آب و فاضلاب
1401/09/02 15:15
معاون وزير نيرو در امور آب و آبفا عنوان کرد

تسریع در تکمیل طرح‌های آبرسانی اولویت‌ وزارت نیرو است

معاون وزير نيرو در امور آب و آبفا در سفر به استان مركزی، تسریع در تکمیل طرح‌های آبرسانی را اولویت وزارت نیرو عنوان کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، محمد جوابخت در جریان بازدید از تصفيه‌خانه فاضلاب شهر اراك، با اشاره به توليد بيش از 1100 ليتر پساب در اين تصفيه‌خانه بر ضرورت استفاده از اين ظرفيت براي تامين آب در بخش صنعت، فضای سبز، كشاورزی و محصولات غيرمثمر تاكيد کرد.
وی تسريع در روند اجراي استريم چهارم فاز سوم اين تصفيه‌خانه را ضروری دانست و گفت: تكميل اين تصفيه‌خانه در حفظ محيط زيست و سلامت شهروندان نقش بسزايی دارد و اميدواريم با بهره‌برداری از اين پروژه‌های زيست محيطی، مردم شهرستان از اثرات ارزشمند آن بهره‌مند شوند.
معاون وزير نيرو در امور آب و آبفا در ادامه اظهار امیدواری کرد با برنامه‌ريزی مناسب زمينه استفاده از پساب و جايگزينی آن به جاي آب خام را در حوزه‌هاي مختلف این استان فراهم شود.
جوانبخت با اشاره به اولويت وزارت نيرو در تسريع تكميل طرح‌های آبرسانی بیان کرد: برخورداری شهرك‌های شمالی شهر اراك از آب سد كمال صالح از جمله موضوعات اصلی در اين حوزه است و با برنامه‌ريزی انجام شده اعتبارات اين طرح‌ها تأمين و  با اجرا و تكميل رينگ جنوبی شهر اراك شهرك‌های شمالی شهر اراك نيز از آب سد كمال صالح بهرمند خواهند شد.
وی ضمن بازديد از روند اجرای مجتمع آبرسانی امير كبير به 34 روستای شمالی شهر اراك اظهار کرد: آب يكي از محورهای توسعه است و تكميل طرح‌های حوزه آب در اولويت فعاليت‌های وزارت نيرو قرار دارد.
حشمت‌اله عباسي مديرعامل شركت آب و فاضلاب استان مركزي نیز با اشاره به ارتقاي استريم چهارم فاز سوم تصفيه‌خانه فاضلاب كلانشهر اراك عنوان كرد: در حال حاضر بالغ بر ۱۰۰ هزار مترمكعب فاضلاب وارد تصفيه‌خانه فاضلاب می‌شود كه بالاتر از ظرفيت طراحی است و به همين علت شركت آب و فاضلاب استان مركزی احداث استريم چهارم فاز سوم را در دستور كار قرار داده است.
وی در ادامه افزود: تا كنون 75 درصد اين پروژه پيشرفت فيزيكی داشته و براي اجرای كامل فاز چهارم تصفيه‌خانه فاضلاب شهر اراك ۴۰ ميليارد تومان اعتبار مورد نياز است.
مديرعامل شركت آب و فاضلاب استان مركزی يادآور شد: پساب خروجی تصفيه‌خانه فاضلاب شهر اراك ۱۱۰۰ ليتر است، كه ۱۰۰ ليتر از آن براي كشاورزی و ۱۰۰۰ ليتر از اين پساب براي تغذيه تالاب ميقان استفاده می‌شود.
وی تصريح كرد: در حال حاضر اين تصفيه‌خانه با ظرفيت تصفيه جمعيتی در حدود چهارصد و هفتاد هزار نفر در شبانه روز در سه فاز با فرايند تصفيه بركه تثبيت و لجن فعال متعارف در حال بهره‌برداری است.
  • خبرنگار:حمیدرضا قاسم خانی
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر