برق
1401/04/29 11:14
عضو کمیسیون انرژی مجلس در گفت‌و‌گو با پاون مطرح کرد

رشد 7درصدی تامین برق صنایع/ مدیریت بار علی‌رغم دمای بی‌سابقه هوا بهتر از سال‌های قبل است

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با اشاره رشد 7 درصدی تامین برق صنایع نسبت به سال گذشته، مدیریت بار و شبکه را نیز بهتر از سال های قبل ارزیابی کرد.

مالک شریعتی نیاسر در گفت‌و‌گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، با مثبت ارزیابی کردن برنامه‌های مدیریت بار و شبکه برق در سال جاری گفت: علی‌رغم اینکه تقاضا در سال جاری کاهشی به نسبت سال‌های گذشته نداشته است، اما خوشبختانه مدیریت بار در سمت مصرف به گونه‌ای بوده که علی‌رغم دمای بی‌سابقه هوا خاموشی‌های ناشی از کمبود بار به مشترکان خانگی و صنعتی تحمیل نشده است.
نماینده مردم تهران افزود: براساس ارزیابی‌های انجام شده، میزان تأمین انرژی برق برای صنایع حتی از سال گذشته 7 درصد بیشتر بوده است و این یکی از نکات مثبت و متمایز برنامه ریزی سال جاری برای مدیریت بار و شبکه برق بوده است.
شریعتی نیاسر در ادامه تأکید کرد: با توجه به اینکه فرایند تولید برق پروسه‌ای زمانبر است، لازم است در این سال‌ها که کشور با شرایط سخت و کمبود برق مواجه است، برنامه‌های مدیریت مصرف سمت تقاضا در اولویت باشد تا در بازه زمانی که ظرفیت‌های جدید تولید کشور به مدار وارد می شود، کمترین خسارت به شهروندان و صنایع وارد شود.
وی با اشاره به تصویب قانون رفع موانع صنعت برق در مجلس یادآور شد: این قانون در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده است، با تصویب در شورای نگهبان، احتمالا تا 3 ماه آینده ابلاغ خواهد شد و در این فانون سعی شده با رفع چالش های موجود چه در زمینه سیاست گذاری و چه در زمینه اجرا، امکانات بهتری برای صنعت برق در بخش دولتی و خصوصی فراهم شود.
عضو کمیسیون انرژی مجلس در توضیح محورهای مهم قانون رفع موانع صنعت برق خاطرنشان کرد: انجام بعضی از سیاست‌گذاری‌ها در نظام توزیع یارانه انرژی، استفاده از ظرفیت‌های بازار برق و بورس و نیز اعطای مجوزهای صادراتی به بخش خصوصی به وِیژه در بخش انرژی‌های تجدید‌پذیر از جمله مواردی است که در این قانون گنجانده شده است و امیدواریم با اجرای این مصوبات هم حوزه صنعت برق تقویت شود و هم بخش خصوصی فعالیت‌های بیشتری داشته باشد.
وی در پایان با اشاره به تهمیدات مجلس برای تقویت سرمایه‌گذاری در بخش انرژی‌های تجدید‌پذیر نیز گفت: یکی از مصوبات قانون رفع موانع صنعت برق، تکلیف خرید برق تولیدی از انرژی‌های تجدید‌پذیر توسط صنایع است و امیدواریم در سال‌های آینده و در برنامه‌های مدیریت مصرف برق،  به انرژی‌های تجدید‌پذیر و نیز تولید برق از پسماند توجه ویژه شود.

  • خبرنگار:مریم حاج‌نوروز نظری
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر