کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب و فاضلاب
1401/04/02 11:19
یادداشت؛

بهینه‌سازی مصرف آب؛ شاه کلید توسعه

✍🏻 علیرضا قاسمی، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب سیستان و بلوچستان

هفته اول تیر، هم‌زمان با شروع فصل تابستان، هفته صرفه‌جویی در مصرف آب نام‌گذاری شده است، فرصتی که می‌تواند یادآوری برای تکرار اهمیت استفاده مؤثر و مطلوب از امکانات و ظرفیت‌ها در راستای بهینه‌سازی مصرف باشد، شرایطی که کمک می‌کند مردم با بیشترین استفاده از کمترین امکانات به بهره‌وری بالایی دست یابند.
اما صرفه‌جویی در مصرف آب با توجه به تداوم خشکسالی‌های عمیق در کشور به ویژه استان سیستان و بلوچستان و تاثیر فراوان آن بر منابع آبی، مدت‌هاست اهمیت دوچندانی پیدا کرده، چراکه در صورت عدم مصرف بهینه که بدون تردید کاهش ذخایر و منابع آبی را رقم خواهد زد، چالش‌های زیادی فراروی جامعه بشری خواهد بود. وضعیتی که خدمات‌رسانی را با مشکل جدی مواجه خواهد کرد. 
آری سیستان و بلوچستان، از جمله استان‌های پهناور ایران است و نیاز به آب در این استان در بخش‌های گوناگون به ویژه شرب به صورت جدی احساس می‌شود، بنابراین صرفه‌جویی در مصرف آب در طول سال به ویژه در ایام پر تنش تابستان، سبب می‌شود که مردم بیشتری و در مدت زمان طولانی‌تری از این نعمت الهی بهره‌مند شوند.
 استفاده بهینه از آب به عنوان یک شاخص اقتصادی یا عامل توسعه نیز می‌تواند مطرح شود، چراکه با اختصاص آن علاوه به شرب، به صنعت و کشاورزی نیز بهره‌مندی از فعالیت‌های اقتصادی مناسب و سامان‌دهی اقتصاد جامعه و در نهایت تحول و توسعه را شاهد بود، هر چند که در شرایط کنونی نیاز اصلی این خطه به آب شرب است.
  شکی نیست که برای داشتن زندگی بهتر، رونق اقتصادی و اجتماعی در دنیای پر رقابت امروزی، با صرفه‌جویی در مصرف منابع به ویژه آب، می توانیم به بهره‌وری بالایی دست پیدا کنیم، چراکه ایستادگی و تداوم حیات در صحنه جهانی، دقت افزون‌تری را می‌طلبد.
باید تلاش کنیم که صرفه‌جویی یا بهتر است بگوییم استفاده بهینه در مصرف آب به عنوان یک فرهنگ در جامعه مورد توجه قرار گیرد و ماندگار شود تا آینده بهتر و بدون دغدغه‌ای پیش روی فرزندانمان باشد.
  • خبرنگار:نازنین کاوه بیرجندی/ دبیر بخش آبفا
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر