آب
1401/05/08 10:28
روایت پاون از مدیریت سیلاب اخیر در کشور؛

حضور گسترده تیم‌های عملیاتی و امدادی صنعت آب و برق در مناطق مختلف سیل‌زده کشور/ اعلام هشدارهای لازم برای دوری از رودخانه‌ها

در پی بارندگی‌های متعدد اقصی نقاط کشور، تیم‌های عملیاتی و امدادی صنعت آب و برق از ساعات اولیه در آماده‌باش کامل بوده و حضور گسترده این نیروها با تجهیزات کامل تا عادی شدن شرایط، تاثیر مناسبی برای بهبود اوضاع دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، از بامداد روز چهارشنبه بارش‌هایی با عنوان مونسون در آسمان کشور شروع شد که این بارندگی‌ها از قبل توسط بخش‌های تخصصی وزارت نیرو پیش‌بینی و هشدارهای لازم برای آگاه‌سازی مردم از شرایط جوی و به منظور اتخاذ تدابیر لازم توسط دستگاه‌های خدماتی و اجرایی صادر شد.
همزمان با اعلام هشدار سیلاب برای پیشگیری از وقوع حوادث احتمالی، نیروها و تیم‌های عملیاتی با تجهیزات کامل به حالت آماده‌باش درآمده و به محض جاری شدن سیل در استان‌های نیمه جنوبی کشور به محل اعزام شدند.
پس از وقوع سیلاب‌های متعدد در استان‌های شیراز، تهران، سیستان و بلوچستان و غیره به‌رغم لایروبی‌ و ساماندهی رودخانه‌های کشور که در ماه‌های اخیر صورت گرفته بود، این حضور گسترده نیروهای عملیاتی و امدادی صنعت آب و برق در مناطق مختلف سیل‌زده بود که به چشم می‌خورد.
بر اساس این گزارش، با توجه به شرایط حدی و لزوم آمادگی و مواجهه با ویژگی‌های کنونی آب و هوایی، صبح روز گذشته رئیس‌جمهور به وزرا دستور بسیج تمامی امکانات در مواجهه با سیل را داد.
دقایقی بعد نیز وزیر نیرو در جریان بازدید از مناطق سیل‌زده فیروزکوه، دستور آماده‌باش به گروه‌های عملیاتی و امدادی تا زمان عادی شدن وضعیت را صادر کرد.
بر اساس آمار موجود برای بهره‌برداری مناسب از نزولات جوی، وزارت نیرو ظرفیت‌های مناسبی در مخازن سدها برای تسکین رواناب‌ها، در نظر گرفته است.
این گزارش حاکی است، با توجه به پیش‌بینی‌های سازمان هواشناسی، جدی گرفتن هشدارها برای عدم تردد یا اتراق در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها ضروری است و موفقیت وزارت نیرو در این زمینه مرهون توجه و همراهی مردم بوده است.
  • خبرنگار:امیررضا آزاده
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر