آب
1401/05/26 14:55

زمینه بازچرخانی آب برای صنایع خوزستان فراهم شد/ امضای نخستین تفاهم‌نامه فروش پساب تصفیه‌خانه فاضلاب آبفا در خوزستان

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خوزستان گفت: نخستین تفاهم‌نامه فروش پساب تصفیه‌خانه فاضلاب، بین شرکت آب و فاضلاب خوزستان و شرکت فولاد شادگان به امضا رسید.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "محمدرضا کرمی‌نژاد" با اشاره به اینکه بازچرخانی آب یکی از روش‌های حفظ منابع آبی به شمار می‌رود، افزود: پساب تصفیه‌شده صرفه اقتصادی بسیار بالایی برای بخش صنعت دارد و صنایع بزرگ باید برای مشارکت در طرح‌های فاضلاب و تامین آب مورد نیاز خود پیش‌قدم شوند.
وی با اشاره به اینکه بازچرخانی آب در صنایع و استفاده مجدد از پساب فاضلاب یکی از تکالیف وزارت نیرو است، گفت: در استان خوزستان 5 تصفیه‌خانه در شهرهای آبادان، خرمشهر، بندرامام، ماهشهر و شادگان در حال ساخت است.
کرمی‌نژاد با بیان اینکه قرارداد 25 ساله شرکت آب و فاضلاب خوزستان و شرکت فولاد شادگان برای استفاده مجدد از پساب تصفیه‌خانه، به امضا رسید، افزود:  بر اساس این قرارداد مقرر شده، اولین پساب تصفیه‌خانه فاضلاب در شادگان به ظرفیت 20 هزار مترمکعب در شبانه روز در  فاز اول در اختیار صنایع فولاد شادگان قرار گیرد.
این مقام مسئول اظهار امیدواری کرد: با پایان مراحل ساخت تصفیه‌خانه‌های بندرامام، ماهشهر، آبادان و خرمشهر تا پایان سال آینده،  500 هزار مترمکعب پساب فاضلاب را در شبانه‌روز بازچرخانی کنیم و برای استفاده در اختیار صنعت و کشاورزی قرار دهیم.
کرمی‌نژاد ادامه داد: بر اساس برآوردهای انجام شده، با احتساب شهر اهواز، می‌توان روزانه یک میلیون متر مکعب پساب فاضلاب شهری را در شبانه‌روز بازچرخانی و وارد چرخه صنعت و کشاورزی استان خوزستان کرد.
کوهزاد، مدیرعامل شرکت فولاد شادگان نیز در این جلسه، امضاء قرارداد انتقال آب پساب شهری شهرستان شادگان به فولاد شادگان را حرکتی رو به جلو عنوان کرد و افزود:  امیدواریم با ورود جدی صنایع به این حوزه جهت استفاده از پساب تصفیه شده از فاضلاب گام‌های موثرتری را در بخش بازچرخانی آب برداریم.
  • خبرنگار:راشین نجارپور
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر