1401/04/07 13:08

مصرف آب شرب در گناباد ۶۰ لیتر بیشتر از سرانه است

سرپرست امور آب و فاضلاب گناباد گفت: سرانه مصرف آب شرب در مناطق شهری و روستایی این شهرستان ۶۰ لیتر بیشتر از سرانه تعیین شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "جواد سالاری" در نشست خبری به مناسبت هفته صرفه‌جویی، مصرف آب به ازای هر نفر در این شهرستان را ۱۸۰ لیتر در شبانه روز اعلام کرد و بالا بودن سرانه آب در شهرها و به ویژه روستاها را ناشی از مصرف آب شرب برای دام و آبیاری مزارع کشاورزی و فضای سبز دانست.
وی همچنین از بروز اتفاقات متعدد در خط انتقال آب شهر گناباد به دلیل فرسودگی لوله‌ها و تجهیزات به عنوان چالش آبفا نام برد و گفت: ۳۰ درصد از  آب استحصالی در گناباد در طول سال هدر می‌رود که ۲۰ درصد هدر رفت واقعی و ۱۰ درصد هم مربوط  به انشعابات غیرمجاز و کنتورهای خراب است که با وجود مصرف آب درآمدی برای امور ندارد.
وی گفت: ۱۰ مورد اتقاق به دلیل فرسودگی خط انتقال آب شرب شهر گناباد در سال جاری رخ داده  که رفع هر اتفاق یک میلیارد ریال هزینه دربرداشته است.
سالاری با اشاره به اختصاص ۴۰۰ میلیارد ریال از محل اعتبارات سفر استانی رییس جمهور به گناباد گفت: در این راستا ۱۵ طرح اولویت‌بندی شده و در دستور کار قرار گرفته است.
وی با اشاره به اینکه این امور بابت خدمات ارائه شده به بخش‌های مسکونی، تجاری و دولتی بیش از ۵۰ میلیارد ریال مطالبات معوقه دارد، استفاده از ظرفیت خیران برای اجرای طرح‌های آبرسانی را از رویکردهای مهم آبفای گناباد برشمرد و گفت: ۶۰ میلیارد ریال با مشارکت خیران برای احداث جایگاه‌های برداشت آب شرب در این شهرستان از سال ۱۳۹۶ تاکنون هزینه شده و هفت جایگاه هم در حال احداث است.
سرپرست آبفای گناباد خاطرنشان کرد: رسانه‌ها نقش مهمی در تغییر فرهنگ عمومی و تغییر آن از اسراف گرایی به صرفه جویی در مصرف آب دارند و می‌توانند فرهنگ مصرف صحیح را در جامعه ترویج دهند.
  • خبرنگار:علیرضا صنعت‌نگار
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر