انرژی های نو
1401/06/24 15:28
گزارش ویژه؛

دوازدهمین نمايشگاه‌ بين‌المللي انرژی‌های تجدیدپذیر ایران؛ حرکتی خلاقانه برای توسعه با چاشنی دانش‌بنیان

حال و هوای دوازدهمین نمايشگاه‌ بين‌المللي انرژی‌های تجدیدپذیر ایران پس از گذشت یک سال از استقرار دولت سیزدهم، حاکی از حرکتی خلاقانه برای توسعه با چاشنی دانش‌بنیان است.

به‌ گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، صنعت انرژی‌های تجدیدپذیر بعد از استقرار دولت آیت الله رئیسی با عزم جدی برای رفع موانع با پشتیبانی کامل و دعوت از بخش خصوصی به سمت افزایش تولید حرکت کرد تا به راهنمایی‌های مقام معظم رهبری در خصوص توجه به انرژی‌های تجدیدپذیر جامه عمل بپوشاند که برگزاری دوازدهمین نمايشگاه‌ بين‌المللي انرژی‌های تجدیدپذیر، بهره‌وری و صرفه‌جویی انرژی ایران نیز در همین راستا بود.
این دوره از نمايشگاه تخصصي انرژی‌های تجدیدپذیر ایران كه با حضور علی‌اکبر محرابیان وزیر نیرو از روز دوشنبه 21 شهریورماه با مشارکت 97 شركت داخلي و خارجي در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران آغاز به ‌کار كرد، شروعی پرقدرت برای رفع موانعی بود که از حرکت به سوی انرژی‌های پاک جلوگیری کرده و مانع توجه به این انرژی طبیعی در کشور می‌شد.
قطعا دستاوردهای دوازدهمین نمايشگاه‌ بين‌المللي انرژی‌های تجدیدپذیر در شرایطی که دنیا در حال حرکت به سوی این انرژی مهم و طبیعی است، می‌تواند به رشد نهال نوپای این صنعت همتی مضاعف ببخشد و سوختی پر توان برای قطار انرژی کشور باشد.
محور اصلی انرژی‌های تجدیدپذیر،  بخش خصوصی بوده و در این باره نقش وزارت نیرو حمایت، پشتیبانی و ایجاد اطمینان برای سرمایه‌گذاران است چرا که نیروگاه‌های تجدیدپذیر دارای ویژگی‌های خاصی از نظر محیط زیست هستند؛ به‌طوری‌که این نیروگاه‌ها در مقایسه با نیروگاه‌های حرارتی(سیکل ترکیبی) مصرف آب نداشته و به شدت اقتصادی هستند.
صنعت انرژی‌های تجدیدپذیر در کشور، برنامه تولید ۲۰ هزار مگاوات برق از نیروگاه تجدیدپذیر در دو پروژه را قابل اجرا می‌داند که از این مقدار حدود ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه جدید و ۱۰ هزار مگاوات از مسیر بهینه سازی برای اهداف مباحث علمی و فناوری بوده و از اهمیت بسزایی برخوردار است.
ظرفیت سنجی در موضوع انرژی‌های تجدیدپذیر نشان می‌دهد که در این حوزه پتانسیل احداث ۱۰۰ هزار مگاوات نیروگاه خورشیدی و ۴۰ هزار مگاوات نیروگاه بادی را در کشور دارا هستیم و با توجه به شناسایی ساختگاه‌ها در 31 استان کشور، توانایی اجرا کردن برنامه دولت سیزدهم وجود دارد.
در نمایشگاه دوازدهم استقبال بی‌نظیری از سوی شرکت‌های بخش خصوصی صورت گرفت به‌گونه‌ای که حضور پر رنگ این شرکت‌ها نسبت به سال‌های گذشته و توان بالای شرکت‌های دانش بنیان در این زمینه به چشم می‌خورد.
نمايشگاه‌ بين‌المللي انرژی‌های تجدیدپذیر، بهره‌وری و صرفه‌جویی انرژی ایران محل عرضه آخرین دستاوردها و تجهیزات انرژی خورشیدی، انرژی بادی، انرژی زمین گرمایی، بهره‌وری انرژی، بهینه‌سازی مصرف انرژی، صرفه‌جویی مصرف انرژی، تجهیزات کاهنده مصرف، مدیریت مصرف، لوازم روشنایی کم مصرف، توسط مشاوران، تولید‌کننده و پیمانکاران شرکت‌های مختلف از جمله دانش بنیان، آموزشی، پژوهشی و تحقیقاتی بود.
در حاشیه این رویداد بین‌المللی، پنج نشست خبری با عناوین تامین مالی احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر (با محوریت مناقصه ۴ هزار مگاوات نیروگاه خورشیدی)، بهره‌وری انرژی و سیاستگذاری و برنامه‌های انرژی و ابراز حمایتی و قانونی، توسعه فناوری دانش بنیان، توانمندسازی و بررسی چالش‌های ساخت داخل، نیروگاه‌های انشعابی برگزار شد.
دوازدهمین نمايشگاه‌ بين‌المللي انرژی‌های تجدیدپذیر، بهره‌وری و صرفه‌جویی انرژی ایران از 21 شهریورماه به مدت چهار روز در 4 سالن نمایشگاهی در وسعت بیش از 4 هزار متر مربع فضاي سرپوشيده داخلي، از ساعت 8 تا 15 دایر بود که ظهر پنجشنبه به کار خود پایان داد.
  • خبرنگار:امیررضا آزاده
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر