برق
1401/04/20 07:54
یادداشت؛

تولید پایدار انرژی در تابستان

حسین سلیمی، مدیرعامل شرکت مدیریت تولید برق هرمزگان

امسال به واسطه تولید برق و افزایش نیاز مصرف و ضرورت در مدار بودنِ مستمرِ نیروگاه‌، با تعمیرات زیادی مواجه بودیم که برای آمادگی بیشتر در پیک تابستان، تعمیرات واحدهای این نیروگاه زودتر از موعد مقرر به‌پایان رسید.
نگهداری و تعمیرات، نقش بسیارمهمی در نیروگاه ایفا می‌کند، از این رو انجام به‌موقع تعمیرات، امری الزامی است تا علاوه بر حفظ دارایی‌های فیزیکی، واحدهای تولیدی بتوانند با آمادگی کامل برای تامین برق در زمان اوج مصرف در مدار تولید قرار گیرند.
همه‌ساله از نیمه دوم سال تا اوایل فصل بهار سال بعد، بازه زمانی تعیین‌شده از سوی شرکت تولید برق حرارتی، برای تعمیرات در نظر گرفته شده و باید در این محدوده زمانی تعمیرات اساسی خود را برنامه‌ریزی و انجام دهیم.
در سال‌های اخیر انجام تعمیرات نیروگاه‌ با مسائل مختلفی مواجه شد که دلایل متعددی دارد.
از جمله این مسائل، مصرف بالای سوخت گاز توسط مشترکان عمومی در زمستان بود که باعث شد، گاز کمتری به نیروگاه داده شود، اما به دلیل محدویت‌های شبکه برای تولید مستمر برق، برنامه تعمیرات دوره‌ای نیروگاه در موعد مقرر صورت نگرفت.
علاوه بر این باتوجه به تحریم‌های ظالمانه از سوی کشورهای خارجی، خرید قطعات و لوازم با دشواری مواجه است و برای تامین برخی از تجهیزات مورد نیاز خود، از خارج از کشور با مشکل روبرو هستیم.
باید این نکته اضافه شود که در دو سال گذشته، شیوع بیماری کرونا و ابتلای کارکنان موجب شد فشار بیشتری به نیروگاه وارد شود.
اما باوجود برخی مشکلات، که سعی در توقف و کاهش سطح تولید برق کشور داشته است، با بهره‌مندی از دانش، تخصص و تجربه ارزش‌مند متخصصان صنعت برق روندی پایدار و مستمر در خدمت‌رسانی به مردم ایران اسلامی و تأمین انرژی الکتریکی مورد نیاز بخش‌های اقتصادی و تولیدی کشور داشته و در این زمینه به موفقیت‌های کم‌نظیری دست‌یابد؛ از این رو گذر از تحریم‌ها عزمی راسخ و جدی را طلب می‌کرد و این موضوع به انگیزه‌ای مهم و امیدآفرین در صنعت برق تبدیل شد.
از سوی دیگر با توجه به شرایط تحریم و موانع موجود در تامین قطعات خارجی، استفاده از توان‌مندی‌های ساخت داخل، بهترین گزینه برای تأمین قطعات، جهت تولید برق پایدار و حرکت در این مسیر، حمایت از تولیدکننده‌های داخلی و کمک به اشتغال، صرفه‌جویی ارزی را در پی داشته است.
ساخت قطعات بخش بویلر نیروگاه در انحصار ۱۰ کشور است که ما توانستیم این قطعات را بومی‌سازی کنیم و تعمیرات توربین‌های بخار هم در انحصار یک کشور خارجی بود، اما اکنون نیروهای متخصص نیروگاه این توربین‌ها را تعمیر می‌کنند.
درحال حاضر تمامی فعالیت‌های اقتصادی، اجتماعی، آموزشی، فرهنگی و ... در کشور، وابسته به صنعت برق است که خوشبختانه خدمات مورد انتظار از این صنعت به خوبی ارائه شده و از این نظر، صنعت برق کشور، از این آزمون سربلند بیرون آمده و بزرگان کشور نیز از عملکرد این صنعت رضایت دارند.
حساسیت بخش تولید در صنعت برق از همه بخش‌های آن بالاتر است و از سویی، عملکرد مطلوب تولید برق، ناشی از حضور نیروی انسانی متخصص در این حوزه است که باید مشکلات نیروی انسانی و همکاران خود در این بخش از صنعت بررسی و حل گردد.
امید است با اجرای برنامه مختلف مدیریت مصرف در تمامی بخش‌های برق، بخش تولید و توزیع این صنعت با کم‌ترین مشکل و محدودیت، ماه‌های گرم سال را پشت سر بگذارد و افتخار جدیدی را برای وزارت نیرو در پی داشته باشد.
  • خبرنگار:غلامعباس حقانی/ دبیر بخش نیروگاه‌های حرارتی
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر