کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
برق
1401/03/28 08:11

گام بلند وزارت نیرو در افزایش توان تولید برق کشور/ ظرفیت نیروگاه‌های حرارتی 3000 مگاوات افزایش یافت

وزارت نیرو برای توسعه ظرفیت نیروگاه‌های حرارتی و کمک به کاهش خاموشی‌ها در تابستان برنامه افزایش 5300 مگاواتی ظرفیت نیروگاه‌های حرارتی برای دوره اوج بار امسال را در دستور کار قرار داده که تاکنون بیش از 3000 مگاوات از این برنامه محقق شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، دولت سیزدهم در حالی فعالیت رسمی خود را از اواخر تابستان سال گذشته آغاز کرده بود که کشورمان در روزهای اوج مصرف پیک تابستان آن سال به دلیل ناترازی 15 هزار مگاواتی میان تولید و مصرف برق با بروز قطعی و خاموشی در نقاط مختلف روبه‌رو شده و همین امر مشکلات اقتصادی و اجتماعی فراوانی را ایجاد کرده بود.
به همین منظور با توجه به حساسیت این موضوع، وزارت نیروی دولت سیزدهم از همان روزهای ابتدایی شروع به کار خود برنامه‌ مدون و منسجمی را به منظور افزایش ظرفیت تولید برق کشور برای کاهش ناترازی یاد شده و بروز قطعی برق در دستور کار قرار داد.
بر اساس برنامه پیش‌بینی شده این وزارتخانه مقرر شده است تا در طول چهار سال فعالیت دولت سیزدهم حدود 35 هزار مگاوات به ظرفیت نیروگاه‌های کشور افزوده شود که این رقم از طریق ساخت 15 هزار مگاوات نیروگاه حرارتی توسط بخش دولتی و خصوصی، 10 هزار مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر و ساخت 10 هزار مگاوات نیروگاه توسط صنایع بزرگ محقق خواهد شد. این میزان افزایش ظرفیت در سالیان اخیر بی‌سابقه بوده و به نوعی با تحقق این مهم شاهد رکوردشکنی در افزایش ظرفیت نیروگاهی کشور خواهیم بود.

تامین 92 درصد برق کشور توسط نیروگاه‌های حرارتی
با توجه به اینکه در حال حاضر حدود 92 درصد انرژی سالانه تولیدی کشور توسط نیروگاه‌های حرارتی تامین می‌شود؛ از این رو برنامه 15 هزار مگاواتی در نظر گرفته شده برای بخش دولتی و خصوصی از اهمیت دو چندانی برخوردار است.
نگاهی به آخرین وضعیت طرح‌های در حال ساخت این بخش نشان می‌دهد که در راستای توسعه ظرفیت نیروگاه‌های حرارتی، کمک به کاهش خاموشی‌ها در تابستان سال جاری و افزایش ظرفیت شبکه سراسری برق کشور، برنامه ساخت 28 واحد نیروگاهی به ظرفیت 4270 مگاوات برای دوره اوج بار سال 1401 در دستور کار شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی قرار گرفته که از این میزان تاکنون 13 واحد نیروگاهی به ظرفیت 2324 مگاوات به بهره‌برداری رسیده است.

شودباد-5_1

بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته تا پایان خرداد امسال مجموعا 520 مگاوات و در تیرماه سال‌جاری 612 مگاوات واحدهای حرارتی جدید وارد مدار شده و مابقی واحدها نیز تا انتهای تابستان امسال به بهر‌ه‌برداری خواهند رسید.
در همین راستا حدود یک‌هزار و 113 مگاوات برنامه افزایش توان عملی واحدهای گازی و سیکل‌ترکیبی در دستور کار این شرکت مادرتخصصی قرار دارد که تاکنون 754 مگاوات از این برنامه تحقق یافته و 359 مگاوات دیگر هم در روزهای آتی به بهره‌برداری خواهد رسید.

ظرفیت نیروگاه‌های حرارتی 3000 مگاوات افزایش یافت
بر این اساس در راستای طرح‌های افزایش توان تولید برق برای روزهای اوج مصرف تابستان امسال مجموعا تاکنون بیش از 3000 مگاوات از طریق ساخت 2324 مگاوات نیروگاه جدید، 654 مگاوات ارتقای توان عملی واحدهای گازی و سیکل‌ترکیبی و 100 مگاوات رفع محدودیت نیروگاه‌های بخاری به ظرفیت تولید برق حرارتی کشور افزوده شده است و مابقی ظرفیت پیش‌بینی شده در این بخش نیز تا انتهای تابستان عملیاتی خواهد شد.
صنعت برق حرارتی جهت آمادگی کامل نیروگاه‌های حرارتی سراسر کشور برای تولید برق پایدار در پیک تابستان امسال حدود 95 هزار مگاوات نیز برنامه تعمیراتی برای واحدهای تولید برق حرارتی پیش‌بینی کرده است که با اتمام اقدامات صورت گرفته در این بخش، نیروگاه‌های حرارتی در روزهای اوج مصرف برق تابستان امسال با آمادگی کامل در مدار تولید خواهند بود.
صنعت برق حرارتی کشورمان در گرماگرم این روزهای سال در تلاش است تا با افزایش ظرفیت و آمادگی نیروگاه‌های حرارتی کمک شایانی به تولید برق پایدار و مطمئن برای مشترکان سراسر کشور کند.
  • خبرنگار:رسول صادقی
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر