کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
برق
1401/04/01 13:57
گشت و گذاری در یک شهرک صنعتی؛

جزئیات مدیریت مصرف برق از زبان صنعتگران/ روایت کارخانه‌ متروکه‌ای که رمز ارز استخراج می‌کند

در بازدید یک روزه از یک شهرک صنعتی واقع در جنوب شرق استان تهران، جزئیات برنامه مدیریت مصرف برق شهرک‌های صنعتی را از زبان تولیدکنندگان بیان شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون) به نقل از خبرگزاری فارس، شهرک‌های صنعتی به عنوان قلب تپنده صنعت کشور جزء مهمی از اقتصاد به حساب می‌آیند. طی روزهای اخیر اخبار متفاوتی از شرایط شهرک‌های صنعتی منعکس شد. از طرفی بخشی از رسانه‌ها خبر از قطعی برق در شهرک‌های صنعتی دادند و از سوی دیگر عده‌ای از رسانه‌ها از شرایط مطلوب‌تر تامین انرژی برق نسبت به سال گذشته گفتند.
با وجود چنین تفاوت آشکار در خبررسانی رسانه‌های مختلف به منظور پیگیری این موضوع در گام ابتدایی با چند فعال صنعتی واقع در شهرک‌های صنعتی تماس گرفتیم، اما متوجه شدیم، بدون بازدید میدانی امکان بررسی دقیق این مسئله وجود ندارد. در همین راستا تصمیم گرفتیم با حضور در یکی از شهرک‌های صنعتی از نزدیک شرایط را بررسی کرده و به دنبال آن اخبار دقیق میدانی را منعکس کنیم. بر این مبنا شهرک صنعتی عباس‌آباد به عنوان یکی از بزرگترین شهرک‌های صنعتی کشور واقع در جنوب شرق استان تهران مقصد بازدید میدانی انتخاب شد.

این شهرک صنعتی بزرگ به عنوان مرکزی برای کارخانه‌ها، کارگاه‌ها و مراکز تولیدی که در زمینه صنایع فلزی، پلاستیک، بخش معدن، مواد غذایی، برق الکترونیک، نساجی، پوشاک، شیمیایی و سلولزی در باند شمالی جاده امام رضا (ع) بعد از پاسگاه شریف آباد ، در فاصله 45 کیلومتری پایتخت قرار دارد.

جزئیات مدیریت مصرف برق شهرک‌های صنعتی از زبان یک تولیدکننده
بر این مبنا در ابتدای ورود به این شهرک به سراغ یکی از کارگاه‌های صنایع پوشاک واقع در این شهرک رفتیم، آقای لطفی‌زاده به عنوان متولی این کارگاه تولید پوشاک برای استقبال به سراغ ما آمد و پس از قدم زدن در محوطه کارگاه و معرفی محصولات به دفتر او رفتیم تا راجع به شرایط تامین انرژی برق صنایع واقع در شهرک صحبت کنیم.
به عنوان سوال اول از آقای لطفی‌زاده پرسیدم، تولید و کسب و کار شما تا چه اندازه به برق مرتبط است؟ آقای لطفی زاده در پاسخ گفت:« ببینید تولید پوشاک مراحل مختلفی از جمله الگوبندی، برش دوخت و خیلی موارد دیگر دارد، در صنعت ما بخشی از مراحل به طور کامل به برق وابسته هستند، برای مثال در بخش دوخت ما بدون فعالیت چرخ خیاطی برقی نمی‌توانیم هیچ کاری کنیم، اما در بخش دیگری از مراحل نیز وابستگی ما به برق به غیر از تامین روشنایی تقریبا صفر است.»
پس از پرسش اول به سراغ اصل مطلب رفتم و شرایط تامین برق را از وی جویا شدم، این تولیدکننده پوشاک در پاسخ به این سوال تاکید کرد:« تقریبا سال چهارمی است که تابستان‌ها با قطعی برق مواجه می‌شویم، البته پیش از آن نیز محدودیت برق بود، اما شکل این محدودیت به صورت نبود ظرفیت انتقال بود. سال‌های پیش و به خصوص در سال گذشته طی بازه زمانی تیر و مرداد تقریبا هر روز برق ما قطع می‌شد که عمده این قطعی‌ها به صورت از قبل برنامه‌ریزی نشده اعمال می‌شد.»
وی ادامه داد:« همین سال گذشته بخشی از تجهیزات حفاظتی برق ما به طور کامل نابود شد، زیرا برق مرتبا در طی یک روز 3 الی 4 بار قطع می‌شد و ضررهای سنگینی به ما می‌زد، کارگر ما اینجا ناگهان بیکار می‌شد و در صورتی که همه هزینه‌های تولید به ما تحمیل می‌شد، اما تولید متوقف بود.»
به آقای لطفی زاده گفتم، شرایط در سال جاری به چه ترتیب است، او ابتدا گفت، قطعی انرژی به هر شکلی به ما ضرر می‌زند، اما مسئله میزان این ضرر است، پس از این جواب کوتاه، آقای لطفی زاده روی صندلی چرخ‌دار خود جابه‌جا شد و بیان کرد:« امسال ابتدا اعلام کردند که برق ما طی هر هفته دو روز قطع می‌شود، پس از آن در یک ابلاغیه خبر دادند که برق شهرک‌ صنعتی عباس آباد به صورت 12 ساعت در هفته از ساعت 11 صبح تا 23 شب روز سه شنبه قطع شده و در سایر روزهای هفته به طور کامل جریان برق برقرار است. در هفته‌های ابتدایی کمی ناهماهنگی وجود داشت، اما تقریبا یک هفته است که این برنامه اعمال می‌شود و صنایع شهرک نیز با آن تطبیق پیدا کرده‌اند.
به عنوان سؤال آخر از آقای لطفی زاده پرسیدم تاثیر این نحوه محدودیت برق به صورت 12 ساعت در هفته که از پیش اعمال شده در تولید شما چگونه است؟
او در پاسخ گفت:‌ ما صنعت بزرگی در حرفه خود هستیم و سطح سفارشات ما به نحوی است که به صورت 1 شیفت هر روز هفته کار می‌کنیم. در این شرایط ما به نحوی برنامه‌ریزی کردیم که سه شنبه‌ها از ساعت 11 تا 23 که برق نیست، فعالیت‌های بدون نیاز به برق انجام شود اما عمده فعالیت‌های ما از این روز به شب منتقل می‌شود، یعنی ما قبلا 7 شیفت روز داشتیم، الان 7 شیفت روز و یک شیفت شب داریم که همین ابتکار ما سبب شده تا تقریبا تولید از محدودیت برق هیچ آسیبی نبیند.‌

کارخانه‌های متروکه‌ای که رمزارز غیرمجاز استخراج می‌کنند
از آقای لطفی‌ زاده تشکر کردم و به جست‌وجو در شهرک صنعتی عباس‌آباد ادامه دادم. یک کارگری که من را در مسیر دید و با توجه به پیگیری‌هایم متوجه شد در حوزه برق سوال دارم، یک موضوع جالب را مطرح کرد و گفت: برخی از واحدهای صنعتی داخل شهرک عباس‌آباد تولید خود را متوقف کردند و با نصب ماینرهایی نسبت به استفاده از برق و استخراج رمز ارز اقدام می‌کنند.

از وی پرسیدم برای اثبات ادعایش سندی هم دارد و آیا جای این کارگاه‌ها را بلد است، وی من را به ساختمان نسبتا متروکه‌ای در شهرک برد و ادعا کرد در این واحد صنعتی قبلا فعالیت‌های تراشکاری انجام می‌شده، اما در حال حاضر با نصب ماینر دارد سود سرشاری می‌برد، تقریبا از بیرون این ساختمان هیچ نشانه‌ای دال بر فعالیت صنعتی نبود اما کارگر می‌گفت، تا قبل از این کنتور برق این واحد در محل خارج کارگاه بود اما در حال حاضر کنتور را جابه‌جا کردند و نمی‌توان دید آیا برق در این کارگاه مصرف می‌شود یا خیر، یکی دو کارگر آن اطراف هم استخراج‌ رمز ارز در این ساختمان را تایید کردند.

در حال پرسه‌زنی اطراف این محل متروکه بودم که چکه آب کولر از بالای این واحد مرا به خود آورد، با وجود اینکه این کارگاه متروکه بود، اما کولرهای آبی به طور کامل پر آب بودند و بدون وقفه‌ کار می‌کردند.

 تولیدات غذایی صنعتی چگونه تولید خود را از محدودیت یک روزه برق حفظ کردند
تقریبا هرچه تلاش کردیم، هیچ نشانه دیگری از استخراج رمز ارز پیدا نکردیم. بر این مبنا از کارگر پرسیدم در چه واحد کار می‌کند و چرا در وسط روز کاری بیکار است؟ او گفت: برای یک کار بانکی مرخصی ساعتی گرفته و در یک واحد آشپزخانه برای یکی از نام‌های تجاری معروف درحوزه غذای آماده کار می‌کند، ابتدا راجع به محدودیت‌های برقی از او پرسیدم، او همان حرف‌های آقای لطفی زاده را تاکید کرد.
به او گفتم، صاحب‌کار شما چگونه تولید را با محدودیت یک روزه مدیریت می‌کند؟ وی گفت:«روزهای سه‌شنبه ما صبح مثل همیشه سر کار می‌آییم و همه کارهای برقی را در اولویت می‌گذاریم، تا قبل از ساعت 11، تقریبا خود ما ساعت 11 کارهای برقی را تمام می‌کنیم و ساعت 11:15 هم برق قطع می‌شود که در این زمان ما به سایر کارهایی که بدون برق است می‌پردازیم.»
در حال رسیدن به محل قبلی بودیم که از کارگر پرسیدم آیا در محل کار خود سردخانه مواد غذایی دارند، پس از جواب مثبت او سوال بعدی من از وضعیت این سردخانه در شرایط قطعی برق بود، این کارگر پاسخ داد: « سردخانه ما مواد را در دمای زیر صفر فریز یخ زده می‌کند و در طی ساعات قطعی برق هم کسی به آنجا ورود پیدا نمی‌کند، بنابراین در طول ساعات قطعی تقریبا دما افت زیادی ندارد و مواد غذایی با مشکلی مواجه نمی‌شوند، در کل روزهای سه شنبه به دلیل تغییر ترتیب کار کردن، شرایط سخت تر از روزهای دیگر است، اما تعداد فروش ما بدون تغییر بوده است.»

دولت همین برنامه مدیریت مصرف شهرک‌ها را ادامه دهد
پس از رسیدن به محل آشنایی با کارگر آشپزخانه یک نام تجاری پرطرف‌دار، به سوی یک کارخانه دیگر حرکت کردم، این بار با رسیدن به این کارخانه و آشنایی با آقای هداوند، رئیس این مجموعه صنعتی از وی پرسیدم که آیا با محدودیت برق یک روزه موافق است؟ وی در پاسخ به من گفت:« نگاه کنید، این برنامه چون از قبل و با برنامه اعمال شد این فرصت را به من داد که با تغییر شیفت روز جمعه به روز سه شنبه بتوانم شرایط تولید خودم را حفظ کنم، الان هم رکن تداوم این روند خوب آن است که دولت سر قول خود بماند و همین یک روز را تا پایان دوره حفظ بکند.»

خاموشی شبانه از نظر امنیت شهرک نگران‌کننده است
هداوند گفت:«روزهای سه‌شنبه که برق ما 12 ساعت قطع است، از ساعت 8 شب که دیگر روشنایی نیست تا ساعت 23 کمی نگران مسئله امنیت هستیم، چرا که نوری در شهرک نیست و این می‌تواند زمینه افزایش سرقت‌ها را به دنبال داشته باشد.»
این کارخانه‌دار ‌ادامه داد:« سال گذشته شرایط تولید ما ضربه زیادی خورد، زیرا قطعی برق بدون برنامه و بعضا تا 5 بار در روز اعمال شد اما فرق پارسال و امسال برنامه‌ریزی انجام شده است.»

کاهش 86 درصدی محدودیت برق صنایع نسبت به سال گذشته
پس از گفت‌وگوی با آقای هداوند، بازدید یک روزه کوتاه ما از صنایع واقع در شهرک صنعتی عباس‌آباد به اتمام رسید و شرایط بازگشت به سختی مهیا شد. در راه بازگشت، برای خود آماری از شهرک‌های صنعتی برای استفاده در این گزارش را جستجو می‌کردم. بر این مبنا از توان مورد نیاز 19 هزار مگاواتی صنایع کشور، 6 هزار مگاوات معادل 31 درصد مرتبط با استفاده شهرک‌های صنعتی است.از سوی دیگر مطابق جزئیات ارائه شده از شرکت توانیر میزان محدودیت برق این شهرک‌ها نسبت به سال گذشته 86 درصد کاهش را تجربه کرده است.
​کنار هم قراردادن آمار و ارقام و همچنین صحبت‌های بدون پرده صنایع واقع در این شهرک صنعتی، بیانگر شرایط مطلوب‌تر تامین برق صنایع نسبت به سال گذشته و اضافه شدن فاکتور برنامه‌ریزی به سایر عوامل مدیریت مصرف برق است.

  • خبرنگار:مریم حاج‌نوروز نظری
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر