برق
1401/09/02 16:51
سخنگوی صنعت برق خبر داد:

مبادله پایاپای برقی با کشور ترکیه برقرار شد

سخنگوی صنعت برق از شروع تبادل برق با ترکیه خبر داد و گفت: در حال حاضر در هر هفته ۳.۵ روز برق را از کشور ترکیه دریافت و ۳.۵ روز برق به آنها صادر می‌کنیم. میزان برق صادراتی و وارداتی با هم برابر بوده و از مزیت صادرات برق در روزهای تعطیل کشور مبدا که در ایران و ترکیه متفاوت است استفاده می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "مصطفی رجبی مشهدی" در نشست خبری بیست و دومین نمایشگاه بین‌المللی صنعت برق ایران،  درخصوص آخرین وضعیت صادرات برق به ترکیه، اظهار کرد: در حال حاضر سنکرون شبکه‌های برق دو کشور انجام شده و حداکثر به میزان ۶۰۰ مگاوات برق به طور آزمایشی بین دو کشور مبادله شده است.
وی افزود: این ارتباط الکتریکی توسط آخرین فناوری‌های روز دنیا و با استفاده از یک پست back to back در قالب جریان مستقیم برقرار شده است.
وی با بیان اینکه با این فناوری از اختلالات فرکانسی بین دو کشور جلوگیری می‌شود، گفت: تاکنون به صورت آزمایشی و پایاپای 600 مگاوات برق با موفقیت بین دو کشور تبادل شده و امیدواریم بتوانیم از این ظرفیت به نحو مطلوبی استفاده کنیم.
سخنگوی صنعت برق درخصوص هدف گذاری صنعت برق برای صادرات برق به اروپا اظهار داشت: یکی از مسیرهای برق به اروپا می‌تواند از طریق ترکیه باشد که در حال حاضر این ظرفیت ایجاد شده است.
وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر اولویت صنعت برق، تامین برق داخل کشور است.
  • خبرنگار:نرگس موسوی
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر