برق
1401/05/19 11:07
در گفتگوی وزیر نیرو با «اطلاعات» عنوان شد:

راهکارهای وزارت نیرو برای مدیریت مصرف برق

دولت با برنامه‌ریزی دقیق و مدیریت منسجم، پیک مصرف برق در گرمای تابستان امسال را کنترل کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "علی اکبر محرابیان" وزیر نیرو در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار اطلاعات ضمن اعلام این مطلب به تشریح ابعاد مدیریت کنترل مصرف برق در ماه‌های گذشته پرداخت و گفت: در ابتدای کار دولت سیزدهم مشکلات فراوانی در حوزه تامین برق مردم و رضایتمندی مشترکان داشتیم که یک برنامه ۱۰۰ اقدامی را با حمایت دولت و مجلس تدوین و با همکاری و مشارکت مردم این برنامه را اجرایی کردیم.
وی مهم‌ترین محورهای این برنامه را افزایش ظرفیت نیروگاهی، به کارگیری و تعمیرات اساسی تمام نیروگاه‌های موجود و مدیریت مصرف ذکر کرد و گفت: در محور اول که شامل توسعه ظرفیت‌های تولید برق می شود، بنا داریم امسال حداقل ۶ هزار مگاوات به ظرفیت تولید کشور اضافه کنیم. این میزان یک رکورد تاریخی در صنعت برق است زیرا در سال‌های گذشته در توسعه و راه‌اندازی نیروگاه‌ها رکورد ۴ هزار مگاوات را داشتیم. در محور دوم هم تلاش شد تا تمام ظرفیت نیروگاهی کشور به کار گرفته شود و تعمیرات اساسی نیروگاه‌ها به موقع پایان یابند.
محرابیان ادامه داد: در قالب طرح‌های افزایش توان تولید برق برای روزهای اوج مصرف تابستان امسال مجموعاً بیش از ۳ هزار و ۸۴۴ مگاوات از طریق ساخت ۲ هزار و ۸۴۴ مگاوات نیروگاه حرارتی جدید، ۹۰۰ مگاوات ارتقای توان عملی واحدهای گازی و سیکل ترکیبی و ۱۰۰ مگاوات رفع محدودیت نیروگاه‌های بخاری به ظرفیت تولید برق حرارتی کشور افزوده شده است.
وی ادامه داد: وزارت نیرو تاکنون توانسته ۱۱۰ مگاوات از برنامه ۵۰۰ مگاواتی نیروگاه‌های تجدیدپذیر خود را برای تابستان ۱۴۰۱ محقق کند و تا پایان شهریور هم ۳۹۰ مگاوات مابقی وارد مدار خواهد شد که گامی در جهت اجرای برنامه ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه‌های تجدیدپذیر است.
به گفته وزیر نیرو، همچنین برای نخستین‌بار بیش از ۹۴ هزار مگاوات برنامه تعمیرات و آماده‌سازی نیروگاه‌های حرارتی پیش از شروع خرداد و پیک مصرف برق تابستان به پایان رسید تا رکورد جدیدی در زمینه تعمیرات نیروگاهی کشور ثبت شود. وی گفت: علاوه بر این، میانگین راندمان نیروگاه‌های حرارتی امسال ۲ر۰ درصد افزایش یافت و به رقم ۲ر۳۹ درصد رسید. این اقدام موجب کاهش معادل مصرف ۴۲۳ میلیون مترمکعب سوخت در سال شد و بیش از نیم درصد صرفه‌جویی سالانه سوخت مصرفی نیروگاه‌ها را به دنبال داشت.
محرابیان با اشاره به اینکه در محور مدیریت مصرف هم تمام واحدهای صنعتی کشور را به مشارکت گرفتیم و موفق شدیم بدون فشار به تولید، برنامه پیک تابستانی را پشت سر بگذاریم، افزود: مجموعه‌های اقتصادی بزرگی که نبض تولید و اشتغال کشور را در اختیار دارند و در سال گذشته به واسطه اعمال خاموشی‌های گسترده و ناگهانی با خسارت‌های بسیار زیادی رو به رو شده بودند، امسال و با مشارکت در طرح‌های مدیریت بار مصرف نه تنها چرخ تولیدشان متوقف نشد، بلکه مصرف برقشان افزایش هم داشته است.
وی با بیان اینکه به واسطه اعمال این ۱۰۰ اقدام مدیریتی، امسال نه تنها تولید صنایع کشور متوقف نشد، بلکه با رونق تولید، شاهد افزایش ۱۱ درصدی مصرف برق در بخش صنعت بودیم،گفت: این برنامه‌ها که به صورت کلی در ۴ محور طراحی شد، به گونه‌ای به مرحله اجرا در آمد که از ۶۳۰ هزار مشترک صنعتی کشور، ۵۸۰ هزار مشترک بدون هیچ محدودیت و برنامه مدیریت مصرف، از انرژی کامل در اوج بار سال ۱۴۰۱ استفاده کردند و برق ۴۹ هزار و ۵۵۸ مشترک صنعتی دیگر هم که در سال گذشته به صورت روزانه و از ساعت ۱۱ صبح لغایت ۲۰ قطع می‌شد، امسال تنها به مدت ۱۲ ساعت در هفته طی یک روز آن هم تنها از ساعت ۱۱ تا ۲۳ قطع شد.
این مقام مسئول اضافه کرد: همچنین برای ۴۴۲ مشترک بزرگ صنعتی کشور با توجه به مدیریت بازار و آستانه تولید، به گونه‌ای برنامه ریزی‌ها انجام شد که هر کدام از این صنایع بزرگ در سه ماه محدودیت برقی تنها یک ماه با مدیریت مصرف درگیر شدند و نه تنها انرژی برقشان در دیگر ایام اوج بار به طور کامل تأمین شد، بلکه در همان یک ماه هم امکان استفاده نامحدود از برق شبانه برایشان فراهم شد تا با کمترین آسیب از دوران اوج مصرف برق امسال عبور کنند. وی با اظهار اینکه تا امروز دو سوم از مسیر تابستان را پشت سر گذاشتیم و با کمترین مشکل توانسیم این دوره را سپری کنیم، گفت: خوشبختانه ۴۰ درصد مردم در مصرف خود صرفه‌جویی کردند و پاداش صرفه‌جویی در مصرف برق خود را هم دریافت کردند.
به گفته وزیر نیرو، مشترکان برق برای بهره‌مندی از پاداش خوش مصرفی باید میزان مصرف خانگی آنها نسبت به دوره مشابه سال گذشته کمتر و میزان مصرف برق هم زیر الگو باشد. با این چارچوب از مجموع ۲۹ میلیون مشترک خانگی، حدود ۴۰ درصد یعنی بیش از ۱۱ میلیون مشترک خانگی مشمول پاداش صرفه جویی می‌شوند. در عین حال، صرفه جویی این تعداد مشترک باعث کاهش ۵۰۰ مگاواتی مصرف برق در کشور می شود.
وی ادامه داد: برای هفته آینده هم پیش‌بینی می‌شود شهرهای شمالی کشور شاهد افزایش دمای هوا باشند که همه موضوعات باعث افزایش مصرف برق خواهد شد.
محرابیان با اشاره به لزوم تداوم همکاری مردم خاطرنشان کرد: اگر همکاری و صرفه‌جویی مردم مانند روزهای ابتدایی تابستان امسال تداوم داشته باشد، از روزهای باقیمانده تابستان هم با کمترین مشکل عبور خواهیم کرد. اکنون نیازمند درک مردم از شرایط کشور و صرفه‌جویی آن‌ها هستیم.
وی با اشاره به اینکه اصل مهم برنامه‌های مختلف وزارت نیرو براساس همین همکاری و صرفه‌جویی مردم است که ضرورت دارد این موضوع رعایت شود، افزود: گفت: تاکنون اوج مصرف برق کشور در تابستان امسال به ۶۹ هزار و ۲۷۸ مگاوات رسیده است در حالی که تقاضای مصرف در سال گذشته ۶۷ هزار مگاوات بود.در این زمینه تقریبا نسبت به پارسال تقاضای مصرف برق ۵ درصد افزایش پیدا کرده که نشانه رشد مصرف در کشور است.
وزیر نیرو با اشاره به سدهای دارای نیروگاه‌های برق آبی گفت: میزان موجودی آب این سدها نسبت به پارسال حدودا ۴ درصد کاهش داشت که تلاش کردیم با حداکثر ظرفیت از آنها بهره‌برداری کنیم و به موازات این اقدام هم ظرفیت تولید نیروگاه‌های حرارتی کشور از مرز ۷۲ هزار مگاوات عبور کرد.شایان ذکر است: تاکنون ۵۹۹ واحد تولید برق حرارتی در ۱۳۲ نیروگاه کشور احداث شده که هفته قبل با افتتاح پروژه نیروگاه سمنان، تعداد واحد‌های حرارتی تحت مالکیت بخش خصوصی و صنایع بزرگ به ۳۹۳ واحد و ظرفیت نیروگاه‌های حرارتی تحت مالکیت بخش خصوصی به حدود ۴۹ هزار مگاوات رسیده است.
وی با تاکید بر اینکه ۶۸ درصد از مجموع ظرفیت تولید برق حرارتی در اختیار بخش خصوصی است، اضافه کرد: در حال حاضر ظرفیت نیروگاه‌های کشور اعم از حرارتی، برقابی، تجدیدپذیر، دیزلی، مقیاس‌کوچک و اتمی به حدود ۸۹ هزار مگاوات رسیده که ۸۱ درصد از این ظرفیت مربوط به نیروگاه‌های حرارتی است.
​به گفته محرابیان، بر اساس جدیدترین آمار هم اکنون واحد‌های سیکل‌ترکیبی با ظرفیت ۳۴ هزار و ۲۴۶ مگاوات، واحد‌های گازی با ظرفیت ۲۱ هزار و ۷۹۱ مگاوات و نیروگاه‌های بخاری با ظرفیت ۱۵ هزار و ۸۲۹ مگاوات، نیروگاه‌های حرارتی کشور را تشکیل می‌دهند.
  • خبرنگار:
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر