آب و فاضلاب
1401/07/12 14:07
در قالب طرح جهاد آبرسانی؛

تکمیل عملیات آبرسانی به ۳۱ روستای شهرستان نایین در ۲ ماه آینده

مدیر امور آب و فاضلاب شهرستان نایین از بهره‌برداری طرح آبرسانی به ۳۱ روستای مجتمع لای سیاه نایین طی دو ماه آینده خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "محمد‌علی عباسی" با اشاره به تشکیل قرارگاه جهاد آبرسانی در وزارت نیرو به منظور آبرسانی به 10 هزار روستا در 31 استان کشور گفت: آبرسانی به روستاهای نایین در قالب این طرح از اسفند ماه سال گذشته آغاز و مقرر شد در فاز اول، 54 روستا در نایین از آب شرب پایدار بهره‌مند شوند.
وی ادامه داد: در فاز نخست طرح جهاد آبرسانی به روستاهای نایین، اجرای 123 کیلومتر عملیات لوله‌گذاری در دو مجتمع روستایی لای سیاه و کوهستان و بهارستان در دستور کار قرار گرفت.
وی افزود: طول عملیات لوله‌گذاری به مجتمع روستایی لای‌سیاه 43 کیلومتر است و تاکنون 35 کیلومتر آن اجرایی شده است، این در حالیست که مقرر شده در فاز نخست این طرح آب مورد نیاز 31 روستا در مجتمع لای‌سیاه  به صورت پایدار تامین شود.
مدیر امور آب و فاضلاب نایین با بیان اینکه برای آبرسانی به این 31 روستا، احداث 6 ایستگاه پمپاژ در دستور کار قرار گرفته است، اظهار داشت: به دلیل اختلاف ارتفاع شدید از منابع آب موجود در منطقه نایین تا روستاهای این دهستان، تا‌کنون 4 ایستگاه پمپاژ احداث و 2 ایستگاه دیگر در حال تکمیل است.
عباسی در ادامه با اشاره به طرح آبرسانی به 23 روستای مجتمع کوهستان و بهارستان تصریح کرد: طول عملیات لوله‌گذاری به این مجتمع‌ها 80 کیلومتر بوده  و به دلیل عدم تخصیص اعتبارت در موعد مقرر تا کنون 5 کیلومتر از این حجم، اجرایی شده است.
وی افزود: حفر 2 حلقه چاه، احداث 4 مخزن 100 متر مکعبی و 3 مخزن 200 مترمکعبی، سایر اقداماتی است که برای تامین پایدار آب شرب ساکنان این مجتمع‌های روستایی عملیاتی شده است.
مدیر آبفای نایین با بیان اینکه پیش‌بینی می‌شود آبدهی این 2 حلقه چاه به 60 لیتر در ثانیه  برسد، اضافه کرد: منطقه نایین دارای سه فقره قنات بوده که به دلیل وقوع خشکسالی‌های دهه اخیر خشک شده‌اند.
عباسی با تاکید بر تامین پایدار آب شرب روستاهای منطقه نایین خاطرنشان ساخت: هم‌اکنون 186 روستا تحت پوشش آبفای منطقه نایین قرار دارد که از این تعداد، آب شرب 105 روستا به صورت سیار و از طریق تانکرهای آبرسانی تامین می‌شود.
وی به برخی از مشکلات آبرسانی سیار به روستاها اشاره کرد و اظهار داشت: در حال حاضر روزانه هزینه آبرسانی به روستاهای منطقه نایین بالغ بر 30 میلیون تومان است، همچنین به دلیل پراکندگی روستاها برای آبرسانی سیار باید مسافتی در حدود 140 کیلومتر طی شود که این امر علاوه بر صرف هزینه، احتمال وقوع حوادث را بالا می‌برد.
  • خبرنگار:سميرا خدري
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر