آب و فاضلاب
1401/09/10 11:34
در جریان افتتاح طرح کلان ملی آبرسانی از سد آزاد به سنندج؛

رئیس جمهور از تصفیه‌خانه‌ شهر سنندج بازدید کرد

رئیس جمهور به همراه وزیر نیرو از تجهیزات تصفیه‌خانه‌ای شهر سنندج بازدید کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو(پاون)، "آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی" رئیس جمهور به همراه "علی‌اکبر محرابیان" وزیر نیرو امروز در جریان افتتاح و بهره‌برداری از فاز دو طرح کلان ملی آبرسانی به سنندج و تامین آب شرب این شهرستان از سد آزاد، ضمن بازدید از تصفیه‌خانه‌های این شهر از نزدیک امکانات، تجهیزات و ظرفیت‌های موجود برای تکمیل این فرآیند را ارزیابی کرد.
"محمد فرهاد" مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کردستان، به تشریح ظرفیت و پتانسیل تصفیه‌خانه‌های شهر سنندج پرداخت و گفت: در حال حاضر سنندج دارای دو تصفیه‌خانه است، تصفيه خانه شماره يک با ظرفيت اسمي ٧٣٠ ليتر بر ثانيه كه به ظرفيت ١٢٠٠ ليتر بر ثانيه ارتقا داده شده، از سال ١٣٦٢ وارد مدار بهره برداري شده است.
وی در همین رابطه افزود: روش تصفيه در این بخش، متعارف و با انعقاد و لخته‌سازي سه مرحله‌ای و طرح فيلتراسيون pci بوده و دارای واحد زلال‌ساز و برای كدورت ١٠٠٠ntu  طراحی شده است.
فرهاد همچنین ظرفيت اسمی تصفيه‌خانه شماره دو را ١٢٠٠ لیتر بر ثانيه عنوان کرد و اظهار داشت: این تصفیه‌خانه در سال ١٣٩٤ وارد مدار بهره‌برداری شد، روش تصفيه این بخش نیز متعارف، با انعقاد و لخته‌سازي يک مرحله‌ای و طرح فیلتراسيون فاقد واحد زلال‌ساز برای كدورت ٢٠ntu طراحی شده است.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کردستان با اشاره به بومی‌سازی تجهیزات تصفیه‌خانه‌های این شهر، خاطرنشان کرد: دستگاه‌ها و تجهیزات تصفیه‌خانه‌های سنندج با بهره‌مندی از توان و دانش متخصصان داخلی، تعمیر و بازسازی می‌شوند.
لازم به توضیح است؛ طرح خط انتقال مستقیم آب از سد آزاد به تصفیه‌خانه سنندج با عزم جهادی وزارت نیرو در دولت سیزدهم به مرحله بهره‌برداری رسید؛ رفع بوی نامطبوع از آب شرب سنندج و انتقال آب سد آزاد از مسیرهای سخت‌‌گذر کوهستانی از ویژگی‌های این طرح است و طول کلی مسیر پروژه آبرسانی از منابع آبی استان کردستان به شهر سنندج حدود ۶۰ کیلومتر و ارتفاع پمپاژ ۴۸۰ متر بوده که پمپاژ این میزان ارتفاع و ایجاد کانال در دل صخره‌ها در مسیر سخت و کوهستانی برای عبور خط لوله فولادی بسیار دشوار و پیچیده بود.
اجرای این طرح در دولت سیزدهم شتاب قابل توجهی یافت به گونه‌ای که ۸۰ درصد پیشرفت پروژه مربوط به یک سال گذشته است، همچنین در بهره‌برداری از سامانه‌های انتقال آب سد آزاد، سیستم کنترل یکپارچه سامانه انتقال آب و نیز ایستگاه کاهش فشار از ۳۰ به ۲ اتمسفر، برای اولین بار در دیسپاچینگ انتقال آب کشور طراحی و راه‌اندازی شد که در نوع خود کم‌نظیر است.

  • خبرنگار:معصومه قلباربند
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر