌گذاران تامین انرژی به حفظ راندمان و بهره‌وری نیروگاه‌های موجود است.
صنایع نیروگاهی همچون سایر صنایع در پی افزایش قابلیت اطمینان، کاهش هزینه‌های عملیاتی فرآیند تولید، افزایش ایمنی و افزایش رضایت مشتریان بوده و به تلخیص "بهره‌وری" بوده و تمام کوشش و اهتمام خویش و نیروهای خدوم صنعت برق را برای نیل به این هدف گسیل می‌سازند.
بهره‌وری کلید پایدار ماندن شرکت‌های صنعتی و خدماتی در دنیا است و صنعت برق خصوصاً بخش تولید انرژی از این قاعده مستثنی نیست. یکی از مصادیق افزایش بهره‌وری در شرکت‌های تولید انرژی، نگهداری و تعمیرات به موقع است. به عبارتی اصلی‌ترین هدف سیستم نگهداری و تعمیرات نیروگاهی، بهینه کردن توانایی تجهیزات اصلی و کمکی تولید انرژی با تمرکز بر حفظ راندمان، حداکثر تولید، کاهش فرسایش و خرابی‌ها و در نتیجه کاهش خروج اضطراری نیروگاه‌هاست.
در نیروگاه‌های سیکل‌ترکیبی تولید توان بدلیل تامین انرژی حرارتی از واحدهای گازی برای بخش بخار، مهندسی و برنامه‌ریزی عملیات و اجرای دقیق و نظام‌مند نگهداری و تعمیرات می‌تواند موجبات کاهش هزینه‌های تعمیراتی تکراری و متوالی و در نتیجه افزایش قابلیت اطمینان تجهیزات را فراهم کند.
با توجه به لزوم تامین انرژی پایدار در شرایط پیک بار و احتراز از هرگونه خروج کوتاه مدت و بلند مدت اضطراری، سیاست‌ها و برنامه‌ریزی‌های مهم و استراتژیک شرکت‌های مدیریت تولید برق به سمت تعمیرات پیشگیرانه رهنمون می‌شود. در این راستا همواره کوشش جهادگونه مدیران و کارکنان صنعت برق در زمان تعمیرات اساسی نیروگاه‌ها می‌تواند نوید بخش پایداری تولید انرژی و کاهش خاموشی‌ها در فصل گرم باشد.
از آنجایی که صنعت برق یک صنعت استراتژیک بوده و بروز هرگونه توقف تولید ممکن است تبعات گسترده‌ای در سطح ملی و منطقه‌ای داشته باشد، لذا فعالیت‌های تعمیرات و نگهداری نیروگاه‌ها عمدتاً با رویکرد پیشگیرانه مدیریت و راهبری می‌شوند.
بدیهی است که در اجرای صحیح و هدفمند تعمیرات پیشگیرانه برخی برنامه‌ریزی‌های کارآمد و مهندسی شده ضروری است. بدین منظور مزیت‌ها و نتایج حاصل از مدیریت صحیح تعمیرات پیشگیرانه برای تجهیزات تولید نیروگاهی می‌تواند در قالب مطلوبیت بالای تجهیزات اصلی و کمکی واحدهای گازی و بخار بدلیل کاهش توقف‌های غیر برنامه‌ریزی شده، کاهش تولید از دست رفته واحدهای گازی و بخار به سبب چابکی تجهیزات و استقرار سیستم پایش وضعیتCM، کاهش قابل ملاحظه ضایعات و اسقاطی‌ها به جهت قابلیت بالای اطمینان تجهیزات تولید توان، کاهش هزینه های تعمیرات تجهیزات دوار بدلیل روغن‌کاری منظم، بازرسی‌ها و تعویض به موقع قطعات معیوب و افزایش درآمد‌های فروش انرژی سالیانه به تبع کاهش خروج‌های اضطراری و پایداری تولید خلاصه شود.
  • خبرنگار:رسول صادقی
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر